Κάρλος και Σαμπάνης νικητές στους Δελφούς

Mε τη συμμετοχή 147 αθλητών και στις δύο αποστάσεις πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 2 Δεκεμβρίου ο 1ος Ορεινός Αγώνας “Στα χνάρια του Δευκαλίωνα” στους Δελφούς. Νικητές αναδείχθηκαν ο Δημήτρης Σαμπάνης και η Μίνα Συλαίου στην απόσταση των 8 χλμ., ενώ στον μεγάλο αγώνα των 22 χλμ. τις πρώτες θέσεις σε άντρες και γυναίκες αντίστοιχα έλαβαν οι Κυριάκος Κάρλος και η Γκάμπι Νεγκέλε. Δείτε όλα τα αποτελέσματα και περισσότερες πληροφορίες.

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε την Κυριακή 2 Δεκεμβρίου ο 1ος Ορεινός Αγώνας στους Δελφούς με την ονομασία «Στα χνάρια του Δευκαλίωνα». Αν και την παραμονή του αγώνα το τοπίο ήταν χειμωνιάτικο με έντονες καταιγίδες τελικά την ημέρα του αγώνα οι συνθήκες ήταν ιδανικές για τρέξιμο με ευχάριστη θερμοκρασία αν και η βροχόπτωση ξεκίνησε μετά το μεσημέρι.

Η εκκίνηση δόθηκε στις 10.00 δόθηκε και οι 147 αθλητές και των δύο διαδρομών 8 & 22 χλμ. ξεκίνησαν την ανάβαση.
Στη μικρή διαδρομή των 8 χλμ οι Δημήτρης Σαμπάνης, Μιχάλης Φωτεινός και Ευγένιος Ζακυνθινός ξεχώρισαν από την αρχή και είχαν έντονο συναγωνισμό μέχρι τέλους ενώ η ανάβαση των πιο αργών αθλητών που συναντούσαν κατεβαίνοντας, αύξανε σημαντικά το βαθμό δυσκολίας της προσπάθειας. Πρώτος έφτασε ο Σαμπάνης με χρόνο 52:15, δεύτερος ο Φωτεινός με χρόνο 52:45 και τρίτος ο Ζακυνθινός με χρόνο 53:00

Στις γυναίκες τα η κατάσταση ήταν πιο ξεκάθαρη και χωρίς πίεση η Μίνα Συλαίου με χρόνο 1:04 έφτασε πρώτη στους Δελφούς. Δεύτερη η Μαρούσσα Φικιά η οποία βελτιώνεται σταθερά με χρόνο 1:13:13 και τρίτη η Ματίνα Κρίγκα με 1:22:26.
Πολύ δυνατές μάχες όμως είδαμε και  στη μεγάλη διαδρομή των 22 χλμ. Στη κατηγορία των νέων οι Κυριάκος Κάρλος και Γιώργος Διαλεκτός τερμάτισαν με δέκατα διαφορά! Ο Διαλεκτός είχε μία διαφορά 3 λεπτών πριν το τελευταίο κατηφορικό κομμάτι μήκους 4 χλμ. την οποία όμως κάλυψε ο Κάρλος και τελικά κέρδισε τον αγώνα με φοβερό σπριντ στα τελευταία μέτρα! Ο χρόνος των δύο πρώτων ήταν 2:06:10 ενώ την τριάδα έκλεισε ο Χρήστος Γουβαίλης με χρόνο 2:11:43 πού έδωσε τη δική του μάχη με τον Πέτρο Τυρολόγο ο οποίος τερμάτισε 13 δευτερόλεπτα αργότερα!
Στην κατηγορία 40+ ο Γιάννης Θανασιάς είχε έντονο συναγωνισμό με τους Λουκά Ανέστη και Τάσο Μαστροθόδωρο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά τελικά επικράτησε με χρόνο 2:19:46 ενώ μάχη έγινε για τη δεύτερη θέση όπου τελικά κέρδισε  ο Ανέστης με χρόνο 2:19:54 και ο Μαστροθεόδωρος τρίτος με 1 δευτερόλεπτο διαφορά!
Στις γυναίκες η Γκάμπι Νέγκελε δε δυσκολεύτηκε να κερδίσει με χρόνο 3:01:23, στη δεύτερη θέση η Χρυσούλα Ταβουλάρη με χρόνο 3:09:11 και την τριάδα έκλεισε η Βίκυ Μελετοπούλου με χρόνο 3:13:56.
Αν και ο αγώνας είχε χαμηλό βαθμό δυσκολίας η λάσπη και οι βρεγμένες πέτρες απαιτούσαν ιδιαίτερη προσοχή κάνοντας πιο ενδιαφέρον τον αγώνα για όλα τα επίπεδα των αθλητών ενώ στο χώρο του τερματισμού όλοι μίλησαν για την ομορφιά της περιοχής και της διαδρομής.
Εμπνευστής του αγώνα ο Γιάννης Παπαθανασίου ο οποίος παρά τις αντίξοες συνθήκες που όλοι βιώνουμε, πίστεψε στο εγχείρημα και με την υποστήριξη του Δήμου Δελφών το έκαναν πραγματικότητα.
Η διοργάνωση θα ήθελε να ευχαριστήσει την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης των παραρτημάτων Βοιωτίας και Φωκίδας, το  Σώμα Ελλήνων Προσκόπων Άμφισσας, τον Ορειβατικό Σύλλογο Αράχωβας (και ειδικά στον Πρόεδρό του, Νίκο Στεφανόπουλο), την εταιρεία Zip Vit για την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών των αθλητών και το κατάστημα Plan B για τα τεχνικά μπλουζάκια που δώρισε στους νικητές όλων των κατηγοριών.