2020 Skyrunning World Championships

Η Ισπανία κέρδισε τα περισσότερα χρυσά μετάλλια

Ruy Ueda 2020 Skyrunning World Championships
O νικητής στην κατηγορία Combined Ruy Ueda. ΦΩΤΟ: @jsaragossa

Πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο το 2020 Skyrunning World Championships, όπου αναδείχθηκαν οι πρωταθλητές του Skyrunning. Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα έγινε στο πλαίσιο του αγώνα Buff Epic Trail όπου δόθηκαν συνολικά 27 μετάλλια και παγκόσμιοι τίτλοι, σε σύνολο 4.000 συμμετεχόντων.

Οι νικητές του Sky, Manuel Merillas και Marcela Vasinova ΦΩΤΟ: @jsaragossa

Sky & Vertical

Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Sky (όπου αναδείχθηκαν στον Buff Epic Trail 42k) έλαβαν ο Ισπανός Manuel Merillas και η Marcela Vasinova από την Τσεχία. Ο Merillas, έσπασε το ρεκόρ με 4:00:13, ενώ η Vasinova έφυγε με τρία μετάλλια κερίζοντας επίσης στην κατηγορία Vertical και Combined.

Από τους αθλητές που ξεχώρισαν ήταν και ο Ruy Ueda από την Ιαπωνία που έλαβα το χρυσό στην κατηγορία Compined, το χρυσό στο Vertical και την τρίτη θέση στο Sky.

1. Marcela Vasinova (CZE) – 4h50’24”
  2. Oihana Kortazar Aranzeta (ESP) – 4h57’48”
  3. Marta Molist Codina (ESP) – 5h03’37”
  4. Patricia Pineda Cornejo (ESP) – 5h03’36”
  5. Emily Schmitz (USA) – 5h23’39”
Marcela Vasinova νικήτρια του Vertical
H Marcela Vasinova ήταν και η νικήτρια του Vertical. ΦΩΤΟ: Marcela Vasinova
Marc Casal Mir νικητής του Skyultra
Ο Marc Casal Mir νικητής του Skyultra. ΦΩΤΟ: @JSaragossa

Skyultra

Στην πιο «σκληρή» κατηγορία στο Skyultra νικητής ήταν ο Marc Casal Mir από την Ανδόρρα τερματίζοντας στον Buff Epic Trail 68K (με 4.889 κάθετης ανάβασης) σε 8:10:20, βελτιώνοντας κατά 31 λεπτά το προηγούμενο ρεκόρ.

Στις γυναίκες πρώτη τον αντίστοιχο παγκόσμιο τίτλο κέρδισε η Maite Maiora Ισπανίδα από τη Χώρα των Βάσκων. Τερμάτισε σε 9:23:56 συντρίβοντας το προηγούμενο ρεκόρ κατά 2:30 ώρες.

Ακολουθεί ο τερματισμός της:

Αναλυτικά οι νικήτρια πεντάδα έχει ως εξής:

Άντρες

1. Marc Casal Mir (AND) 8h10’20”
  2. Manuel Anguita Bayo (ESP) 8h12’56”
  3. Borja Fernandez Fernandez (ESP) 8h26’55”
  4. Franco Collé (ITA) 8h26’08”
  5. Thomas Farnik (CZE) 8h28’41”

Γυναίκες

1. Maita Maiora Elizondo (ESP) – 9h23’56”
  2. Gemma Arenas Alcazar (ESP) – 9h22’01”
  3. Giuditta Turini (ITA) – 9h56’43”
  4. Aroa Sio Seijo (ESP) – 10h21’28”
  5. Petra Sevcikova (CZE) – 10h21’00”
Maite Maiora νικήτρια στο Sky Ultra
Η νικήτρια του Skyultra Maite Maiora

Πρώτη η Ισπανία

Από θέμα χωρών στο 2020 Skyrunning World Championships η Ισπανία ήταν πρώτη με 12 μετάλλια. Πολύ καλά τα πήγαν και οι Ανδόρρα, Τσεχία και η Ιαπωνία με χρυσά μετάλλια, ενώ θέσεις στο βάθρο είχαν και αθλητές από την Γαλλία, την Ιταλία, την Σουηδία και την Ελβετία.