Καλές επιδόσεις στα Τρίκαλα

Mε πολλή μεγάλη επιτυχία έγινε την Κυριακή στη διαδρομή Καλαμπάκα – Τρίκαλα ο 6ος Ημιμαραθώνιος Θανάσης Σταμόπουλος. Ο αγώνας έγινε κάτω από αρκετά καλές συνθήκες σε μία ιδανική διαδρομή κάτι που βοήθησε τους 900 περίπου δρομείς να πετύχουν καλές επιδόσεις. Πιο γρήγορος από όλους ήταν ο Μιχάλης Παρμάκης με 1:06:29 με τον Κώστα Πούλιο να ακολουθεί με 1:07:15 και τρίτο τον Γιάννη Παπαδόπουλο με 1:09:38. Στα 6χλμ. ξεχώρισε η Αναστασία Καρακατσάνη.

6ος Ημιμαραθώνιος Θανάσης Σταμόπουλος, Τρίκαλα

Ο Παρμάκης τη νίκη, 900 συμμετοχές στον ημιμαραθώνιο
Οι συμμετοχές άγγιξαν τις 1.200 και στα δύο αγωνίσματα της ημέρας, καθώς εκτός από τον ημιιμαραθώνιο πραγματοποιήθηκε και αγώνας 6 χλμ. με τερματισμό στην πόλη των Τρικάλων. Έτσι, συνολικά 898 δρομείς τερμάτισαν στον ημιμαραθώνιο και ακόμα 246 στα 6 χλμ.

Στον αγώνα των 21,1 χλμ. τώρα συμμετείχαν μεγάλα ονόματα της εγχώριας δράσης και όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στη μάχη Παρμάκη – Πούλιου που τελικά έβγαλε νικητή τον Παρμάκη. Ο Κοζανίτης δρομέας που αγωνίζεται με τον Εορδαϊκό, τερμάτισε σε 1:06:29 κατακτώντας τη νίκη αφήνοντας αρκετά πιο πίσω τον δρομέα του Παναθηναϊκού παρά το γεγονός ότι αυτός είχε ξεφύγει στα πρώτα χιλιόμετρα περνώντας μάλιστα τα 10 χλμ. σε 31:19. Στην τρίτη θέση ακολούθησε ο Γιάννης Παπαδόπουλους του ΓΑΣ Κιλκίς με νέο ατομικό ρεκόρ, 1:09:38. Στη συνέχεια τερμάτισαν κατά σειρά ο Δημήτρης Τσιούνης με 1:11:07, ο Θοδωρής Αναγνώστου με 1:12:09 και ο Απόστολος Τσιανάκας με 1:13:14.

Πρώτη γυναίκα ήταν η Βασιλική Καραγεωργάκη με 1:27:15 με τις Μυρσίνη Κολυφά και Αθανασία Φύλιου να συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα με χρόνους 1:30:25 και 1:34:06 αντίστοιχα. Το επίπεδο του αγώνα ήταν αρκετά καλό αφού συνολικά 25 δρομείς έτρεξαν κάτω από 1:20 ενώ οι 8 από αυτούς ολοκλήρωσαν την απόσταση σε λιγότερο από 1:15.

Η Καρακατσάνη τους… εξέθεσε στα 6 χλμ.
Στον αγώνα των 6 χλμ. η Αναστασία Καρακατσάνη απέδειξε για μία ακόμα φορά το πλούσιο ταλέντο της κερδίζοντας τον αγώνα! Η Βολιώτισσα δρομέας που σπουδάζει και προπονείται στα Τρίκαλα τερμάτισε σε 19:24 αφήνοντας πίσω της όλους τους άνδρες δρομείς. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Παναγιώτης Νάκος με 19:32 ενώ τρίτος ήταν ο Χρήστος Παλούκης με 19:52. Η διοργάνωση για μία ακόμα φορά ήταν εξαιρετική και άφησε ικανοποιημένους τους δρομείς που πήγαν στη θεσσαλική πόλη από όλη την Ελλάδα.