Καλή εμφάνιση από Τάσση και Καρακατσάνη στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ.

Δείτε τις επιδόσεις των Ελλήνων δρομέων

Καλή παρουσία είχαν οι Έλληνες δρομείς στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ. που πραγματοποιήθηκε στο Λονδίνο.

Ο Γιώργος Τάσσης τερμάτισε σε 30:00.64 πετυχαίνοντας νέο ατομικό ρεκόρ, χάνοντας όμως για λίγα εκατοστά το φράγμα των 30 λεπτών, το οποίο έχει να σπάσει σχεδόν 15 χρόνια στη χώρα μας.

Νικητής στη σειρά που συμμετείχε ο αθλητής του Τάκη Γερακού ήταν ο Ιταλός Lorenzo Dini σε 28:30.01 με τους Vojta από την Αυστρία και Koval από την Ουκρανία να ακολουθούν. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 25η θέση στο σύνολο 29 δρομέων που ολοκλήρωσαν τον αγώνα, ενώ εννέα εγκατέλειψαν.

Η Αναστασία Καρακατσάνη, αγωνιζόμενη στη δεύτερη κούρσα των γυναικών με τις πιο αργές επιδόσεις τερμάτισε σε 34:10.95, επίδοση που είναι η καλύτερη της για φέτος, απέχει όμως 25 δευτερόλεπτα από το ατομικό της ρεκόρ.