Peres Jepchirchir και Albert Korir στην Νέα Υόρκη + Έλληνες και στατιστικά

Οι δύο Κενυάτες δρομείς σάρωσαν στην Νέα Υόρκη και στον τελευταίο Major marathon για φέτος!

H Peres Jepchirchir

Κενυατική υπόθεση ήταν ο φετινός 50ος Μαραθώνιος της Νέας Υόρκης, TCS New York City Marathon 2021.

Νικητές αναδείχθηκαν οι Κενυάτες, Albert Korir και η συμπατριώτισσά του Peres Jepchirchir!

Στα τελευταία χιλιόμετρα η Jepchirchir

Η Peres Jepchirchir έκανε υπομονή και μόνο στο τελευταίο χλμ. αποφάσισε να φύγει για να φτάσει στη νίκη με 2:22:39.

Η συμπατριώτισσά της Viola Cheptoo ακολούθησε λίγο πιο πίσω με 2:22:44, ενώ η Ababel Yeshaneh ήταν τρίτη με 2:22:52.

Οι τρεις τους είχαν αποσπαστεί και πήγαιναν μαζί στα τελευταία χιλιόμετρα, με την Molly Seidel να χάνει έδαφος κάπου στο 30 και να μένει τελικά 4η με 2:24:42.

Η κούρσα ήταν αρκετά αργή με την Jepchirchir να περνά το πρώτο δεκάρι στα 35:02, τον Ημιμαραθώνιο σε 1:24:23 και τα 30χλμ. σε 1:42:43.

Στο 35ο χλμ. το πέρασμα ήταν 1:59:02 με τις Jepchirchir, Cheptoo και Yehsaneh να είναι μαζί και να έχουν κερδίσει μία διαφορά κοντά στα 40” από την τέταρτη (Seidel).

Το πάει για κορυφαία…

Η Peres Jepchirchir αρχικά ξεχώρισε στον Ημιμαραθώνιο αφού έχει κερδίσει ήδη δύο φορές τον τίτλο της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας στην απόσταση (2016 και 2020).

Ωστόσο, το ανέβασμά της στον Μαραθώνιο πάει περίφημα. Ήδη μετρά ένα χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο, αλλά κι ένα σπουδαίο ατομικό ρεκόρ με 2:17:16 (στην Βαλένθια).

Πλέον, με την νίκη της αυτή έχει και μία πρωτιά σε Major Marathon και συνεχίζει…

Όλα τα αποτελέσματα

Πιο εύκολα ο Korir

Από την άλλη ο Albert Korir επικράτησε πιο “καθαρά” στην κούρσα των ανδρών με χρόνο 2:08:22 κάτι που σίγουρα δεν περίμεναν πολλοί πριν την εκκίνηση του αγώνα.

Στα πρώτα 10χλμ. είχε ήδη μπει στην κορυφή, μαζί με 7-8 ακόμα δρομείς, και πέρασε σε 30:43.

Στον Ημιμαραθώνιο το γκρουπ των πρωτοπόρων εξακολουθούσε να είναι μεγάλο. Το πέρασμα ήταν 1:03:57 και κοντά ήταν όλα τα φαβορί.

Στο 30οχλμ. o Korir μαζί με τον συμπατριώτη του Kibiwot Kandei και τον Ιταλό Eyob Faniel είχαν ξεφύγει με μόνο τον Μαροκινό El Aaraby να είναι σχετικά κοντά τους.

Ο Κorir, όμως, αισθανόταν δυνατός και καθάρισε από νωρίς. Στο 35ο χλμ. είχε ήδη πάρει 20 περίπου δευτερόλεπτα από τους υπόλοιπους, με τον El Aaraby να έχει ανέβει στη δεύτερη θέση.

O 27χρονος έφτασε έτσι στην πρώτη του νίκη σε Major Marathon καθώς έως τώρα μετρούσε νίκες μόνο σε “μικρότερης” εμβέλειας αγώνες, όπως ο Μαραθώνιος του Houston, o Μαραθώνιος της Βιέννης και αυτός της Οττάβα.

Το εντυπωσιακό είναι πως το ατομικό του ρεκόρ είναι μόλις 2:08:03 από το 2019.

Απογοήτευσε ο Bekele

Ο Kenenisa Bekele για μία ακόμα φορά δεν κατάφερε να είναι ούτε στην τριάδα κι έμεινε 6ος με 2:12:52. Η αλήθεια είναι πως από νωρίς έμεινε πιο πίσω και δεν ήταν στους “πρωταγωνιστές” του αγώνα.

6 στα 6 για την Flanagan

Η Shalane Flanagan το είπε και το έκανε! Κατά΄φερε να τερματίσει και στους έξι Majors σε επιδόσεις κάτω από 3:00 ώρες μέσα σε 42 ημέρες.

Και το πέτυχε σημειώνοντας πολύ καλές επιδόσεις.

Στην Νέα Υόρκη, μάλιστα, έτρεξε πιο γρήγορα από όλους τερματίζοντας σε 2:33:32!

Οι Έλληνες

Στον αγώνα έλαβαν μέρος πάρα πολλοί δρομείς με ελληνική καταγωγή. Ωστόσο, οι δηλωμένοι ως Έλληνες ήταν μόλις 6.

Ανάμεσα σε αυτούς ήταν και η Αλέξια Πάππας που ήταν και η πιο γρήγορη με 3:19:32.

Με τον τρόπο αυτό η Αλέξι επέστρεψε στους αγώνες μετά από αρκετό καιρό αποχής. Δεν πήρε εκκίνηση με τους ελίτ αλλά με τους ερασιτέχνες δρομείς και φάνηκε να χάρηκε τον αγώνα της.

Αναλυτικά οι Έλληνες στον TCS New York City Marathon.