Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2021: Αποτελέσματα και LIVE ενημέρωση

Τα αποτελέσματα και LIVE ενημέρωση από τον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας για το 2021.

Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας εκκίνηση

Ο Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας επιστρέφει μετά από δύο χρόνια! Και μαζί του επιστρέφουν χιλιάδες δρομείς στους δρόμους, αμέτρητα χαμόγελα και ανεπανάληπτες στιγμές.

(Η ενημέρωση είναι συνεχής, αν δεν ανανεώνεται κάντε refresh)

LIVE αποτελέσματα Αυθεντικού Μαραθώνιου

LIVE αποτελέσματα των 5χλμ.

Aποτελέσματα από τον χθεσινό αγώνα των 10χλμ.

To LIVE του Αυθεντικού

12:02 – Περισσότεροι από 4.000 δρομείς ξεκίνησαν στον 1ο Μαραθώνιο, ενώ ακόμα 3.660 πήραν εκκίνηση στον 2ο Μαραθώνιο.

11:59 – Οι τερματισμοί έχουν αρχίσει και πυκνώνουν! Καλό δρόμο σε όλους τους δρομείς και καλό τερματισμό!

11:52 – Τρίτη γυναίκα και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα η 25χρονη Βασιλική Κωνσταντινοπούλου του ΣΑΠΚ Νεάπολης σε 2:51:32.

11:49 – Δεύτερη η Κατερίνα Ασημακοπούλου με επίσημο χρόνο 2:48:12, όπως και το 2019.

11:43 – Νικήτρια για πρώτη φορά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και πρώτη γυναίκα στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο η Γκόρια Πριβιλέτζιο με 2:41:30! Προσωπικό ρεκόρ για την Γκλόρια στην αυθεντική διαδρομή.

11:39 – Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο πέρασε τα 40χλμ. σε 2:33:51.

11:30 – Τέταρτη θέση για τον Χριστόφορο Μερούση, δρομέα που μετρά πολλές νίκες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου. Ο χρόνος του αθλητή από την Χίο είναι 2:29:59.

11:27 – Η Πριβιλέτζιο είναι σχεδόν 3 λεπτά μπροστά από την Κατερίνα Ασημακοπούλου και 8 από την τρίτη, την Βασιλική Κωνσταντινοπούλου.

11:24 – Τερμάτισε τρίτος ο Χαράλαμπος Πιτσώλης σε 2:24:08. Γκελαούζος, Μπουρίκας και Πιτσώλης η πρώτη τριάδα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

11:23 – Τερμάτισε ο δεύτερος Παναγιώτης Μπουρίκας. Μεγάλη έκπληξη και επίδοση από τον 31χρονο με 2:22:36.

11:16 – Μεγάλη νίκη και ρεκόρ διαδρομής από Έλληνα δρομέα με 2:16:49.

11:11 – Σε τροχιά ρεκόρ ο Κώστας Γκελαούζος. Πέρασε τα 40χλμ. σε 2:10:07!

11:03 – Ο Πιτσώλης πέρασε τα 35χλμ. σε 2:00:40.

11:01 – Ο 31χρονος Παναγιώτης Μπουρίκας πέρασε τα 35χλμ. σε 1:59:03 και κρατάει! Νεόκοπος σχετικά δρομέας πάει για μία μεγάλη έκπληξη!

10:58 – 1:56:36 πέρασε πρώτη η Πριβιλέζιο στα 30χλμ.

10:55 – Ο Κώστας Γκελαούζος πέρασε σε 1:54:18 τα 35χλμ. Είναι οριακά για να καταρρίψει το ρεκόρ διαδρομής του Νίκου Πολιά (2:17:56).

10:51 – Ο Χριστόφορος Μερούσης σε 1:47:20 τα 30χλμ. και πιο πίσω ο Θωμάς Πουλος σε 1:47:34 και ο Νορβηγός Erlend Nydal σε 1:47:52.

10:48 – 1:42:13 συνεχίζει ο Μπουρίκας και πάει για μεγάλη έκπληξη. Τρίτος ο Πιτσώλης με 1:43:31.

10:46 – Αρκετός κόσμος στους δρόμου επευφημεί τους δρομείς.

10:42 – 1:37:01 πέρασε η Γκλόρια Πριβιλέτζιο τα 25χλμ. ενώ η Κατερίνα Ασημακοπούλου ακολουθεί 48 δευτερόλεπτα πίσω.

10:40 – 1:37:52 πέρασε τα 30χλμ. ο Γκελαούζος και συνεχίζει.

10:31 – Ο Χριστόφορος Μερούσης βρίσκεται στην 4η θέση με 1:28:33, ο Erlend Nydal είναι 5ος με 1:28:33 στα 25χλμ., ενώ έκτος ο Θωμάς Πούλος με 1:29:12.

10:28 – Ο Κώστας Γκελαούζος πέρασε τα 25χλμ. σε 1:20:59. Ο Παναγιώτης Μπουρίκας συνεχίζει με 1:24:49, ενώ ο Πιτσώλης μείωσε τη διαφορά με 1:25:56.

10:26 – 1:21:26 το πέρασμα της Γκλόριας Πριβιλέτζιο στον Ημιμαραθώνιο. Κοντά η Ασημακοπούλου πέρασε σε 1:21:51.

10:19 – Ο Χαράλαμπος Πιτσώλης ακολουθεί σε 1:12:08 ενώ ο Χριστόφορος Μερούσης πέρασε τα 21,1χλμ. σε 1:13:42.

10:17 – 1:10:52 είναι το πέρασμα του Παναγιώτη Μπουρίκα στον Ημιμαραθώνιο. Ο Μπουρίκας προπονείται εδώ και λίγα χρόνια με τον Χρήστο Παπαχρήστο και πάει για την έκπληξη!

10:09: 1:07:43 ήταν το πέρασμα του Κώστα Γκελαούζου στον Ημιμαραθώνιο!

10:03 – Οι τερματισμοί από τον δεύτερο αγώνα των 5χλμ. συνεχίζονται. Εκτιμάται ότι έχουν ήδη τερματίσει περισσότεροι από 6.000 στα 5χλμ. συνολικά και αναμένονται ακόμα 500.

09:52 – 47:22 ήταν το πέρασμα του Κώστα Γκελαούζου στα 15χλμ. Ο Παναγιώτης Μπουρίκας έπεται σε 50:08 και ο Χαράλαμπος Πιτσώλης πέρασε τρίτος σε 50:49.

09:48 – Στους άνδρες ο Λεωνίδας Μπουρίκας είναι δεύτερος με 33:30 και τρίτος ο Alimi Murteza από το Αφγανιστάν με 33:35. Χαράλαμπος Πιτσώλης, Χριστόφορος Μερούσης ακολουθούν λίγο πιο πίσω σε 33:32.

09:44 – Ακολουθούν η Κατερίνα Ασημακοπούλου με 38:32 στα 10χλμ., η Φινλανδή Noora Honkala με 39:48 και η Σόνια Τσεκίνη με 40:16.

09:41 – H Γκλόρια Πριβιλέτζιο είναι πρώτη στις γυναίκες με περάσματα 18:57 στα 5χλμ. και 37:59 στα 10χλμ.

09:37 – Ο Κώστας Γκελαούζος προηγείται και ακολουθεί έναν φρενήρη ρυθμό! Πέρασε τα 5χλμ. σε 15:30 και τα 10χλμ. σε 31:19!

09:31 – Περισσότεροι από 4.000 δρομείς πήραν μέρος στον 1ο Μαραθώνιο. Σε λίγο θα δοθεί η εκκίνηση και στον 2ο αγώνα.

09:15 – Στον Μαραθώνιο ο Κώστας Γκελαούζος βρίσκεται ήδη στην κεφαλή της κούρσας. Αντίστοιχα και η Γκλόρια Πριβιλέτζιο έχει μπει μπροστά στις γυναίκες. Την ίδια στιγμή οι εκκινήσεις των μπλοκ συνεχίζονται.

09:01 – Έφυγε το πρώτο μπλοκ του Αυθεντικού Μαραθώνιου! Καλή τύχη σε όλους τους μαραθωνοδρόμους! Live αποτελέσματα εδώ

Ταυτόχρονα ξεκίνησαν και οι δρομείς του 2ου Αγώνα 5χλμ. Καλό τερματισμό! Live αποτελέσματα εδώ.

08:53 – Και για να μην ξεχνιόμαστε… Σε λίγα λεπτά ξεκινούν και οι Μαραθωνοδρόμοι! Χθες πάντως τερμάτισαν κάτι λιγότερο από 6.000 δρομείς στα 10χλμ.

08:48 – Οι τερματισμοί συνεχίζονται με καταιγιστικό ρυθμό. Περίπου 3.200 δρομείς πήραν εκκίνηση στον 1ο αγώνα των 5χλμ. Σε λίγα λεπτά θα δοθεί η εκκίνηση και στον 2ο αγώνα των 5χλμ.

08:32 – Μόλις τερμάτισε στα 5χλμ. ο Υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης μαζί με τον κάτοχο του Πανελλήνιου ρεκόρ στον Μαραθώνιο, Σπύρο Ανδριόπουλο!

08:25 – Η Ανθή Κυριακοπούλου ήταν δεύτερη με 17:11 και τρίτη η νεαρή Μαρία Κάσσου με 17:18 κερδίζοντας στο νήμα την Ευγενία Παπαδημάτου με 17:19.

Ο Χρήστος Παπούλιας

08:22 – Η Αναστασία Μαρινάκου ήταν η νικήτρια στα 5χλμ. ισοφαρίζοντας το ρεκόρ διαδρομής με 16:40. Ρεκόρ διαδρομής ήταν και η επίδοση του Χρήστου Παπούλια.

08:16 – Ο Χρήστος Παπούλιας είναι ο νικητής στα 5χλμ. σε 14:46. Μάχη στο νήμα με τον Δημήτρη Τσάκαλο. Τρίτος ήταν ο Γιώργος Τάσσης και 4ος ο Νέστορας Κολιός λίγο κάτω από τα 15 λεπτά.

08:11 – Προηγείται ο Γιώργος Μινος και ακολουθούν ο Δημήτρης Τσάκαλος, ο Χρήστος Παπούλιας, ο Γιώργος Τάσσης, ο Νέστορας Κολιός, ο Σέργιος Διακοστεφανής κ.ά.

08:06 – Έφυγε και το δεύτερο μπλοκ. Μπορείτε να βλέπετε Live αποτελέσματα

08:01 – Δόθηκε η εκκίνηση στο πρώτο μπλοκ των 5χλμ.!

07:55 – Το Παναθηναϊκό Στάδιο είναι έτοιμο να υποδεχθεί τους πρώτους δρομείς της ημέρας! Και η εκκίνηση των 5χλμ. δίνεται σε λίγα λεπτά!

07:45 – Σε 15 λεπτά δίνεται η εκκίνηση του πρώτου αγώνα των 5χλμ. Θυμίζουμε το πρόγραμμα περιλαμβάνει 2 αγώνες, με εκκίνηση στις 08:00 και στις 09:00 αντίστοιχα!
Τα φαβορί θα τρέξουν στο πρώτο μπλοκ του 1ου αγώνα, ενώ συνολικά θα πάρουν εκκίνηση 16 μπλοκ, 8 σε κάθε αγώνα.

07:20 – Οι δρομείς σταδιακά καταφθάνουν στην εκκίνηση των 5χλμ., τη στιγμή που τα πούλμαν βρίσκονται καθοδόν για τον Μαραθώνα με τους μαραθωνοδρόμους.

Αναμένεται να τρέξουν κοντά περισσότεροι από 9.000 δρομείς αφού οι η συντριπτική πλειοψηφία των δρομέων που δήλωσαν συμμετοχή παρέλαβαν το πακέτο τους από την Marathon Expo.