Συναρπαστικές κούρσες στο 10άρι!

Το Δημοτικό Στάδιο της Νέας Ιωνίας φιλοξένησε και φέτος το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των 10.000 μ. όλων των κατηγοριών, το Σάββατο 16 Μαΐου. Στους αγώνες που περιελάμβαναν 2 τελικές κούρσες αντρών και μια γυναικών μεγάλοι νικητές αναδείχθηκαν ο Δήμος Μαγγίνας στους άνδρες με 30:57.93 και η Μάγδα Γαζέα στις γυναίκες με 35:29.69.

Share

Ο δυνατή σειρά των ανδρών ξεκίνησε με ρυθμό μαραθωνίου αφού οι δρομείς κάλυψαν τις τρεις πρώτες στροφές σε 4′ (ρυθμός 3:20/χλμ.). Το ρυθμό ανέλαβε να δώσει ο Βεροιώτης δρομέας Βασίλης Πουλιόπουλος, ο οποίος έκανε μια εξαιρετική κούρσα αλλά η ελλειπής προετοιμασία δεν του επέτρεψε τελικά κάτι καλύτερο από την 5η θέση με 31:09.05. Η κούρσα εξελίχθηκε χωρίς ιδιαίτερες ανακατατάξεις.
Στα τελευταία δύο χιλιόμετρα ο ρυθμός ανέβηκε με τον Γιώργο Καραβίδα να μπαίνει μπροστά και τον Χριστόφορο Μερούση να ακολουθεί. Ο Καραβίδας έδειχνε να ξεφεύγει όμως ο Δήμος Μαγγίνας, ο οποίος αθόρυβα ακολυθούσε όλο τον αγώνα έκανε την κίνησή του και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Καραβίδα και Μερούση, φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου Πανελληνίου πρωταθλήματος της καριέρας του με χρόνο 30:57.93, μετά τις πολύ καλές εμφανίσεις στην ίδια απόσταση το χειμώνα στον ανώμαλο δρόμο.
Ο πρωταθλητής του μαραθωνίου Γιώργος Καραβίδας που αγωνίζεται με τα χρώματα της ΑΕΚ, ακολούθησε με 30:58.92 ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Χριστόφορος Μερούσης του Πανελληνίου με 31:00.58. Ένα από τα φαβορί, ο πολύπειρος Μιχάλης Γελασάκης, έμεινε τέταρτος με 31:08.33 ενώ στην πέμπτη και έκτη θέση τερμάτισαν οι Βασίλης Πουλιόπουλος με 31:09.06 και Θεοδόσης Κάλδης με 31:18.35.
Ο Κάλδης μάλιστα ήταν πρώτος στην κατηγορία των νέων μπροστά από τους Χρήστο Καλλία (31:34.00) και Παναγιώτη Βουτσινά του Πέλωπα Πατρών με 32:20.52 ο οποίος ήταν νικητής και στην κατηγορία των εφήβων.
Μεγάλος απών από τη διοργάνωση ήταν ο περσινός πρωταθλητής και νικητής του φετινού ανωμάλου, Τάσος Φράγκος που ταλαιπωρείται το τελευταίο διάστημα από τραυματισμούς.

Συγκλονιστική εξέλιξη στις γυναίκες

Και στις γυναίκες η κούρσα είχε μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος με τη Μάγδα Γαζέα να ξεφεύγει στην τελευταία στροφή από τη Σοφία Ρήγα του Ελευθέριου Βενιζέλου και να φτάνει στην νίκη με 35:29.69. Η 22χρονη Ρήγα μπορεί να έμεινε στη δεύτερη θέση με 35:34.62 ήταν όμως πρώτη στην κατηγορία των νέων γυναικών αρκετά μπροστά από τη δεύτερη, Ουρανία Ρέμπουλη η οποία κατέλαβε και την τρίτη θέση στις γυναίκες. Ο χρόνος της αθλήτριας από τη Λέρο ήταν 37:18.49.
Η επίδοση της Ρήγα αποτελεί και όριο για τη συμμετοχή της στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων κάτω των 23 ετών που θα διεξαχθεί φέτος στο Κάουνας της Λιθουανίας στις 16 με 19 Ιουλίου.

Στον αγώνα συμμετείχαν περίπου 80 αθλητές και αθλήτριες αθλητικών σωματείων από όλη την Ελλάδα.

Αποτελέσματα
Άνδρες
1. Δήμος Μαγγίνας (ΟΣΦΠ) 30:57.93
2. Γιώργος Καραβίδας (ΑΕΚ) 30:58.92
3. Χριστόφορος Μερούσης (ΠΓΣ) 31:00.58
4. Μιχάλης Γελασάκης (ΟΣΦΠ) 31:08.33
5. Βασίλης Πουλιόπουλος (ΑΣ Φίλιππος) 31:09.06
6. Θεοδόσης Κάλδης (ΟΣΦΠ) 31:18.35
7. Γιάννης Μαγκριωτέλης (ΠΑΟ Καλαμπακίου) 31:21.96
8. Χρήστος Καλλίας (ΑΣ Δολιχός Αμφισας) 31:34.00

Νέοι άνδρες
1. Θεοδόσης Κάλδης (ΟΣΦΠ) 31:18.35
2. Χρήσατος Καλλίας (ΑΣ Δολιχός Αμφισας) 31:34.00
3. Παναγιώτης Βουτσινάς (ΑΟ Πέλοψ Π.) 32:20.52
4. Κώστας Τουσέ (ΓΕ Αγρινίου) 32:30.29
5. Κώστας Γαλανόπουλος (ΓΣ Αμαρουσίου) 32:51.94
6. Κώστας Βασιλάκης (ΑΕΚ) 32:57.88

Έφηβοι
1. Παναγιώτης Βουτσινάς (Πέλοψ Π.) 32:20.52
2. Κώστας Τουσέ (ΓΕ Αγρινίου) 32:30.29
3. Κώστας Γαλανόπουλος (ΓΣ Αμαρουσίου) 32:51.94
4. Δημήτρης Στιβαχτής (ΑΟ Λασιθίου) 33:48.03
5. Κώστας Γκελαούζος (ΑΣ Δόλιχος Αμφ.) 34:30.70
6. Κυριάκος Συμιριώτης (ΦΟ Βροντάδου) 34:57.02

Γυναίκες
1. Μάγδα Γαζέα (ΑΓΕ Ζακύνθου) 35:29.69
2. Σοφία Ρήγα (Ελ. Βενιζέλος) 35:34.62
3. Ουρανία Ρέμπουλη (ΓΣΝ Λέρου) 37.18.49
4. Ελένη Διακομοπούλου–Σλέχτερ (Ελ. Βενιζέλος) 37:56.64
5. Παρασκευή Κατσακιώρη (Πέλοψ Π.) 37:59.33
6. Ευαγγελία Δόντα (ΓΣ Ηρακλής) 38:24.87
7. Βασιλική Καραγεωργάκη (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 39:31.34
8. Φωτεινή Βενέτη (ΓΣ Ηρακλής) 39:37.27

Νέες γυναίκες
1. Σοφία Ρήγα (Ελ. Βενιζέλος) 35:34.62
2. Ουρανία Ρέμπουλη (ΓΑΣ Λέρου) 37.18.49
3. Μαρία Κουτσιμάνη (ΓΣ Ηρακλής) 39:57.01
4. Αργυρή Μητρούδη (ΠΑΟΚ) 40:16.06
5. Θεσσαλία-Κλεοπάτρα Φραγκοπούλου (ΠΓΣ) 43:45.66
6. Μάγδα Κοτσασάββα (Βεργίνα) 43:52.75
7. Αργυρώ Μαρκανδώνα (ΓΣ Βόλου) 44:15.15

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Run Together Αθήνα 2020
Αγώνες με δρομικά ζευγάρια στο ΟΑΚΑ
2ος Βυζαντινός Αγώνας 50 χλμ.
20-1-2019: Αγώνας 50 χλμ. στα Μέγαρα
3ος Ημιμαραθώνιος δρόμος σύζευξης αρχαιολογικών χώρων «Θέρμαι – Ναός Ακραίας Ήρας»
2-10-2016: Για τρίτη χρονιά θα πραγματοποιηθεί ο Ημιμαραθώνιος δρόμος σύζευξης αρχαιολογικών χώρων «Θέρμαι Λουτράκι – Ναός Ακραίας Ήρας» στο Λουτράκι – Πέραχωρα.
Back to Top
runnermagazine.gr
CLOSE
Runner Magazine Our E-shop is up and running...
Μετάβαση στο περιεχόμενο