Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου 2022- 1η ημέρα – Αποτελέσματα

Δείτε τι έγινε την 1η ημέρα του αγώνα

Την πρώτη ημέρα των αγώνων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Ανδρών – Γυναικών και Κ23 μπορεί να έλειψαν οι μεγάλες επιδόσεις, είχαμε, όμως, συναρπαστικές κούρσες και εκπλήξεις.

Έκπληξη στις γυναίκες, ο “μικρός” στους άνδρες

Στα αγωνίσματα των αποστάσεων είχαμε τη μεγάλη ανατροπή στα 1.500μ. των γυναικών. Η κούρσα ξεκίνησε αργά με την Αναστασία Μαρινάκου να κάνει την επίθεσή της στα τελευταία 150μ., να περνά στην πρώτη θέση στα τελευταία 30 περίπου και να πηγαίνει προς ένα ακόμα χρυσό. Ωστόσο, τελικά να έπεσε ελάχιστα μέτρα πριν την τελική γραμμή πριν προλάβει να κόψει το νήμα.

Έτσι, νικήτρια αναδείχθηκε η Κατερίνα Κουτλή με 4:32.27 μετά από μία παληκαρίσια κούρσα αφού οδήγησε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη στη διοργάνωση για την αθλήτρια του Δημήτρη Πλατή.

Δεύτερη ήταν η Ντενίσα Μπάλλα με 4:33.25, ενώ τρίτη η Ανθή Κυριακοπούλου με 4:37.67 που επέστρεψε μετά από τραυματισμό.

Η Μαρινάκου έμεινε για αρκετή ώρα κάτω και τελικά σηκώθηκε για να τερματίσει περίπου 45” αργότερα.

Στους άνδρες, στο ίδιο αγώνισμα, η κούρσα δεν είχε κάποιο μεγάλο όνομα, είχε όμως πολλούς νεαρούς και ταλαντούχους αθλητές.

Νικητής ήταν τελικά ο 19χρονος Πέτρος Παπαϊωάννου, αθλητής του Σταύρου Καρρέ, που ήταν φανερά πιο δυνατός και με 3:51.44 άφησε δεύτερο τον Μάριο Αναγνώστου που δοκίμασε τις δυνάμεις του σε μία μικρότερη απόσταση, με 3:51.78, και τρίτο τον 20χρονο Παναγιώτη Πετρουλάκη με 3:51.

Σερί για Κοτσαχείλη και Σταμούλη

Στα 3.000μ. με φυσικά εμπόδια των ανδρών ο Γιώργος Σταμούλης επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση με 9:13.18 χωρίς να αισθανθεί συναγωνισμό σε κάποιο σημείο της κούρσας. Ο 25χρονος δρομέας του Σταύρου Καρρέ ετοιμάζεται τώρα για μία καλή κούρσα στους Μεσογειακούς Αγώνες. Αυτή ήταν μάλιστα η 2η συνεχόμενη νίκη του.

Έκπληξη ήταν η 2η θέση του νεαρού Θανάση Παπαγιαννούλα με 9:18.68, ενώ τρίτος ο Γιώργος Μίνος με 9:26.85.

Στις γυναίκες, η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη ήταν για 4η συνεχόμενη χρονιά νικήτρια δείχνοντας μάλιστα σε καλή κατάσταση με 10:17.80. Αυτό ήταν και νέο προσωπικό της ρεκόρ για την αθλήτρια του Γιάννη Δαγκόγλου. που είχε 10:22.66 από το 2019.
Δεύτερη με 10:34.96 ήταν η Ζωή Ανδρικοπούλου και τρίτη η Ευγενία Παπαδημάτου με 10:38.79.

Η 2η ημέρα

Τη δεύτερη μέρα, Κυριακή 26 Ιουνίου, ξεχωρίζουν οι τελικοί των 5.000μ. και των 800μ., ενώ στα σπρίντ έχουμε τα 200μ. και τα 400μ. εμπόδια, ενώ ατραξιόν του Πρωταθλήματος είναι η συμμετοχή του Μίλτου Τεντόγλου στον τελικό του άλματος σε μήκος.