Με το δεξί ο “Μυθικός” του Ολύμπου

Ολοκλήρώθηκε την Κυριακή ο 1ος Olympus Mythical Trail. Στον αγώνα που ξεκίνησε το Σάββατο το μεσημέρι πήραν μέρος 141  με τους  99 από αυτούς να τερματίζουν εντός χρονικού ορίου σε μία δύσκολη διαδρομή στην πρώτη  κι όλας διοργάνωση. Νικητές στον αγώνα απόστασης 100 χλμ. αναδείχθηκαν ο Αχιλλέας Χριστάνας με 15:40.07 και η Λόρα Ρεπσένκο από την Ουκρανία με 19:08:23.

Olympus Mythical Trail
Ο αγώνας που ξεκίνησε στη μία το μεσημέρι του Σαββάτου ήταν αρκετά μεγάλης δυσκολίας ενώ ήταν και ο πρώτος τόσο μεγάλης απόστασης (100 χλμ.) που έγινε ποτέ στο τοπίο του Ολύμπου.
Συνολικά έλαβαν εκκίνηση 141 δρομείς αριθμός πολύ μεγάλος αν αναλογιστεί κανείς τη δυσκολία και την απόσταση της διαδρομής, αρκετά ενδεικτικός όμως για την άνοδο του ultra trail τρεξίματος στη χώρα μας. Μάλιστα ο συγκεκριμένος αγώνας αποτελεί, όπως ανακοινώθηκε πρόσφατα, και “ζευγάρι” με τον Rodopi Ultra Trail που θα διεξαχθεί τον Οκτώβριο στο νεοσυσταθέν Κύπελλο “Ultrathlon”.

Τελικά, στον Όλυμπο τερμάτισαν εντός ορίου 99 δρομείς με τον Αχιλλέας Χριστάνα να έρχεται πρώτος με 15:40.07, τον Γιάννη Κουρκουρίκη να ακολουθεί με 16:15:12 και τον Ζαχαρία Ευαγγέλου να τερματίζει τρίτος σε 16:33:31.

Στις γυναίκες, πρώτη ήταν η Λόρα Ρεπσένκο από την Ουκρανία που χρειάστηκε 19:08:23 για να ολοκληρώσει την απόσταση, δεύτερη ήταν η Κυριακή Χαραλαμπίδου με 26:43:14 και τρίτη η Γεωργία Μήτσιου με 27:29:52.

Δείτε τα αποτελέσματα εδώ

5οι Αυξέντιοι Αγώνες Κρήτης - Μινωικά Αθλήματα
31-7-2016: Ο Σύλλογος Πιρουνιανών «Αξέντι», η Περιφέρεια Κρήτης, Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου, ο Δήμος Γόρτυνας και ο Όμιλος Υπεραποστάσεων Κρήτης διοργανώνουν την Κυριακή 31 Ιουλίου αγώνα δρόμου 6,35 χλμ. και παράλληλα αγωνίσματα στα Πιρουνιανά Αγίας Βαρβάρας Ηρακλείου Κρήτης.