Θεοδωρακάκος και Πουλίδου νικητές στον Υμηττό

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου ο Αγώνας Βουνού Υμηττού με τη συμμετοχή 580 περίπου δρομέων να κάνουν “πέρασμα” 20 χλμ. από τα μονοπάτια του αθηναϊκού βουνού. Νικητής για μία ακόμα φορά αναδείχθηκε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος της Salomon με 1:21:23, ενώ η Φίλίππα Πουλίδου επικράτησε στις γυναίκες με 1:40:24. Δείτε περισσότερες πληροφορίες και όλα τα αποτελέσματα.

14ος Αγώνας Βουνού Υμηττού
Θεοδωρακάκος και Πουλίδου τη νίκη, 580 συμμετοχές στον Υμηττό

Ο καιρός μπορεί να έδειχνε καλός το πρωϊνό της Κυριακής όμως δεν ήταν καθώς φυσούσε κατά διαστήματα πολύ δυνατός αέρας. Αυτό βέβαια ούτε κατά διάνοια δεν εμπόδισε τους 580 δρομείς να πάνε από νωρίς στο Δημοτικό Στάδιο Χολαργού για να τρέξουν στον αγώνα του Υμηττού που αποτελεί σταθμό στο αγωνιστικό καλεντάρι πολλών δρομέων. Ο αγώνας ξεκίνησε λίγα μόλις λεπτά μετά τις 10 και οι 550 για την ακρίβεια δρομείς έφυγαν με προορισμό τις πλαγιές του Υμηττού σε μία χωμάτινα διαδρομή αφού βέβαια περάσουν μερικά “αναγκαστικά” μέτρα σε άσφαλτο.

Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος μπήκε στο Στάδιο 1:20 αργότερα και τερμάτισε σε 1:21:23 κάνοντας έναν αγώνα – προπόνηση αφού δεν είχε ιδιαίτερα έντονο συναγωνισμό. Ο πρωταθλητής της Salomon που υποστηρίζεται και από το Alpamayo δεν πίεσε ιδιαίτερα τον ρυθμό του και πραγματοποίησε μία ακόμα νίκη σε αγώνα βουνού το τελευταίο διάστημα. Στη δεύτερη θέση σε 1:25:34 ακολούθησε ο Αλέξης Κονταράτος του ΓΣ Αμαρουσίου που στα 47 του χρόνια είναι ένας πολύ καλός δρομέας σε πολλών ειδών εδάφη. Τρίτος ήταν ο Λεωνίδας Αθανασόπουλος του ΣΑΦΑΝΣ σε 1:25:56.

Στις γυναίκες, η Φίλίππα Πουλίδου του ΓΣ Γλυφάδας έκανε την προσπάθεια της σε έναν αγώνα που δεν συνηθίζει να τρέχει και τα πήγε αρκετά καλά κερδίζοντας με 1:40:24 με την Ρανέλε Μακόϊ με 1:44:24 και την Μαρία Πουλουπάτη με 1:48:46 να κλείνουν την πρώτη τριάδα.

Συνολικά τερμάτισαν 572 δρομείς, σχεδόν όλοι όσοι ξεκίνησαν, και χάρηκαν τον αγώνα παρά το ότι κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν και τον δυνατό αέρα, σε μία αρκετά καλή διοργάνωση.

Δρομείς... κατέλαβαν τη Θεσσαλονίκη
Η Θεσσαλονίκη φόρεσε τα… δρομικά της και υποδέχθηκε χιλιάδες δρομείς στον Μαραθώνιο “Μέγας Αλέξανδρος” που έγινε την Κυριακή. Πρώτος τερμάτισε ο Αιθίοπας Γκέτο Μεταφέρια σε 2:19:29, ενώ στις γυναίκες νικήτρια στέφθηκε η Μάγδα Γαζέα με 2:41:26 με τις συμμετοχές στον Μαραθώνιο να ξεπερνούν τις 1.100. Ακόμα 3.247 δρομείς έτρεξαν στα 5 χλμ. κι άλλοι 1.943 στα 10 χλμ. συτρίβοντας κάθε προηγούμενο ρεκόρ συμμετοχών!