2:02:57 στο Μιλάνο ο Titus Ekiru

Την καλύτερη επίδοση των τελευταίων δύο ετών και την πέμπτη όλων των εποχών πέτυχε ο Κενυάτης Titus Ekiru

Έσπασε τα χρονόμετρα με 2:02:57 στο Μιλάνο ο Titus Ekiru!

Η επίδοση αυτή είναι η καλύτερη στον κόσμο για τα τελευταία δύο περίπου χρόνια, ενώ είναι η πέμπτη όλων των εποχών! Και φυσικά είναι και η πιο γρήγορη επίδοση επί ιταλικού εδάφους.

Ο Milano Marathon πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή 16 Μαΐου σε μία κλειστή διαδρομή μόνο για ελίτ.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν εξαιρετικές ενώ το επίπεδο των δρομέων – συμμετείχαν μόνο ελίτ δρομείς – ήταν αρκετά υψηλό.

Η διαδρομή του αγώνα ήταν κυκλική με μήκος 7,5χλμ. ανά στροφή στο κέντρο της πρωτεύουσας του ιταλικού βορρά.

Σε ό,τι αφορά τον 29χρονο Κενυάτη και μεγάλο νικητή, διέλυσε το ατομικό του ρεκόρ που είχε από το 2019 με 2:04:46 και πάλι από τον Μαραθώνιο του Μιλάνου. Μάλιστα εξακολουθεί η επίδοση αυτή να είναι ρεκόρ διαδρομής.

Το παράδοξο είναι ότι αυτή η επίδοση δεν είναι βέβαιο ότι θα τον στείλει στους Ολυμπιακούς Αγώνες…

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο συμπατριώτης του Reuben Kipyego με 2:03:54 και τρίτος ήταν ο επίσης Κενυάτης Barnabas Kiptum με 2:04:16.

Γρήγορη και νικήτρια στις γυναίκες

Εξίσου γρήγορη ήταν και η πρώτη γυναίκα, η Hiwot Gebremaryam που επικράτησε με 2:19:34.

Πίσω από την αθλήτρια από την Αιθιοπία ακολούθησαν δύο Κενυάτισσες, η Rachel Jemutai με 2:22:49 και η Eunice Chebet με 2:23:09.

Δεν τα κατάφερε ο Μαλτέζος

Στον αγώνα έλαβε μέρος και ο Λάμπρος Μαλτέζος, ο οποίος ξεκίνησε καλά, ωστόσο στη συνέχεια, λίγο μετά το 30ο χλμ. εγκατέλειψε!