Αντιαθλητική ενέργεια από τον Morhad Amdouni στον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων

Ο Μαραθώνιος των Ολυμπιακών Αγώνων ήταν καθηλωτικός, όπως ήταν και ο Eliud Kipchoge.

Ωστόσο, στον αγώνα συνέβη κι ένα δυσάρεστο περιστατικό που δεν τιμά κανέναν, και πόσο μάλλον τον Γάλλο μαραθωνοδρόμο Morhad Amdouni.

Κι αυτό γιατί σε έναν σταθμό υδροδοσίας o 33χρονος πιάστηκε να ρίχνει σκόπιμα (απ’ ό,τι φαίνεται) όλα τα μπουκαλάκια με νερό που προορίζονταν για τους υπόλοιπους δρομείς.

Και μάλιστα λίγο πριν το 30ο χλμ. όπου η ανάγκη για υγρά ήταν ιδιαίτερα έντονη. Επιπλέον, στο σημείο αυτό ο Amdouni ήταν ουσιαστικά στο πρώτο γκρουπ, οπότε λογικά στέρησε νερά από τους δρομείς που ακολουθούσαν, οι οποίοι ξεπερνούσαν τους 80!

Δεν γνωρίζουμε, ακόμα, αν έπραξε το ίδιο και σε άλλους σταθμούς.

Στα διεθνή μέσα έχει πάντως ξεκινήσει κουβέντα για το αν θα πρέπει να ακυρωθεί ο Γάλλος δρομέας, ο οποίος τερμάτισε στη 17η θέση.

Μάλιστα, ο Γάλλος μερικές μέρες νωρίτερα είχε τερματίσει στη 10η θέση στον τελικό των 10.000μ.

Καθόλου “τυχαίος” δρομέας

Ο 33χρονος Amdouni, ο οποίος γεννήθηκε στην Κορσική από Τυνήσιους γονείς, κάθε άλλο παρά τυχαίος δρομέας είναι.

Έχει πετύχει σπουδαίες επιδόσεις σε αποστάσεις από τα 1.500μ. έως και τον Μαραθώνιο, ενώ το 2018 ήταν Χρυσός νικητής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου στα 10.000μ.

Ο ίδιος πάντως δεν έχει δώσει ακόμα κάποια εξήγηση για την πράξη του.

9ος Διεθνής Μαραθώνιος Ρόδου: Συνέντευξη τύπου
Ρεκόρ συμμετοχών: 717 δρομείς από 57 χώρες
18ο Διεθνή Μαραθώνιο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - bwin: Συνέντευξη τύπου
Η Θεσσαλονίκη και η Μακεδονία έτοιμες να υποδεχθούν 17.000 δρομείς!
Kea Run 2024: Άνοιγμα εγγραφών