Καλή παρουσία Μαγκριωτέλη στη Βερόνα

Ο Έλληνας μαραθωνοδρόμος έτρεξε στον Gensan Romeo & Juliet Half Marathon

Ημέρα γιορτής των ερωτευμένων ήταν η Κυριακή 14 Φεβρουαρίου και στην πόλη της Βερόνα γιόρτασαν το πιο διάσημο ζευγάρι με έναν ημιμαραθώνιο. Ο Gensan Romeo & Juliet Half Marathon πραγματοποιήθηκε στην πανέρμοφη ιταλική πολη με περισσότερους από 7.100 δρομείς να τερματίζουν.

Στον αγώνα όμως έλαβε μέρος και ο ικανότατος Έλληνας μαραθωνοδρόμος Γιάννης Μαγκριωτέλης ο οποίος ζει και εργάζεται στην γειτονική χώρα. Ο Μαγκριωτέλης τερμάτισε στη 14η θέση σε χρόνο 1:10:10 σε καιρικές συνθήκες που σίγουρα δεν ευνοούσαν αφού σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έβρεχε ενώ η θερμοκρασία ήταν χαμηλή.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Κενυάτης Μπέρναρντ Μπετ σε 1:03:01 ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Μέρι Νιόκι, επίσης από την Κένυα, σε 1:12:27.

Στα όπλα η Αιθιοπία - Haile Gebrselassie και Feyisa Lilesa δηλώνουν έτοιμοι να πολεμήσουν
Έκρυθμη η κατάσταση στην Αιθιοπία με τους σπουδαίους πρωταθλητές να δηλώνουν έτοιμοι για μάχη