Charles και Ασημακοπούλου στον 8ο Διεθνή Μαραθώνιο Ρόδου

Δείτε τις επιδόσεις σε όλα τα αγωνίσματα

Ο Βρετανός Thomas Charles και η Κατερίνα Ασημακοπούλου ήταν οι μεγάλοι νικητές στον 8ο Διεθνή Μαραθώνιο Ρόδου που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο νησί των Ιπποτών.

Στους αγώνες συμμετείχαν εκατοντάδες δρομείς σε πολύ όμορφες διαδρομές που γοήτευσαν δρομείς, θεατές, αλλά και τηλεθεατές καθώς ο αγώνας μεταδιδόταν ζωντανά από την ΕΡΤ-3.

Στον Μαραθώνιο

Στον αγώνα του Μαραθωνίου Roads to Rhodes Marathon, ο 39χρονος Charles ήταν ο νικητής με επίδοση 2:31:00. Ακολούθησαν ο Φιλανδός Janne Silvennoinen και ο Ευάγγελος Μαλλιόγλου σε 2:31:30 και 2:39:39 αντίστοιχα.

Στις γυναίκες, η Κατερίνα Ασημακοπούλου επικράτησε άνετα με 3:10:09 παρά τις ενοχλήσεις που είχε σε κάποια σημεία της διαδρομής, ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν η Seenagh Carton από την Ιρλανδία με 3:18:55 και η Chan Kit Yee από το Χονγκ Κονγκ σε 3:19:56.

Στον Ημιμαραθώνιο

Στο παράλληλο αγώνισμα του Ημιμαραθωνίου νικητής αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Μπύρος σε 1:14:24 με τους Στέφανο Λεβέντη και Νικόλαο Ρουσούλη να συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα σε 1:24:00 και 1:24:23.

Πρώτη γυναίκα στην 8η θέση του συνόλου ήταν η Ράνια Ρεμπούλη σε 1:28:17. Η Ισπανίδα Martin Del Guayo σε 1:32:53 και η Νίκη- Ροδάνθη Διαμαντέα σε 1:35:09 τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση.

Λάμψη… Μαραθωνίου στα 10χλμ.

Στο αγώνισμα των 10χλμ. νικητές αναδείχθηκαν οι Έλληνες πρωταθλητές του Μαραθωνίου. Ο Χαράλαμπος Πιτσώλης ήταν πρώτος στους άνδρες σε 32:06 και η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου πρώτη στις γυναίκες σε 39:12, η οποία ήταν και πέμπτη στο σύνολο.