Μεγάλη νίκη για τον Θεοδωρακάκο!

Ο Μαραθώνιος του Ολύμπου, ο πιο γνωστός αγώνας βουνού της χώρας μας έγινε την Κυριακή 30 Ιουνίου για 10η χρονιά στο μυθικό βουνό. Συνολικά συμμετείχαν 575 δρομείς ενώ μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος αφήνοντας για 18 περίπου λεπτά πίσω τον Ισπανό Χερνάντεζ, κάτοχο του ρεκόρ διαδρομής. Έτσι η πρώτη θέση επέστρεψε μετά από πέντε χρόνια σε ελληνικά χέρια. Στις γυναίκες, η Ζάνα Βοκούεβα διπλασίασε τις νίκες της με τις Ρεπσένκο και Ματθαίου να συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα.

Ο Μαραθώνιος του Ολύμπου, ο πιο διάσημος αγώνας βουνού της χώρας μας έγινε την Κυριακή 30 Ιουνίου για 10η χρονιά στο μυθικό βουνό.
Συνολικά 532 δρομείς έζησαν τη χαρά του τερματισμού στην κεντρική πλατεία του Λιτοχώρου, αφού προηγουμένως είχαν κατακτήσει το βουνό των Θεών.
Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος, ο οποίος ήταν 2ος τα δύο τελευταία χρόνια, αφήνοντας για 18 περίπου λεπτά πίσω τον Ισπανό Τζεστ Χερνάντεζ (¨5:02:38), κάτοχο του ρεκόρ διαδρομής και στην τρίτη θέση τον Γιάτσεκ Μπόκοτς (5:04:18). Με αυτόν τον τρόπο η πρώτη θέση επέστρεψε μετά από πέντε χρόνια σε ελληνικά χέρια.
Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Ρουμάνος Άντριαν Αλεξάντρου Μποστάν από τη Ρουμανία η οποία συμμετείχε με 58μελή αποστολή, ενώ 5ος ήταν ο Θρύλος του αγώνα Νίκος Καλοφύρης με 5:17:01, ο οποίος έκανε το 10 στα 10(!) και την 6άδα έκλεισε ο Φάνης Αρκουμάνης με 5:19:19.
Ο Θεοδωρακάκος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και έφτασε σε μία εύκολη σχετικά νίκη αφού μετά τον σταθμό της Κορομηλιάς άρχισε να αποσπάται από τους Μπόκοτς και Χερνάντεζ αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά. Αυτή τη φορά λοιπόν ήταν η σειρά του να πανηγυρίσει τη νίκη σημειώνοντας μάλιστα τη μεγαλύτερη διαφορά από τον δεύτερο στα 10 χρόνια της διοργάνωσης.
Στις γυναίκες, η Ζάνα Βοκούεβα (6:13:27) ήταν η μεγάλη νικήτρια με τις Λόρα Ρεπσένκο (6:24:06) και Αμαλία Ματθαίου (6:39:13) να συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα ανάμεσα στις 38 γυναίκες που τερμάτισαν. Μεγάλη μάχη δόθηκε για την τέταρτη και πέμπτη θέση με τις Ιρένα Μαλιμπόρσκα Κυριάκου, την μοναδική γυναίκα που έχει τρέξει και τους 10 Olympus Marathon, και κάτοχο του ρεκόρ διαδρομής να κερδίζει στο νήμα την Ρανέλε Μακόι, η οποία έχει παρουσιάσει εξαιρετική άνοδο το τελευταίο διάστημα έχοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στους αγώνες που συμμετέχει. Ο χρόνος τους 6:52:54. Στην 6η θέση τερμάτισε η Ιωάννα Μπαράτσα με 7:06:32.

Αγρίεψε η κορυφή
Το κρύο και η ομίχλη στην κορυφή ταλαιπώρησαν τους δρομείς ενώ υπήρχαν κάποια μικροπροβλήματα στη σήμανση που κόστισαν ορισμένα δευτερόλεπτα στους πιο γρήγορους δρομείς με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο νικητής του αγώνα χάθηκε 2 φορές, γεγονός που του κόστισε αρκετά λεπτά, χωρίς όμως ευτυχώς να επηρεάσει την τελική κατάταξη.
Ο καιρός, εκτός από τις “ιδιαίτερες” συνθήκες της κορυφής, ήταν σχετικά καλός και παρά το ότι αρχικά φόβισε δρομείς και διοργανωτές τελικά δεν εξελίχθηκε δυσάρεστα.

Βραβεύσεις και απονομές
Το τέλος του αγώνα βρήκε συνολικά 532 τερματισμούς με τους 517 από αυτούς να είναι εντός χρονικού ορίου (10 ώρες). Ακολούθησαν βραβεύσεις τόσο στους νικητές όσο και σε ανθρώπους και φορείς που βοήθησαν με τον δικό τους τρόπο τα 10 αυτά χρόνια της διοργάνωσης. Μάλιστα, τιμήθηκαν και οι 9 δρομείς που κατάφεραν να ζήσουν ισάριθμες εμπειρίες τερματισμού και στους 10 αγώνες όλα αυτά τα χρόνια.