Διπλό ρεκόρ στον Αυγερινό

Νέο ρεκόρ διαδρομής αλλά και νέο ρεκόρ συμμετοχών στον 10ο αγώνα δρόμου Αυγερινού στην Κοζάνη. Ο Μιχάλης Παρμάκης αναδείχθηκε για 3η συνεχόμενη χρονιά νικητής σημειώνοντας μάλιστα νέο ρεκόρ διαδρομής με 1:30:35, ενώ περισσότεροι από 100 δρομείς τερμάτισαν τον αγώνα, αριθμός ρεκόρ για τη διοργάνωση.

Share

10ος Αγώνας Δρόμου Αυγερινού
Για 3η συνεχόμενη χρονιά ο Μιχάλης Παρμάκης αναδείχθηκε νικητής στον Αγώνα Δρόμου Αυγερινού στην Κοζάνη την Κυριακή 8 Ιουλίου σημειώνοντας μάλιστα αυτή τη φορά νέο ρεκόρ διαδρομής με 1:30:35. Τον αθλητή της New Balance ακολούθησε ο μαραθωνοδρόμος Γιάννης Παπαδόπουλος με 1:32:53 ενώ τρίτος ήταν ο Δημήτρης Γάζος. Στις γυναίκες πρώτη ήρθε η Βασιλική Καραγεωργάκη με χρόνο 2,04,15, δεύτερη η Γεωργία Κάτσενα και τρίτη η Ελένη Καλλία.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε για 10η συνεχή χρονιά από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Αυγερινού με τη συνδρομή του Δήμου Βοΐου και έχει απόσταση 24,5 χλμ.πάνω σε μια πανέμορφη διαδρομή με πλούσια βλάστηση σε δασώδη περιοχή, με υψομετρικές διαφορές που ξεκινούν από τα 1.050 μ. στην πλατεία του χωριού (σημείο εκκίνησης και τερματισμού) και φτάνουν το μέγιστο στα 1.300 μ. Τα περισσότερα χιλιόμετρα είναι σε άσφαλτο ενώ περίπου 7 χλμ. σε χωματόδρομο.

Στον αγώνα έλαβαν μέρος περισσότεροι από 100 δρομείς, αριθμός ρεκόρ για τη διοργάνωση παρά τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούσαν κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Αποτελέσματα

ΘΕΣΗ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΔΟΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  
1 ΠΑΡΜΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 1:30:35 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
2 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1:32:53 ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 
3 ΓΑΖΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1:41:45 Ο.Μ. ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 
4 ΣΑΣΑΚΑΡΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 1:46:47 ΑΘΛ. ΣΥΛΛ.ΒΕΡΟΙΑΣ 
5 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΚΟΣΜΑΣ 1:47:46 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
6 ΣΕΛΕΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1:50:07 ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛ. ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ
7 ΝΑΤΣΙΑΣ ΗΛΙΑΣ 1:51:44 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
8 ΚΑΡΑΜΠΟΪΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1:52:21 Α.Σ.Λ. ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 
9 ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1:56:43 ΑΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ ΖΕΥΣ
10 ΣΜΙΤ ΧΡΗΣΤΟΣ 1:59:37 ΣΥΛΛ. ΔΡΟΜΕΩΝ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
11 ΣΤΑΥΡΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2:01:34 Α.Σ.Λ. ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 
12 ΠΑΣΣΑΛΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 2:01:57 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
13 ΠΕΤΣΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 2:03:21 Ο.Μ.ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ  
14 ΣΟΥΜΑΛΙΑΣ ΖΗΝΩΝ 2:03:55 ΛΕΣΧΗ ΕΙΔ. ΔΥΝ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
15 ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 2:04:10 Α.Σ.Λ. ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 
16 ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2:04:15 ΣΑΠΚ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 
17 ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2:04:34 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
18 ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2:05:19 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
19 ΤΣΑΟΥΣΙΔΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ 2:06:58 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
20 ΚΟΥΤΣΙΑΚΟΥΤΖΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2:08:45 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
21 ΚΟΤΣΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ 2:08:49 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
22 ΜΟΣΙΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 2:09:51 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
23 ΤΟΜΑΡΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 2:10:55 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
24 ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 2:11:12 ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ 
25 ΤΟΤΣΚΑΣ ΑΡΓΥΡΙΟΣ 2:12:12 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
26 ΜΩΥΣΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ 2:12:32 ΑΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ ΖΕΥΣ
27 ΔΑΔΑΜΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ 2:14:32 ΑΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ ΖΕΥΣ
28 ΣΧΟΡΤΣΙΑΝΙΤΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2:14:32 ΣΥΛΛ. ΔΡ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ
29 ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2:14:44 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
30 ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2:15:27 ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ 
31 ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2:16:16 ΠΑΟΚ  
32 ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ 2:16:16 ΗΔΩΝΕΣ ΩΚΥΠΟΔΕΣ 
33 ΓΚΟΥΤΖΙΟΜΗΤΡΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2:16:39 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
34 ΠΑΤΟΥΛΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ 2:16:47 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
35 ΚΑΤΣΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 2:18:14 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
36 ΚΑΤΣΕΝΑ ΓΕΩΡΓΙΑ 2:18:16 Α.Σ.Λ. ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 
37 ΜΑΛΟΥΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2:18:54 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
38 ΤΣΑΓΚΕΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2:19:07 ΣΔΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 
39 ΚΟΝΤΑΞΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2:19:32 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
40 ΚΟΚΚΙΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2:19:36 Ο.Μ.ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ  
41 ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2:20:32 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
42 ΚΑΛΛΙΑ ΕΛΕΝΗ 2:20:46 ΣΔΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 
43 ΡΟΥΣΙΑΜΑΝΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2:20:48 ΣΥΛΛ. ΔΡ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ
44 ΚΥΡΙΛΛΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 2:21:53 ΣΕΒΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ 
45 ΤΖΗΜΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2:22:00 ΣΔΥ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 
46 ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΛΑΖΑΡΟΣ 2:22:29 ΑΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ ΖΕΥΣ
47 ΚΙΑΦΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2:22:37 ΑΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ ΖΕΥΣ
48 ΠΟΥΤΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2:23:57 ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ 
49 ΝΤΑΓΚΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2:25:24 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
50 ΚΟΡΑΒΟΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ 2:25:45 ΟΜΑΔΑ.ΔΡ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ 
51 ΣΑΡΗΜΑΝΩΛΗΣ ΣΥΜΕΩΝ 2:26:00 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
52 ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2:26:00 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
53 ΤΣΑΜΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 2:26:00 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
54 ΚΡΙΤΣΑΝΗΣ ΑΛΕΚΟΣ 2:27:10 ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ 
55 ΠΡΟΣΠΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2:30:46 ROAD RUNNER 
56 ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2:30:49 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
57 ΚΑΛΦΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 2:31:10 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
58 ΚΑΜΠΟΥΡΗ ΕΙΡΗΝΗ 2:31:49 ΑΠΟΛΛΩΝ. ΔΥΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ
59 ΠΑΡΤΣΑΛΗΣ ΘΩΜΑΣ 2:32:00 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ  
60 ΓΚΙΣΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2:32:25 ΣΥΛΛ. ΜΑΡΑΘ.ΛΑΡΙΣΑΣ 
61 ΛΙΑΜΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 2:33:33 ΣΔΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 
62 ΘΩΪΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2:34:54 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 
63 ΜΑΥΡΟΥΔΗ ΚΥΡΙΑΚΗ 2:35:16 ΣΔΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 
64 ΚΟΥΠΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2:35:16 ΣΔΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 
65 ΜΗΛΙΑΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ 2:35:38 ΣΔΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 
66 ΓΑΝΤΖΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2:36:23 ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΡΟΔΟΠΗΣ 
67 ΤΣΑΒΔΑΡΙΔΗΣ ΣΤΑΘΗΣ 2:38:17 ΣΔΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 
68 ΤΕΛΛΙΔΗΣ <font size="1" fac

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η σειρά Run Greece μετακομίζει Κρήτη
Η Κρήτη, και συγκεκριμένα η πόλη του Ηρακλείου, θα φιλοξενήσει τον επόμενο αγώνα της σειράς RunGreece που φιλοδοξεί να «αποκεντρώσει» το τρέξιμο. Ο συγκεκριμένος αγώνας, που αποτελεί και το τρίτο της σειράς, θα διεξαχθεί την Κυριακή 16 Ιουνίου και περιλαμβάνει δύο αγώνες αποστάσεων 5 & 10 χλμ.Δείτε περισσότερες πληροφορίες και το πρόγραμμα του αγώνα.
Χιονισμένος Μαραθώνιος!
Tηn Κυριακή είχαμε στο Τόκιο τον ομώνυμο μαραθώνιο να διεξάγεται κάτω από πολύ κακές καιρικές συνθήκες. Βροχή, άερας και χίονι έκαναν ότι μπορούσαν για να δυσκολέψουν τους αθλητές στον 4ο Μαραθώνιο της πόλης. Νικητής ο Ιάπωνας Μασακάζου Φουτζιγουάρα με 2:12:19.
2ος Δημοκρίτειος Ημιμαραθώνιος Δρόμος
29-11-2015: Ο Σύλλογος Δρομέων Ξάνθης ¨Xanthi Runners¨ σε συνεργασία με το Δήμο Ξάνθης το Δήμο Αβδήρων και την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας- Θράκης, προκηρύσσουν τον 2ο Δημοκρίτειο Ημιμαραθώνιο Δρόμο.
Back to Top