Μεγάλη επιστροφή στο Παρίσι – Δείτε τι έγινε στον Μαραθώνιο + Οι Έλληνες

Επέστρεψε κι έλαμψε ο Μαραθώνιος στο Παρίσι

Η πόλη του φωτός, το Παρίσι φιλοξένησε και πάλι χιλιάδες δρομείς από όλο τον κόσμο στον Μαραθώνιο του που είναι κι ένας από τους μεγαλύτερους στον πλανήτη!

Αυτή ήταν η 47η διοργάνωση του αγώνα που έχει την επωνυμία Schneider Electric Marathon Paris και επέστρεψε στις κανονικές της συνθήκες με χιλιάδες συμμετοχές.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Αιθίοπας Deco Gelmisa με 2:05:07 αφού στα τελευταία 200μ. (!) ήταν πιο δυνατός και κέρδισε τον συμπατριώτη του, Seifu Tura.

Ο Gelmisa είχε ρεκόρ 2:04:53 από τον Μαραθώνιο της Βαλένθια σε πολύ καλύτερες συνθήκες και με τη σημερινή του επίδοση επιβεβαίωσε τις ικανότητές του.

Βλέπετε, στο Παρίσι σήμερα επικρατούσε αρκετό κρύο που δυσκόλεψε λίγο τις προσπάθειες των δρομέων.

Δεύτερος ήταν ο επίσης Αιθίοπας Seifu Tura  σε 2:05:10, ενώ τρίτος ο Γάλλος Morhad Amdouni σε 2:05:22 ενθουσιάζοντας τους συμπατριώτες του καθώς ο χρόνος αυτός είναι νέο εθνικό ρεκόρ για τους Γάλλους!

Ο Amdouni για όσους δεν θυμούνται είναι ο δρομέας που είχε εξοργίσει την δρομική κοινή γνώμη όταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο είχε ρίξει τα ποτά των υπόλοιπων δρομέων.

Κάτω από το 2:20 η Jeptum

Η Κενυάτισσα Judith Jeptum ήταν η νικήτρια στις γυναίκες με μεγάλη επίδοση, 2:19:48 που είναι και νέο ρεκόρ διαδρομής.

Ακολούθησαν δύο αθλήτριες από την Αιθιοπία, η Fantu Jima σε 2:22:52 και η Besu Sado σε 2:23:16.

Οι νικητές του αγώνα

Ατομικό ρεκόρ ο Νικολακέας

Ο Νικόδημος Νικολακέας ήταν ο πιο γρήγορος από τους Έλληνες δρομείς και με 2:31:14 συνέτριψε το προσωπικό του ρεκόρ.

Στον αγώνα έλαβαν μέρος πολλοί Έλληνες δρομείς, ανάμεσά τους κι ο εκδότης του RUNNER Magazine και πρώην πρωταθλητής της απόστασης, Νίκος Πολιάς που τερμάτισε σε 4:12:50.