Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου

Φυσικά, όπως και κάθε χρόνο από το 1999 κι έπειτα, ο Κλασικός Μαραθώνιος φιλοξένησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου. Ένα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που φέτος στους άνδρες είχε σχετικά υψηλό επίπεδο καθώς συμμετείχαν όλα τα φαβορί του αγωνίσματος κι έβγαλε νικητή τον Χριστόφορο Μερούση. Αντίθετα στις γυναίκες οι απουσίες των Αστροπεκάκη και Ρήγα ήταν σημαντικές με τη Μάγδα Γαζέα να κερδίζει εύκολα ακόμα έναν τίτλο.

80ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών
Δυναμικά ο Μερούσης

Ο Χριστόφορος Μερούσης ήρθε αποφασισμένος φέτος. Μετά την περσινή 2η θέση του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με 2:22:04 στο ντεμπούτο του στην Κλασική διαδρομή διεκδίκησε και τελικά πήρε το κάτι παραπάνω. Ο Χιώτης πρωταθλητής διακρίνεται από μικρή ηλικία στα αγωνίσματα των μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων και μάλιστα έχει στεφθεί στο παρελθόν πολλές φορές πανελληνιονίκης στα 3.000 μ. με φυσικά εμπόδια και στα 5.000 και 10.000 μ. Επίσης, το 2001 είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων στα 3.000 μ. στιπλ.

Ο μεγάλος νικητής του αγώνα, Χριστόφορος Μερούσης

Παρά την υψηλή θερμοκρασία μπήκε σχεδόν από την αρχή μπροστά από τους υπόλοιπους Έλληνες δρομείς περνώντας τα 10 χλμ. σε 32:45 μαζί με τον Μιχάλη Παρμάκη. Η εγκατάλειψη του Παρμάκη που ήταν και το μεγάλο φαβορί, λίγα χιλιόμετρα αργότερα, άφησε τον Μερούση εντελώς μόνο του στη συνέχεια με τον Χιώτη πρωταθλητή να περνά τα 15 χλμ. σε 49:34 και τον ημιμαραθώνιο σε 1:10:40. Σε εκείνο το σημείο δεύτερος ήταν ο Κώστας Πούλιος που πέρασε σε 1:10:48, τρίτος ο Θεοδωρακάκος σε 1:12:37 κι όπως αποδείχθηκε αργότερα, η πρώτη τριάδα είχε πάρει τον… δρόμο της. Τα περάσματα του Μερούση στη συνέχεια ήταν 1:24:38 στα 25 χλμ., 1:42:36 στα 30 χλμ. ενώ στη συνέχεια ανέβασε λίγο τον ρυθμό του για να φτάσει τελικά στη νίκη σε 2:23:59.

Λίγα λεπτά αργότερα ακολούθησε ο Κώστας Πούλιος που κράτησε τη δεύτερη θέση σε 2:25:33 κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο. Ο Πούλιος το 2011 είχε τρέξει την απόσταση σε 2:17 στον μαραθώνιο του Βερολίνου και ήταν από τα φαβορί. Ωστόσο οι επαγγελματικές του υποχρεώσεις δεν του επιτρέπουν να προπονηθεί όπως θέλει.

Ο Κώστας Πούλιος

Τρίτος ήταν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος που για 7η φορά στην καριέρα του κατέκτησε ένα μετάλλιο σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τερματίζοντας σε 2:27:16. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο χάλκινο καθώς ο Έλληνας Πρωταθλητής του Ολυμπιακού έχει ως τώρα κερδίσει 2 πρώτες θέσεις και 4 δεύτερες σε αυτή τη διοργάνωση.

Ακόμα ένα μετάλλιο για τον Δημήτρη Θεοδωρακάκο

Τέταρτος ήταν ο Αντώνης Παπαδημητρίου που ολοκλήρωσε μία ονειρική χρονιά σημειώνοντας νέο ρεκόρ στην κλασική διαδρομή με το 2:28:37 που σημείωσε. Πέμπτος ήταν ο Γιάννης Μαγκριωτέλης με 2:30:21, δρομέας που ζει και προπονείται στην Ιταλία. Μάλιστα, ο Δραμινός μαραθωνοδρόμος πριν από ενάμιση μήνα κέρδισε τον μαραθώνιο της Βερόνα με 2:28.

Ο Γιώργος Καραβίδας, ένας δρομέας που έχει στην κατοχή του 6 μετάλλια σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα, αυτή τη φορά κατέλαβε την 6η θέση ολοκληρώνοντας την απόσταση σε 2:32:30. Η ηλικία του δρομέα της ΑΕΚ; 41 χρόνια!

Ακολούθησαν ο πρώην αθλητής του μοντέρνου Πεντάθλου, Δημήτρης Καλλιακούδης σε 2:36:54, ο 24χρονος Θεοδόσης Καλδής στο ντεμπούτο του στην απόσταση σε 2:38:39, ο Αντώνης Κακαρόντζας σε 2:40:43 ενώ τη δεκάδα έκλεισε ο Θοδωρής Λάζαρης σε 2:42:59.

Mετά τον τερματισμό των πρώτων δρομέων ακολούθησαν πολύ ωραίες εικόνες με τους δρομείς να αγκαλλιάζονται και να φωτογραφίζονται μαζί. Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος τερμάτισε με τη συντροφιά της ενός έτους κόρης του που τον περίμενε στα τελευταία μέτρα, ενώ ο Κώστας Πούλιος με το που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού βρήκε τις δύο κόρες του που τον περίμεναν.

32ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών
Στις γυναίκες τα πράγματά ήταν πιο ξεκάθαρα. Η απουσία της Πόπης Αστροπεκάκη που ήταν η καλύτερη Ελληνίδα το 2013 αλλά και της Σοφίας Ρήγα που έτρεξε στα τέλη του Σεπτέμβρη στο Βερολίνο σε 2:39 άφηναν ανοιχτό τον δρόμο στη Μάγδα Γαζέα που το εκμεταλλεύτηκε δεόντως και στη 10η συμμετοχή της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μαραθωνίου κατέκτησε την τρίτη της νίκη. Η Γαζέα, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε κατά τη διάρκεια της κούρσας τερμάτισε σε 2:46:04.

Η μοναδική που θα μπορούσε να εμποδίσει τη Γαζέα, ήταν η Ντενίζ Δημάκη όμως τελικά έμεινε δεύτερη τερματίζοντας σε 2:50:39 στην τρίτη της συμμετοχή στην Κλασική διαδρομή.

Τρίτη ήταν η 29χρονη Ξένια Κατσιμάντου σε 2:56:24, τέταρτη η Δήμητρα Ιορδανίδου σε 2:58:30, τέταρτη η Ανδριανή Δόμβρου σε 3:07:03 ενώ την πρώτη εξάδα έκλεισαν η Αγγελική Ζερβή και η Γκλόρια Πριβιλέτζιο.

Three Level Power Events 2014 - Κέα
6-7-2014: Στο νησί της Κέας θα είναι ο επόμενος τριαθλητικός αγώνας της σειράς Three Level Power Events 2014.