Απλά «Φανταστικός»

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους 650 δρομείς που έτρεξαν στον 6ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων. Παρά τη σφοδρή κακοκαιρία των προηγούμενων ημερών, ο καιρός κατά τη διάρκεια του αγώνα ήταν εξαιρετικός, με συννεφιά, άπνοια και καλή θερμοκρασία, γεγονός που επέτρεψε στους δρομείς να απολαύσουν τον αγώνα κα να σημειώσουν καλές επιδόσεις. Νικητής αναδείχθηκε ο Γιάννης Κρέκας της Intersport RT ενώ στις γυναίκες επικράτησε η πρωταθλήτριά του μαραθώνιου, Μάγδα Γαζέα με 1:56:23. Δείτε όλα τα αποτελέσματα.

Μια εξαιρετικά ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους 800 και πλέον δρομείς που έλαβαν μέρος στον 6ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων. Παρά τη σφοδρή κακοκαιρία των προηγούμενων ημερών, ο καιρός κατά τη διάρκεια του αγώνα ήταν εξαιρετικός, με συννεφιά, άπνοια και καλή θερμοκρασία, γεγονός που επέτρεψε στους δρομείς των 30 κυρίως χλμ. να απολαύσουν τον αγώνα κα να σημειώσουν πολύ καλές επιδόσεις. Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Κρέκας της Intersport Running Team ενώ στις γυναίκες επικράτησε η πρωταθλήτριά μας στον μαραθώνιο, Μάγδα Γαζεά με 1:56:23 (7η στη γενική).

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Ντενίζ Δημάκη με 2:00:09 ενώ τρίτη ήταν η Βασιλική Καραγεωργάκη από την Νεάπολη με 2:03:52. Η εκκίνηση δόθηκε χωρίς καθυστέρηση στις 9:00, ενώ χάρη στην βοήθεια της Τροχαίας, των Σαμαρειτών, της 8ης Μεραρχίας, του ΕΚΑΒ και του θεραπευτηρίου Ολύμπιον, ο αγώνας εξελίχθηκε χωρίς προβλήματα και με πλήρη ασφάλεια.

Στον αγώνα ξεκίνησαν 646 δρομείς και τερμάτισαν 642. Λίγο νωρίτερα, στις 7:00π.μ. 25 περιπατητές ξεκίνησαν για τη δική τους διαδρομή ενώ λίγο αργότερα 154 δρομείς (αριθμός ρεκόρ) συμμετείχαν στον αγώνα των 5 χλμ.
Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Παντελής Βλάχας με 17:00 με δεύτερο τον Σταύρο Γκίνη και τρίτο τον Προκόπη Χατζάκη. Στίς γυναίκες νικήτρια ήταν η πρωταθλήτριά μας Κατερίνα Φωτοπούλου με 19:25 με δεύτερη την Αντερέμι Αντεόλα. Στην τρίτη θέση είχαμε δύο κορίτσια από τον Ν.Ο. Ιωαννίνων, την Βάσια Ζυγούρα και την Ξανθίππη Κολτσίδα με 20:55.

Την προηγούμενη ημέρα περισσότεροι από 400 μαθητές δημοτικού και γυμνασίου συμμετείχαν στους παραλίμνιους δρόμους 1 και 2 χλμ ενώ 15 μαμάδες με καρότσι συμμετείχαν στον πρωτότυπο αυτό “αγώνα” που πραγματοποιήθηκε για δεύτερη χρονιά, δίνοντας ξεχωριστό χρώμα στη διοργάνωση.

Δρομείς από τις περισσότερες πόλεις της Ελλάδας, συμμετείχαν στον αγώνα ενώ δεκάδες ήταν και οι Σύλλογοι Δρομέων που συμμετείχαν ομαδικά.

Μετά από όλα αυτά οι άνθρωποι του Α.Ο. Ποσειδών Ιωαννίνων, που διοργάνωσε τον αγώνα με την αιγίδα της Περιφέρειας Ηπείρου και του Δήμου Ιωαννιτών και τη συνεργασία του RUNNER, θα έπρεπε να αισθάνονται τουλάχιστον ικανοποιημένοι αφού μέσα σε ένα πραγματικά δύσκολο περιβάλλον κατάφεραν να διατηρήσουν και σε μερικά σημεία να βελτιώσουν την ποιότητα του αγώνα.

Σημαντικό ρόλο στην προσπάθεια τους αυτή έπαιξε η “χρυσή” χορηγία του φυσικού μεταλικού νερού “Βίκος” αλλά και των υπόλοιπων υποστηρικτών του αγώνα, της High5 που προσέφερε τα ενεργειακά συμπληρώματα, του Catering Καρβούνης που ανέλαβε το εξαιρετικά επιτυχημένο πάστα πάρτι, της εκμπομπής Ορίζοντες και της Methexis Foundation, της Δωδώνης και της εταιρείας Παπαϊωάννου Α.Ε.

Η συμμετοχή των 200 εθελοντών του Α.Ο Ποσειδών Ιωαννίνων αλλά και η συνεργασία με το RUNNER στο τεχνικό κομμάτι του αγώνα συνέβαλλαν καθοριστικά στην επιτυχία της διοργάνωσης, δημιουργώντας τη βεβαιότητα ότι τα επόμενα χρόνια ο “Γύρος της Λίμνης” που αποτελεί πλέον θεσμό για την πόλη των Ιωαννίνων θα αναπτυχθεί ακόμα περισσότερο. Δείτε τα συνολικά αποτελέσματα.

6ος Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων

<td

Αγώνας τιμής
Το Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου στις 6:00 θα λάβει εκκίνηση ο Μιλτιάδειος Δρόμος 2012, ο ημιμαραθώνιος που κινείται στον ιστορικό τόπο που πεδίου της μάχης του Μαραθώνα.
3ο Xiropotamos Trail
25-9-2016: Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ξηροπόταμου διοργανώνει υπό την αιγίδα του Δήμου Δράμας τον 3ο Αγώνα Ανωμάλου δρόμου «Xiropotamos Trail» την Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου.
2ος Ημιορεινός Αγώνας Μνήμης - Πρωτοχώρι Κοζάνης
Δείτε την ανακοίνωση της διοργάνωσης
ΘΕΣΗ ΦΥΛ.  ΗΛ. ΚΑΤ. ΑΡ. ΣΥΜ. ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ 15οkm. Net ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΘ. ΧΡΟΝ. ΣΥΛΛΟΓΟΣ-ΟΜΑΔΑ
1 1 1 172 ΚΡΕΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 00:53:59 01:47:41 01:47:39 INTERSPORT RUNNING TEAM
2 2 1 483 ΚΑΚΑΡΟΝΤΖΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 00:53:58 01:49:48 01:49:45 ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
3 3 1 528 ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 00:52:57 01:50:47 01:50:46 ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
11 10 6 222 ΔΟΥΒΑΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ 00:59:58 01:58:00 01:57:59 Α.Ο. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
12 11 2 173 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΚΟΣΜΑΣ 01:00:27 01:59:00 01:58:58 INTERSPORT RUNNING TEAM
13 2 2 303 ΔΗΜΑΚΗ ΝΤΕΝΙΖ 00:59:22 02:00:09 02:00:08 ΓΑΣ ΙΛΙΣΟΣ
14 12 3 74 ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 01:00:29 02:00:47 02:00:44
15 13 4 347 ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΛΕΞΙΟΣ 01:02:52 02:01:06 02:00:46 Σ.Α.Φ.Α.Ν.Σ.
16 14 7 108 ΤΣΙΠΗΣ ΑΡΗΣ 01:00:15 02:01:33 02:01:31
17 15 4 722 ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 01:00:55 02:01:44 02:01:41 ΑΠΣ ΔΡΜΕΩΝ ΠΙΕΡΙΑΣ
18 16 8 83 ΜΠΑΡΜΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 00:58:52 02:01:50 02:01:49
19 17 5 297 ΖΕΥΚΙΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 01:00:48 02:01:58 02:01:47 ΑΠΟΕΛ
20 18 9 468 ΒΛΑΧΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 00:58:04 02:03:06 02:02:57 ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
21 19 10 524 ΤΣΙΡΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 01:00:30 02:03:16 02:03:16 ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
22 20 1 500 ΝΑΤΣΙΑΣ ΗΛΙΑΣ 00:59:56 02:03:24 02:03:23 ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
23 3 3 403 ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 01:03:13 02:03:52 02:03:51 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
24 21 2 684 ΣΠΙΘΟΥΡΑΚΗΣ ΠΕΤΡΟΣ 01:02:56 02:04:11 02:04:10 Σ.Δ.Υ. ΠΕΙΡΑΙΑ
25 22 1 680 ΚΑΤΣΟΥΛΑΣ ΤΙΜΟΣ 01:03:04 02:04:23 02:04:16 Σ.Δ.Υ. ΠΕΙΡΑΙΑ
26 23 5 45 ΖΙΑΜΠΙΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 01:03:03 02:04:55 02:04:51
27 24 6 615 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΝΤΙΝΟΣ 00:59:46 02:05:34 02:05:27
28 25 7 102 ΤΟΥΚΜΑΤΣΗΣ ΝΙΚΟΣ 01:03:09 02:05:53 02:05:47
29 26 11 611 ΚΥΡΓΙΑΝΝΉΣ ΘΑΝΟΣ 01:03:05 02:07:17 02:07:08