1:07:49 στα 41 της η Helalia Johannes στον Ημιμαραθώνιο

Πολύ καλή επίδοση από την 41χρονη αθλήτρια σε αγώνα στην Ν. Αφρική

Μία πολύ μεγάλη επίδοση σημείωσε η Helalia Johannes στον Ημιμαραθώνιο Nelson Madela Bay στην Ν. Αφρική.

Η 40χρονη δρομέας από την Ναμίμπια – που τερμάτισε δεύτερη καθώς πρώτη ήταν η Ftaw Bezabh σε 1:06:57 – κάλυψε την απόσταση σε 1:07:49 που αποτελεί νέο Παγκόσμιο ρεκόρ για την ηλικιακή κατηγορία 40-44!

Στους άνδρες νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Namakoe Nkhasi σε 1:00:01 που αποτελεί και νέο προσωπικό του ρεκόρ.

H Johannes δεν είναι, βέβαια, τυχαία αθλήτρια αφού έχει κατακτήσει ένα χάλκινο μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα στον Μαραθώνιο (το 2019 στην Ντόχα) και μάλιστα στα 38 της χρόνια.

Επιπλέον, έχει στην κατοχή της τα εθνικά ρεκόρ για τη χώρα της από τα 10χλμ. έως και τον Μαραθώνιο όπου έχει 2:19:52 από τον αγώνα στην Βαλένθια.

Γεννημένη στις 13 Αυγούστου του 1980 σε λίγους μήνες κλείνει τα 42, ωστόσο, δείχνει ότι μπορεί και τρέχει ακόμα πολύ γρήγορα.

13ος Taygetos Challenge: Όλα όσα έγιναν στον αγώνα