Μαραθώνιος: Έγραψε ιστορία ο Kipchoge

Χρυσός Ολυμπιονίκης για δεύτερη συνεχόμενη φορά ο Eliud Kipchoge

O Eliud Kipchoge έγραψε ιστορία αφού κέρδισε τον Μαραθώνιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

Ο απίθανος Κενυάτης επανέλαβε τον θρίαμβο του 2016 στο Ρίο κι έγινε ο τρίτος μαραθωνοδρόμος στην ιστορία που ντουμπλάρει τις νίκες του μετά τον Αμπέμπε Μπεκίλα και τον Βαλντεμάρ Τσερπίνσκι.

O χρόνος του ήταν 2:08:38, τρέχοντας το δεύτερο μισό σε 1:03:23.

Ο αγώνας

Η κούρσα ξεκίνησε όπως και αυτή των γυναικών: Με αργό ρυθμό και πολλούς δρομείς στην κορυφή.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν ασφαλώς καλύτερες από αυτές που αντιμετώπισαν την Παρασκευή οι γυναίκες, δεν ήταν όμως καλές για Μαραθώνιο με αρκετή ζέστη.

Η μεγάλη διαφορά, όμως, ήταν πως στον αγώνα υπήρχε ο Kipchoge! Μετά το 30ο χλμ. μπήκε μπροστά πατώντας με μανία το γκάζι για να αφήσει τους διώκτες του πολύ πίσω και να ανακόψει όποιες ελπίδες είχαν αναπτύξει για το χρυσό μετάλλιο.

Αυτό που συνέβη μετά ήταν η απόσταση ανάμεσα τους να μεγαλώνει και τον Kipchoge να κατακτά το δεύτερο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας του.

Τα μετάλλια

Η ημέρα ήταν ιδανική για εκπλήξεις και ήρωες. Όχι βέβαια, για την πρώτη θέση, αλλά για μία θέση στα μετάλλια.

Γιατί αρκετοί ήταν αυτοί που κινήθηκαν πιο λογικά, δεν παρασύρθηκαν στην αρχή ή συγκρατήθηκαν όταν έπρεπε και βγήκαν με πολλές δυνάμεις στο τέλος.

Στα τελευταία, λοιπόν, χιλιόμετρα 4 αθλητές διεκδικούσαν τα δύο μετάλλια που είχαν μείνει: Ο Κενυάτης Lawrence Cherono, ο Ισπανός Ayad Lamdassem, o Βέλγος Bashir Abdi, αλλά και ο Ολλανδός Nageeye.

Όλα κρίθηκαν στην τελική ευθεία με τον Ολλανδό Nageeye να είναι πιο δυνατός και να είναι δεύτερος σε 2:09:58 και να προσκαλεί τον Βέλγο Abdi Bashir που τελικά πέρασε τον Cherono και να παίρνει αυτός το χάλκινο μετάλλιο με 2:10:00!

Πέμπτος ήταν ο Ayad Lamdassem από την Ισπανία με υπέρβαση και 2:10:16, ενώ ο Ιάπωνας Suguru Osako έσωσε τη γιαπωνέζικη τιμή με την έκτη θέση σε 2:10:41.

Τη δεκάδα έκλεισαν ο Τανζανός Simbu, o Αμερικάνος Gallen Rupp, ο Mαροκινός El Goumri, αλλά και ένας ακόμα Βέλγος, ο Koen Naert.

Έτσι, στην πρώτη δεκάδα είχαμε ουσιαστικά 4 Αφρικανούς, 4 Ευρωπαίους (οι τρεις με καταγωγή από Αφρική βέβαια), έναν Ασιάτη κι έναν Αμερικάνο.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα

Άφαντοι οι Αιθίοπες

Η Αιθιοπία δεν θα πρέπει να είναι πολύ περήφανη για την εκπροσώπησή της καθώς οι τρεις, σπουδαίοι δρομείς, που ήταν εκεί δεν τα πήγαν καλά.

Οι δύο, ο Sisay Lemma και ο Shura Kitata εγκατέλειψαν νωρίς, ενώ ο Lelisa Desisa σταμάτησε και αυτός λίγο αργότερα.

2 στα 2 για την Κένυα

Η Κένυα αντίθετα πανηγύρισε διπλά σε αυτούς τους Αγώνες, καθώς κέρδισε στον Μαραθώνιο τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες.

Εντός στίβου πήρε χρυσά μετάλλια τόσο στα 800μ. σε άνδρες και γυναίκες, όσο και στα 1.500μ. των γυναικών.