8ος ο Θεοδωρακάκος στο βαλκανικό ορεινού τρεξίματος.

Για δεύτερη συνεχή χρονιά πραγματοποιήθηκε το βαλκανικό πρωτάθλημα ορεινού τρεξίματος την Κυριακή 31 Μαΐου στη Βουλγαρία, αυτή τη φορά στην πόλη Τέβετεν. Η Ελλάδα συμμετείχε με τρεις αθλητές, τους Δ. Θεοδωρακάκο, Ν. Καλοφύρη και Μαρία Πουλουπάτη.

Το ορεινό τρέξιμο φαίνεται να κερδίζει όλο και μεγαλύτερη αναγνώριση διεθνώς και έτσι όλες οι εθνικές ομοσπονδίες η μία μετά την άλλη, με περισσότερη ή με λιγότερη οργάνωση, το εντάσσουν στις δραστηριότητές τους.
Η χώρα μας μάλλον ανήκει στην δεύτερη κατηγορία, παρά κάποιες μεμονωμένες προσπάθειες και έτσι φέτος δεν πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη πρόκριση εξαιτίας ορισμένων τεχνικών θεμάτων. H επιλογή των μελών της εθνικής ομάδας (Δ. Θεοδωρακάκος, Ν. Καλοφύρης και Μ. Πουλουπάτη) έγινε με βάση την περσινές εμφανίσεις και την τρέχουσα παρουσία των αθλητών στους μέχρι τώρα αγώνες. Επιπλέον πάρθηκε η απόφαση να μην συμμετάσχουμε με πλήρεις ομάδες (3 αθλητές ανά κατηγορία) και έτσι η χώρα μας δεν πήρε κατάταξη στα ομαδικά.
Να σημειωθεί ότι είχε επιλεχθεί και η Μίνα Συλαίου η οποία τελικά δεν μπόρεσε η ίδια την τελευταία στιγμή να συμμετάσχει ενώ κάποιες προσπάθειες για την συμμετοχή της Ιρίνας Μαλιμπόρσκας δεν καρποφόρησαν.

Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος επιβεβαίωσε την καλή του κατάσταση στην κούρσα των 12,87 χλμ. (η διαδρομή ήταν κυκλική μήκους 4.090 μέτρων και οι άνδρες ολοκλήρωσαν τρεις στροφές). Κατέλαβε την 8η θέση με χρόνο 1:03.44 σε σύνολο 23 αθλητών. Νικητής του αγώνα ήταν ο Τούρκος Κους Ερκάν με 56.33.

Ο αγώνας διεξήχθη στο Τέτεβεν της Βουλγαρίας και η διαδρομή ήταν σχήματος Λ με μια απότομη ανάβαση ακολουθούμενη από μία απότομη κατάβαση. Το έδαφος ήταν καλυμμένο με χόρτο και έτσι δυσκόλευε το γρήγορο τρέξιμο στην κατηφόρα. Η έλλειψη ειδικής τεχνικής στην κατηφόρα δεν επέτρεψε στον Θεοδωρακάκο να πάρει μια καλύτερη θέση αφού στην ανηφόρα ήταν δυνατός και προσπερνούσε τους αντιπάλους του, στην κατηφόρα όμως ήταν αναγκασμένος να κόβει τον ρυθμό του χάνοντας πολύτιμο έδαφος.

Δυνατό τεστ για τον Καλοφύρη
Ο άλλος Έλληνας, ο Νίκος Καλοφύρης, ο οποίος προετοιμάζεται πυρετωδώς για μεγαλύτερες αποστάσεις με κύριο στόχο τον Olympus Marathon στις 28 Ιουνίου, ακολούθησε στην 11η θέση με 1:07.11.

Μία ακόμη εμπειρία για την Μαρία Πουλουπάτη η οποία συμμετείχε και πέρσι (ήταν 9η) και με χρόνο 53.25 κατέλαβε την 11η θέση στα 8,58 χλμ. των γυναικών.
Συνοδός της αποστολής ήταν ο παλιός πρωταθλητής της ημιαντοχής Νότης Παπούλιας.

Κυριαρχία της Τουρκίας
Η γειτονική μας Τουρκία φάινεται ότι αντιμετωπίζει πολύ πιο σοβαρά το θέμα του ορεινού τρεξίματος και έτσι σε κάθε μεγάλη διοργάνωση παρουσίαζει πολύ δυνατές ομάδες. Στην κατηγορία των ανδρών κυριάρχησε έχοντας τρεις θέσεις στην πρώτη τετράδα και μάλιστα με εξαιρετικά νέους αθλητές, όλοι τους 21 ετών (Ερκάν Κους, Ερκάν Μουσλού και Ερντίνκ Εκίν). Ο μόνος που κατάφερε να μπει ανάμεσά τους ήταν ο Ρουμάνος Ζίνικα Ιονούτ ο οποίος με 57.29 πήρε το ασημένιο μετάλλιο.
Στις γυναίκες η Βουλγαρία παρουσίασε πολύ δυνατή ομάδα και πήρε την πρώτη θέση στο ατομικό με την 37χρονη Μίλκα Μιχαΐλοβα με 45.37, έχασε όμως για μία μόλις θέση την πρωτιά στο ομαδικό αφού η Τουρκία πήρε την 2η, 3η και 5η θέση.