Γρήγορος Μαραθώνιος στο Ρότερνταμ – Οι Έλληνες

Δείτε τι έγινε στον Μαραθώνιο του Ρότερνταμ

Ένας από τους πιο γρήγορους Μαραθώνιους επί ευρωπαϊκού εδάφους πραγματοποιήθηκε σήμερα στην Ολλανδία.

Ο λόγος για τον NN Marathon Rotterdam 2022 που φιλοξενεί χιλιάδες δρομείς από όλο τον κόσμο.

Οι Έλληνες στο Ρότερνταμ

Στον αγώνα έλαβαν μέρος αρκετοί Έλληνες και μάλιστα ορισμένοι με πολύ καλές επιδόσεις.

O Γιάννης Ζερβάκης τερμάτισε σε 2:26:44 στην 50η θέση περνώντας το πρώτο μισό σε 1:13:10 και το δεύτερο σε 1:13:34 πραγματοποιώντας μία υποδειγματική κούρσα.

Ο Λάμπρος Μαλτέζος πέρασε πιο γρήγορα, (1:12:03 Ημιμαραθώνιο), ωστόσο, μετά το 30οχλμ. ο ρυθμός του έπεσε για να τερματίσει σε 2:30:46.

Καλές επιδόσεις σημείωσαν ακόμα ο Μιχάλης Ρουμάνος και ο Μιχάλης Σηφάκης που τερμάτισαν σε 2:35:21 και 2:35:26 (2:35:33 μεικτός) αντίστοιχα.

Μάλιστα η επίδοση του Σηφάκη αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία Μ45.

Συνολικά 10 δρομείς από τη χώρα μας τερμάτισαν κάτω από τις 3 ώρες.

ΜπαρμπακαντζέΙάσονας5:09:04

*Αν γνωρίζετε κάποιον Έλληνα δρομέα που τερμάτισε στον Μαραθώνιο του Ρότερνταμ ενημερώστε μας στο [email protected]

Οι νικητές

Νικητής του αγώνα ήταν ο Ολλανδός Abdi Nageeye σε 2:04:56 με τον Αιθίοπα L. Gebrese να πέφτει στο νήμα μαζί του και τελικά να μένει δεύτερος.

Τρίτος ήταν ο Κενυάτης Kipyego σε 2:05:12.

Η Haven Hailu από την Αιθιοπία ήταν η μεγάλη νικήτρια στις γυναίκες σε 2:22:01 με την Ολλανδή Brinkman να είναι δεύτερη σε 2:22:51 και την Zhanna Mamazhakanova να είναι τρίτη σε 2:26:54.

12ος Χορτιάτης Trail Run: Παράταση εγγραφών