Γρήγοροι Ιάπωνες στη λίμνη Μπίβα

Κενυάτης ο νικητής αλλά και γρήγοροι Ιάπωνες στον Lake Biwa Marathon

Ένας από τους ιστορικότερους μαραθωνίους, αυτός της λίμνης Μπίβα στην Ιαπωνία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή. Ο Lake Biwa Marathon, o oποίος μάλιστα διαθέτει τη χρυσή ετικέτα της IAAF φιλοξένησε κορυφαίους δρομείς από την Αφρική αλλά  και την Ιαπωνία αφού αποτελούσε κριτήριο για τη σύσταση της ολυμπιακής ομάδας της χώρας για το Ρίο.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Λούκα Ρότιτς σε 2:09:11 με τον καιρό να φαίνεται ιδανικός αφού επικρατούσε συννεφιά αν και η θερμοκρασία ήταν κοντά στους 20 βαθμούς στην πόλη Οτσού, όπου και πραγματοποιείται ο αγώνας. Ο Ρότιτς “παραπονέθηκε” μετά τον αγώνα καθώς μετά το 25ο χλμ. ο λαγός της κούρσας έμεινε με τον δεύτερο Ιάπωνα δρομέα με αποτέλεσμα ο 25χρονος Κενυάτης να πάει μόνος του τα επόμενα 17 και πλέον χιλιόμετρα.

Για τους Ιάπωνες ωστόσο ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Χισανόρι Κιταγίμα ο οποίος τερμάτισε δεύτερος σε 2:09:16 συντρίβοντας το προσωπικό του ρεκόρ και σχεδόν… κατοχυρώνοντας μία θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Το προηγούμενο ρεκόρ του Ιάπωνα ήταν 2:12:28, ενώ όπως δήλωσε κάποια στιγμή πίστεψε ότι το χρονόμετρο θα γράψει και 2:08 αλλά κάποιες ενοχλήσεις στο 37ο χλμ. τον εμπόδισαν. Μάλιστα, σημείωσε πως οι υψηλές θερμοκρασίες δεν τον ενόχλησαν στέλνοντας ένα μήνυμα στους εκλέκτορες της ολυμπιακής ομάδας καθώς παρόμοιες καιρικές συνθήκες αναμένονται και στη Βραζιλία το καλοκαίρι.

Στην τρίτη θέση ακολούθησε ο Τανζανός Αλφόνς Σιμπού σε 2:09:19 ενώ τέταρτος πολύ κοντά ήταν ο Ιάπωνας Σουεσίρι Ισικάγια με 2:09:25 θέτοντας κι αυτός σημαντική υποψηφιότητα για μία θέση στο Ρίο.

O νικητής του αγώνα, Λούκας Ρότιτς (φώτο: photorun.net)