Τάσσης και Καρακατσάνη στο δεκάρι, σπουδαία επίδοση ο νεαρός Αναγνώστου

Δείτε τι έγινε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000μ. στα Μέγαρα

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στο Στάδιο των Μεγάρων μία ημέρα με αρκετή βροχή. Μεγάλοι νικητές αναδείχθηκαν ο Γιώργος Τάσσης στους άνδρες και η Αναστασία Καρακατσάνη στις γυναίκες, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο έφηβος Μάριος Αναγνώστου από τη Λαμία που σημείωσε πολύ καλή επίδοση που αποτελεί και όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας του.

Στους άνδρες και την τελευταία κούρσα της ημέρας, από την αρχή Γιώργος Τάσσης, Χρήστος Καλλίας, Δήμος Μαγγίνας αλλά και ο Μάριος Αναγνώστου σχημάτισαν ένα πρωτοπόρο γκρουπ που ακολουθούσε ένα σταθερό ρυθμό κοντά στα 3λεπτά ανά χλμ. Αρχικά ο Χρήστος Καλλίας έκανε μία προσπάθεια να ξεφύγει όμως δεν διατήρησε τη διαφορά που πήρε για πολύ, ενώ στη συνέχεια, και για το μεγαλύτερο μέρος της κούρσας, ο Γιώργος Τάσσης ήταν αυτός που οδηγούσε.

Τελικά, ο Τάσσης ήταν αρκετά πιο δυνατός και κατάφερε να ξεφύγει στα τελευταία 400μ. τερματίζοντας πρώτος σε 30:09.38. Αυτή ήταν και η πρωτη του νίκη στο αγώνισμα, ενώ όπως είναι λογικό ήταν πρώτος και στην κατηγορία των νέων. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Μάριος Αναγνώστου τερματίζοντας σε 30:10.39 επίδοση που αποτελεί όριο για το Παγκόσμιο του Τάμπερε, αλλά και μία από τις καλύτερες όλων των εποχών στην κατηγορία των εφήβων (Κ20). Μάλιστα, ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην απόσταση ενώ ήταν νικητής στην κατηγορία των εφήβων!

Στην τρίτη θέση ακολούθησε ο Δήμος Μαγγίνας σε 30:10.51, ο οποίος την περασμένη εβδομάδα είχε τρέξει και στον Ημιμαραθώνιο, ενώ ο Χρήστος Καλλίας ήταν τέταρτος σε 30:17.63.

Συνολικά, εννέα δρομείς τερμάτισαν κάτω από τα 31 λεπτά, κάτι που έχει να συμβεί αρκετά χρόνια στο αγώνισμα, ενώ δυστυχώς για μία ακόμα χρονιά τα τελευταία 15 περίπου χρόνια δεν είδαμε επίδοση κάτω από τα 30 λεπτά.

Στις γυναίκες, όπου κατά τη διάρκεια της κούρσας έπεφτε αρκετή βροχή, η Ελευθερία Πετρουλάκη μπήκε από την αρχή μπροστά με την Αναστασία Καρακατσανη να ακολουθεί και τις δύο δρομείς να έχουν ξεφύγει ακολουθώντας ένα ρυθμό κοντά στο 3:30/χλμ. Μετά τα 5χλμ, ωστόσο, η Καρακατσάνη έκανε την κίνησή της και ανέβασε ρυθμό κοντά στο 3:20/χλμ. για να φτάσει σε μία σημαντική νίκη σε 34:32.00. Η Πετρουλάκη ακολούθησε σε 35:18.44 και νέο ατομικό ρεκόρ, ενώ τρίτη ήταν η Ειρήνη Τσουπάκη σε 35:28.16, νέο σπουδαίο ατομικό ρεκόρ. Στην τέταρτη θέση ήταν η μαραθωνοδρόμος Γκλόρια Πριβιλέτζιο σε 35:30.04 και αυτή με ατομικό ρεκόρ και πέμπτη η Στεφανία Λεοντιάδου.

Στην κατηγορία των νέων γυναικών νικήτρια ήταν η Μοσχούλα Μανούσου που τερμάτισε σε 36:43.56 και ήταν 7η στο σύνολο των γυναικών.