Εγκατέλειψε ο Καλλίας, οι Έλληνες στον Goteborgsvarvet

Δείτε αναλυτικά τι έγινε στον ξακουστό αγώνα Ημιμαραθωνίου

Αρκετοί ήταν οι Έλληνες δρομείς που ταξίδεψαν έως τη Σουδηία για να τρέξουν στον ξακουστό αγώνα Ημιμαραθωνίου “Goteborgsvarvet, στην πόλη του Γκέτεμποργκ. Ανάμεσά τους ήταν κι ο πρωταθλητής Χρήστος Καλλίας που στόχευε στο όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, όμως τελικά εγκατέλειψε.

O Kαλλίας πέρασε τα πρώτα 5χλμ. σε 16:07, για να ρίξει στη συνέχεια το ρυθμό του στο επόμενο 5άρι σε 17:11, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε κι άλλο με αποτέλεσμα να σταματήσει λίγο μετά το 15ο χλμ.

Συνολικά 19 δρομείς από τη χώρα μας ξεκίνησαν και τερμάτισαν στον αγώνα με τον Ιωάννη Σωτηριάδη να είναι ο ταχύτερος ανάμεσά τους σε 1:45:43.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Κενυάτης Shadrack Kimining σε 1:01:31, ενώ η Meseret Tola από την Αιθιοπία ήταν η νικήτρια στις γυναίκες σε 1:09:06.

Ο αγώνας είναι από τους πιο γνωστούς παγκοσμίως στην απόσταση και κάθε χρόνο συμμετέχουν χιλιάδες δρομείς από κάθε γωνιά του πλανήτη. Αυτή τη φορά τερμάτισαν σχεδόν 40.000!