Το Πανόραμα του 38ου Αυθεντικού Μαραθώνιου της Αθήνας

Στιγμές, ρεκόρ, υπερβάσεις και πολλά ακόμα που αξίζει να θυμόμαστε από τον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας

Από τον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο

Ο 38ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας ανήκει πλέον στο παρελθόν. Είναι, όμως μία ιστορική διοργάνωση, για πολλούς λόγους.

Ο σημαντικότερος, ίσως, είναι γιατί έφερε και πάλι τους δρομείς στην εκκίνηση στον Μαραθώνα έπειτα από δύο χρόνια!

Ο 38ος Αυθεντικός Μαραθώνιος με αριθμούς

Στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο συμμετείχαν σχεδόν 7.500 δρομείς μόνο στον Μαραθώνιο, και ακόμα 13.000 περίπου στα παράλληλα αγωνίσματα των 5 και 10χλμ.

Ολόκληρη η μετάδοση του αγώνα από την ΕΡΤ

Ο αγώνας των ρεκόρ

Είδαμε, όμως, και πολλά και σπουδαία ρεκόρ.

Αυτό που ξεχωρίζει, χωρίς αμφιβολία, είναι το νέο ρεκόρ διαδρομής για Έλληνα δρομέα, από τον Κώστα Γκελαούζο. Πρόκειται, δηλαδή, για την καλύτερη επίδοση που έχει γίνει ποτέ στην Αυθεντική διαδρομή από Έλληνα δρομέα, καθώς το γενικό ρεκόρ διαδρομής είναι 2:10:36 από το 2014 και τον Κενυάτη Felix Kandie.

Το LIVE λεπτό προς λεπτό του 38ου Αυθεντικού Μαραθώνιου

Ο Γκελαούζος σε μία σόλο κούρσα, τρέχοντας ουσιαστικά από το πρώτο μέτρο του αγώνα μόνος του κατάφερε να τερματίσει σε 2:16:49 και να συντρίψει το προηγούμενο ρεκόρ που ανήκε στον Νίκο Πολιά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας με 2:17:56.

Η εικόνα του τερματισμού του Κώστα και τα συγχαρητήρια του Νίκου, μας χάρισαν μία μοναδική εικόνα που έκανε το γύρο του διαδικτύου στέλνοντας ξεχωριστά μηνύματα.

Πρώτη νίκη για την Γκλόρια

Είδαμε την Γκλόρια Πριβιλέτζιο να κατακτά την πρώτη της νίκη στον Αυθεντικό με νέο προσωπικό της ρεκόρ στη διαδρομή.

Νταμπλ η Μαρινάκου

Εντυπωσιακή ήταν όμως και η Αναστασία Μαρινάκου! Αφού πρώτα επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου στα 10χλμ. με νέο ρεκόρ διαδρομής, 34:32, την Κυριακή κέρδισε και στα 5χλμ. ισοφαρίζοντας το ρεκόρ με 16:40! Αυτό μάλιστα είναι κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στα χρονικά της διοργάνωσης.

Όλα τα αποτελέσματα από τα 5χλμ.

Γρήγορος και ο Παπούλιας

Ρεκόρ όμως είχαμε και στα 5χλμ. από τον Χρήστο Παπούλια που τερμάτισε σε 14:45 κι έγινε ο πιο γρήγορος στην εν λόγω διαδρομή!

Όλα τα αποτελέσματα από τα 10χλμ.

Ο αγώνας των υπερβάσεων

Σίγουρα ένας Μαραθώνιος φιλοξενεί αμέτρητες… υπερβάσεις. Άλλωστε το ίδιο το αγώνισμα από μόνο του αποτελεί μία υπέρβαση.

Ωστόσο, υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά συγκλονίζουν.

Συγκινεί η Τσεκίνη

Όπως αυτή της Σόνια Τσεκίνη που κατάφερε, κι ενώ βρίσκεται σε διαδικασία χημειοθεραπειών, να τερματίσει στην 4η θέση στις γυναίκες!