Βούλιαξαν οι Σπέτσες

Στο όμορφο νησί των Σπετσών έγινε για πρώτη φορά ο Mini μαραθώνιος αλλά και ένας μικρότερος αγώνας Fun Run 5 χλμ. Παρά τη βροχή αλλά και τη δυσκολία της διαδρομής 281 δρομείς τερμάτισαν τη μεγάλη απόσταση των 26 χλμ. ενώ άλλοι 284 ολοκλήρωσαν την απόσταση των 5 χλμ. δημιουργώντας ένα εξαιρετικό, δρομικό κλίμα στο νησί που βούλιαξε από δρομείς το πρωϊνό της Κυριακής.

Spetses mini Marathon 2011
Οι δρομείς πήγαν Σπέτσες το σαββατοκύριακο

Η βροχή δεν εμπόδισε τους 281 και πλέον δρομείς να ξεκινήσουν τον αγώνα που ακολουθούσε τον πλήρη φυσιολατρικό γύρο του νησιού μήκους 26 χλμ. με τη διαδρομή να χαρακτηρίζεται κάθε άλλο παρά εύκολη αφού υπήρχαν συνεχείς αλλαγές τις κλίσης τουλάχιστον για τα πρώτα χιλιόμετρα.
Συνολικά τερμάτισαν 281 ένας ιδιαίτερα εντυπωσιακός αριθμός αν αναλογιστεί κανείς ότι ήταν η πρώτη διοργάνωση αλλά ότι επικρατούσαν αρκετά κακές καιρικές συνθήκες τόσο την ώρα του αγώνα αλλά και ολόκληρο το σαββατοκύριακο.
Πρώτος νικητής αναδείθχηκε ο Γιάννης Παπαδόπουλος που ολοκλήρωσε την απόσταση σε 1:31.12 αρκετά μπροστά από τους υπόλοιπους δρομείς. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Νίκος Μπούρας με 1:42.52 ενώ τρίτος ήταν ο Σωκράτης Ελευθερίου με 1:43.59.

Η Λουκία Λουκοπούλου με 1:53.52 ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό καταλαμβάνοντας την 13η θέση στο σύνολο ενώ ακολούθησαν η Τερλάακ Πασκάλ με 2:05.15 στην 40η θέση του συνόλου και η Μαγδαληνή Κουρλέση με 2:11.49 στην 45η θέση.

Αγώνας 5 χλμ.
Στη μικρότερη απόσταση αυτή των 5 χλμ. που ουσιαστικά ήταν ένας μικρός, ιστορικός γύρος της πόλης των Σπετσών, ο πρωταθλητής των 800 μ., Κώστας Νακόπουλος, ήταν αυτός που κέρδισε τον αγώνα με 16:02 με τον παλιό πρωταθλητή του μαραθωνίου Γιώργο Μάλλιαρη να ακολουθεί με 16:46 και τον Αλέξανδρο Τατάκο να καταλαμβάνει την τρίτη θέση με 17:27.
Στις γυναίκες, η Αγγελική Ραφτάκη με 21:41 ήταν η πιο γρήγορη με τις Κρεμμυδά Ιωνία και Λίντα Μπι που τερμάτισαν σε 23:37 και 23:44 αντίστοιχα να παίρνουν τη δεύτερη και τρίτη θέση.
Στον αγώνα που είχε χαρακτήρα Fun Run τερμάτισαν συνολικάν 284 δρομείς όλων των ηλικιών.

10ος Αγώνας Δρόμου Δαϊκλής
29-7-2017: Αγώνας 7,5χλμ. σε άσφαλτο
Hydra’s Trail Event 2023
Ορεινοί αγώνες στην Ύδρα
2ος Ανοικτός Αγώνας Δρόμου Cardio Run
4-10-2015: O Πανελλήνιος Σύνδεσμος Γυμναστηρίων, η Πανελλήνια Ένωση Πτυχιούχων Φυσικής Αγωγής, ο Σύλλογος Ιδιοκτητών Γυμναστηρίων Αττικής, η Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία και ο Σύλλογος Ελλήνων Ολυμπιονικών διοργανώνουν τον 2ος Ανοικτός Αγώνας Δρόμου Cardio Run 3 & 8 χλμ.