9ος Ημιμαραθώνιος Χίου – Με επιτυχία ο αγώνας

Φωτο: Kostas Fyssas

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 9ος Ημιμαραθώνιος Χίου την τελευταία Κυριακή του Αυγούστου. Ακολουθεί το μεταγωνιστικό δελτίο της διοργάνωσης:

«ΜΕΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ 9ος ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΧΙΟΥ

Για 9η χρονιά με μεγάλη επιτυχία και αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις σε αθλητές και συνοδούς πραγματοποιήθηκε ο 9ος Ημιμαραθώνιος Χίου.

Τετρακόσιοι (400) δρομείς όλων των ηλικιών από 14 χώρες απόλαυσαν τις τρεις διαδρομές των 21,5 χλμ., 10,5 χλμ. και 5 χλμ. στο μαγευτικό Κάμπο της Χίου.

Τη διοργάνωση τίμησαν με την παρουσία τους δύο ελληνίδες πρωταθλήτριες, η Μαρία Πολύζου, πανελληνιονίκης και βαλκανιονίκης, πρώην πρωταθλήτρια δρόμων αντοχής και η Ζωή Ανδρικοπούλου, πρωταθλήτρια μεσαίων αποστάσεων.

Ημιμαραθώνιος Χίου 21,1 χλμ.

Την Κυριακή 29 Αυγούστου έγινε για 9η φορά ο Ημιμαραθώνιος Χίου. Μία κυκλική διαδρομή μήκους 21,1χλμ στον παραδοσιακό οικισμό του Κάμπου Χίου. Οι καιρικές συνθήκες στην εκκίνηση του αγώνα ήταν ιδανικές.

Στον αγώνα έτρεξαν εβδομήντα δύο (72) αθλητές.

Στην κατηγορία Ανδρών νικητές ήταν: Ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο 1:12.22. Δεύτερος τερμάτισε ο Mohamed Saoute με χρόνο 1:30.21, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Davy Furniere με 1:31.16.

Στις γυναίκες, νικήτρια του 9ου Ημιμαραθωνίου Χίου ήταν η Αντωνία Μονιούκα με 1:33.50, δεύτερη τερμάτισε η Ανθίππη Σαραντή με χρόνο 1:46.16 και στην τρίτη θέση η Μαρία Μονιώδη με 1:49.08.

9ος Ημιμαραθώνιος Χίου - chiosphotos Konstantinos Anagnostou
Φωτο: chiosphotos Konstantinos Anagnostou

Αγώνας 10,5 χλμ.

Επίσης, την Κυριακή 29 Αυγούστου έγινε για 9η φορά ο αγώνας των 10,5 χλμ. Μία κυκλική διαδρομή μήκους 10,5χλμ στον παραδοσιακό οικισμό του Κάμπου Χίου. Οι καιρικές συνθήκες στην εκκίνηση του αγώνα ήταν ιδανικές.

Στον αγώνα έτρεξαν εκατό σαράντα ένα (141) αθλητές.

Στην κατηγορία Ανδρών νικητές ήταν: Ο Γιώργος Ιατρουδέλλης πήρε τη νίκη με 36:40, με τον Φίλιππο Γιαννικάκη να τερματίζει δεύτερος με 41:10 και τρίτος τον Στέφανο Χαβιάρα με 41:52.

Στις γυναίκες, η Νίκη Ροδίτη κατέκτησε την πρώτη θέση τερματίζοντας σε 47:59, η Άννα Γαλάτουλα ακολούθησε στη δεύτερη θέση με 49:42 και η Χριστίνα Μεσσάρη τερμάτισε τρίτη με 49:47.

Οι αθλητές-τριες που έφτασαν στον τερματισμό το διασκέδασαν.

Αγώνας 5 χλμ.

Επίσης, την Κυριακή 29 Αυγούστου έγινε ο αγώνας 5 χλμ. Μία διαδρομή μήκους 5 χλμ. στον παραδοσιακό οικισμό του Κάμπου Χίου.

Στον αγώνα έτρεξαν εκατό ενενήντα ένα (191) αθλητές.

Στην κατηγορία Ανδρών νικητές ήταν: ο Kυριάκος Συμιριώτης πήρε τη νίκη με χρόνο 18:12, με τον Αντώνη Κοντάκα να τερματίζει δεύτερος με 18:20. Τρίτος τερμάτισε ο Δημήτρης Βλάτας με χρόνο 19:21.

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η πρωταθλήτρια στίβου, Ζωή Ανδρικοπούλου, με χρόνο 20:28.  Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Μαρία Σταυριανού με 21:13 και η Μαρία Ασημακοπούλου στην τρίτη θέση με χρόνο 25:12.

Ευχαριστούμε όλους τους συμμετέχοντες που επισκέφτηκαν το νησί μας και ιδιαίτερα τις πρωταθλήτριες μας Μαρία Πολύζου και Ζωή Ανδρικοπούλου που τίμησαν τον αγώνα μας.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Ο Σύλλογος Αθλητών Υγείας Χίου ChiosRunning θα ήθελε να ευχαριστήσει και να συγχαρεί όλους τους αθλητές που συμμετείχαν, όλους τους εθελοντές που για μεγάλο χρονικό διάστημα εργάστηκαν για να πραγματοποιηθεί μια άριστη διοργάνωση.

• όλους τους μεμονωμένους εθελοντές

που συμμετείχαν στελεχώνοντας τους σταθμούς τροφοδοσίας και κάλυψαν διάφορες ανάγκες του αγώνα.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες προς τους Θεσμικούς Χορηγούς – Συνδιοργανωτές Δήμο Χίου και Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες προς τον Ιατρό της διοργάνωσης Νικόλαο Βουρνού

Ευχαριστούμε την ομοσπονδία μας ΕΟΣΛΜΑ-Υ (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΛΑΪΚΟΥ ΜΑΖΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ – ΥΠΕΡΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ)

Ευχαριστούμε για την συνεργασία την Αστυνομική Διεύθυνση Χίου – Τμήμα Τροχαίας.

Ευχαριστούμε για την συνεργασία τον κ. Νίκο Πολιά και τους συνεργάτες του. Η επίσημη χρονομέτρηση των αγώνων έγινε από την εταιρεία ALL ABOUT RUNNING (myrace).

Ευχαριστούμε για την συνεργασία την εταιρεία PRESSMETAL IKE ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΠΑΘΛΩΝ.

Ευχαριστούμε για την συνεργασία την κα. Νίκη Σαρρή για την δημιουργική γραφιστική εργασία.

Ευχαριστούμε τους φωτογράφους Κωνσταντίνο Αναγνώστου Chiosphotos.gr, Κωνσταντίνο Φύσσα, Παντελής Εκατομμάτης-Φωτογραφική Λέσχη Χίου . Η επίσημη φωτογράφηση του αγώνα έγινε από το Chiosphotos Κωνσταντίνο Αναγνώστου, Κωνσταντίνο Φύσσα, Παντελής Εκατομμάτης-Φωτογραφική Λέσχη Χίου και οι φωτογραφίες θα διατεθούν δωρεάν από την διοργάνωση στους αθλητές τις επόμενες μέρες στην ιστοσελίδα μας και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης Facebook, Instagram.

Για να δείτε τα αποτελέσματα των αγώνων πατήστε εδώ.

Κατεβάστε παρακάτω το πλήρες δελτίο με τις ευχαριστίες σε χορηγούς και υποστηρικτές.