2014 AJC Peachtree Road Race: Ένας αγώνας – γιορτή!

Ένας αγώνας ανήμερα της εθνικής εορτής των ΗΠΑ!

Aνήμερα της μεγάλης εθνικής εορτής των Αμερικανών πραγματοποιήθηκε στην πόλη της Ατλάντα ο AJC Peachtree Road Race. Ο αγώνας απόστασης 10 χλμ. έγινε για 45η φορά  και πραγματοποιείται κάθε χρόνο με μεγάλη συμμετοχή για να γιορτάσει την επέτειο της αμερικανικής ανεξαρτησίας.

Φέτος μάλιστα ο καιρός έκανε το χατήρι σε δρομείς και διοργανωτές αφού η θερμοκρασία ήταν σχετικά χαμηλή για την εποχή κι έτσι οι συμμετοχές έφτασαν τις 57.151! Βέβαια αξίζει να αναφέρουμε πως η εκκίνηση του αγώνα δόθηκε στις 7:30 το πρωί!

Μεγάλοι νικητές αναδείχθηκαν ο Κρίστο Λάντρι και η Έιμι Χάστινγκς σε άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα κερδίζοντας παράλληλα τον τίτλο του Πρωταθλητή των ΗΠΑ καθώς ο συγκεκριμένος αγώνας αποτελεί και το Εθνικό πρωτάθλημα 10 χλμ. επί δημοσίας οδού για τις ΗΠΑ. Ο Λάντρι τερμάτισε σε 28:25 αφήνοντας για λίγο πίσω του τον Τάιλερ Πένελ ενώ η Χάστινγκς επικράτησε σχετικά πιο εύκολα με 12 δευτερόλεπτα διαφορά από τη δεύτερη Σάρα Χολ.

Ξεχωριστή συμμετοχή στον αγώνα όμως είχε και ο θριαμβευτής του μαραθωνίου της Βοστόνης τον περασμένο Απρίλιο, Μεμπ Κεφλεζίγκι. Ο Μεμπ που έχει αναδειχθεί σε ένα από τα πιο αγαπημένα πρόσωπα στις ΗΠΑ ξεκίνησε τον αγώνα μετά την εκκίνηση με στόχο να περάσει σε αυτό το διάστημα περισσότερους από 22.500 δρομείς. Τελικά τα κατάφερε αφού διένυσε την απόσταση σε 37:56 περνώτας συνολικά περισσότερους από 22.700 δρομείς με αποτελεσμα να  κερδίσει αρκετές χιλιάδες δολάρια τα οποία βέβαια θα δοθούν σε παιδιά που τα έχουν ανάγκη στην πολιτεία της Ατλάντα!