Kipyegon και Cheptegei τους τελικούς της 8ης ημέρας

Εντυπωσιακοί τελικοί στα 1.500μ. γυναικών και στα 5.000μ. των ανδρών στην 8η ημέρα του στίβου στους ΟΑ. Καλή παρουσία η Ντρισμπιώτη στο βάδην

Η Faith Kipyegon από την Κένυα και ο Joshua Cheptegei από την Ουγκάντα ήταν οι μεγάλοι νικητές στους δρομικούς τελικούς της 8ης ημέρας του στίβου στο Τόκιο.

Η μεν Kipyegon επικράτησε στα 1.500μ. με νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, ο δε Cheptegei ήταν ο χρυσός νικητής στα 5.000μ.

2ο χρυσό σερί για την Kipyegon

Κι ενώ όλοι περίμεναν την Sifan Hassan να πάρει το δεύτερο χρυσό, η Faith Kipyegon δεν θα άφηνε τόσο εύκολα τον τίτλο της.

Η νικήτρια στο Ρίο το 2016 ακολούθησε υπομονετικά τον γρήγορο ρυθμό που έδωσε η Hassan και στα τελευταία 200μ. έκανε την κίνηση της για να φτάσει σε νέο ολυμπιακό ρεκόρ με 3:53.11, και φυσικά στο δεύτερο χρυσό μετάλλιο της καριέρας της.

Δεύτερη με νέο προσωπικό ρεκόρ 3:54.50 ήταν η Βρετανίδα Laura Muir, ενώ η Hassan που φάνηκε κάπως κουρασμένη (μετά από 5 κούρσες είναι κάπως λογικό) έμεινε τρίτη σε 3:55.86.

Η Hassan θυμίζουμε έχει ήδη κερδίσει τα 5.000μ., ενώ στοχεύει σε νίκη και στον αυριανό τελικό των 10.000μ.

Τα αποτελέσματα του τελικού.

Στην κορυφή ο Cheptegei

Πολύ ενδιαφέρον είχε η κούρσα του τελικού των 5.000μ.

Εκεί όλοι οι δρομείς κινήθηκαν μαζί και μόνο στις τελευταίες δύο στροφές άρχισαν οι “αλλαγές”.

Ωστόσο, ο Joshua Cheptegei δεν την “πάτησε” όπως στον τελικό των 10.000μ., κι έτσι πήρε καλή θέση με αποτέλεσμα να πάρει μία μικρή διαφορά στο καμπανάκι και τελικά να φτάσει στη νίκη με 12:58.15.

Μεγάλη έκπληξη, αν και όλη τη χρονιά έδειχνε σε καλή κατάσταση, ήταν η δεύτερη θέση του Καναδού Mohammed Ahmed σε 12:58.61.

Τρίτος ήταν ο Αμερικανός Paul Chelimo σε 12:59.05 μετά από μεγάλη μάχη με τον Κενυάτη Kimeli που έμεινε τέταρτος. O 30χρονος Chelimo το 2016 ήταν 2ος στο Ρίο στον τελικό των 5.000μ.

Τα αποτελέσματα του τελικού

Πολύ καλή παρουσία τα κορίτσια στο βάδην

Πολύ καλή παρουσία είχαν και τα κορίτσια μας στον τελικό των 20χλμ. βάδην με την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη αιχμή του δόρατος.

Η 37χρονη αθλήτρια με ένα φοβερό δεύτερο δεκάρι σκαρφάλωσε στην 8η θέση του αγωνίσματος με 1:31:24.

Καλή εμφάνιση στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς πραγματοποίησε η “μικρή” Κυριακή Φιλτισάκου που ήταν 29η με 1:36.51.

Τέλος, η Πένυ Τσινοπούλου ήταν 53η σε 1:47:19 μακριά από το ρεκόρ της.

Νικήτρια ήταν η Ιταλίδα Antonella Palmisano με 1:29:12.

Η Miller Huibo τα 400μ.

Η Shawna Miller Huibo ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό των 400μ. Η ψηλόσωμη σπρίντερ από τις Μπαχάμες πήρε το χρυσό με 48.36 που είναι και προσωπικό της ρεκόρ.

Δυνατές οι μικρές σκυτάλες

Έγιναν ακόμα οι τελικοί των σκυταλοδρομιών 4×100μ. με την Ιταλία να κάνει την έκπληξη στους άνδρες και να επικρατεί με 37.50, και την Τζαμάικα να κερδίζει πιο εύκολα στις γυναίκες.

Δύο αγωνιστικές μέρες ακόμα

Πλέον έχουν μείνει δύο αγωνιστικές μέρες για τον στίβο και τους Αγώνες.

Τα ξημερώματα του Σαββάτου στη 12:00 είναι ο Μαραθώνιος των γυναικών, ενώ λίγες ώρες αργότερα, θα δούμε τον μεγάλο τελικό των 10.000μ. των γυναικών στις 13:45, και στις 14:40 τον τελικό των 1.500μ. των ανδρών (ώρες Ελλάδος).

Την τελευταία μέρα, ξημερώματα Κυριακής για εμάς στις 1:00, το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με τον Μαραθώνιο των ανδρών.