Evans Chebet, ο νικητής στη Βαλένθια – Μεγάλο ρεκόρ ο Γκελαούζος

Δείτε τον μεγάλο νικητή του αγώνα αλλά και το νέο σπουδαίο ατομικό ρεκόρ του Κώστα Γκελαούζου

Ο Μαραθώνιος στη Βαλένθια επεφύλασσε σπουδαίες επιδόσεις, αν και πέρασε σε δεύτερη μοίρα μετά το μεγάλο Παγκόσμιο ρεκόρ που έγινε λίγο νωρίτερα στον Ημιμαραθώνιο.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης που όμως αγωνίζεται με το Αζερμπαϊτζάν Evans Chebet μετά από μία γρήγορη κούρσα με 2:03:00, αφήνοντας δεύτερο τον συμπατριώτη του Lawrence Cherono σε 2:03:04, ενώ τρίτος ήταν ο Αιθίοπας Birhanu Legese σε 2:03:16.

Από την αρχή δεκάδες δρομείς βρέθηκαν στο πρώτο γκρουπ, ενώ μέχρι τουλάχιστον το 30ο χλμ. 13-14 δρομείς ήταν σε αυτό. Εκεί έγινε το πρώτο «ξεκαθάρισμα» καθώς στο 35ο έμειναν μόλις έξι δρομείς, οι Birhanu Legesse, Evans Chebet, Amos Kipruto, Lelisa Desisa, Lawrence Cherono και Chalu Gelmisa.

Λίγο αργότερα, ο ρυθμός ανέβηκε κι άλλο με αποτέλεσμα να μείνουν 3 διεκδικητές της νίκης για τα τελευταία 3-4χλμ. οι Cherono, Chebet και Legese. O Legese φαινόταν πιο άνετος, ενώ είναι και ο πιο έμπειρος από τους υπόλοιπους, όμως τελικά ήταν ο πρώτος που υποχώρησε με τους Cherono και Chebet να μένουν οι δύο τους και να παλεύουν για τη νίκη.

Τελικά στα τελευταία μέτρα o Evans Chebet ήταν πιο δυνατός κι έφτασε στη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του έως τώρα.

Μεγάλο ρεκόρ ο Γκελαούζος
Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και το επιβεβαίωση πετυχαίνοντας ένα νέο μεγάλο ρεκόρ στον αγώνα με 2:14:44!

Ο αθλητής του Χρήστου Παπαχρήστου διέλυσε το ατομικό του ρεκόρ για πάνω από 4 λεπτά, ενώ η επίδοση του αυτή είναι η καλύτερη στην Ελλάδα για τα τελευταία 16 χρόνια!

Στον αγώνα μάλιστα κατέλαβε την 56η θέση κερδίζοντας πολλές θέσεις στα τελευταία 5 χλμ. του αγώνα.

Τα περάσματα του Κώστα Γκελαούζου

Ο Έλληνας πρωταθλητής έτρεξε με εντυπωσιακή σταθερότητα διανύοντας όλα τα πεντάρια ανάμεσα στο 15:44 και το 16:13, ενώ πέρασε τον Ημιμαραθώνιο σε 1:07:25 εκτελώντας οριακά αρνητικό πέρασμα και τελικά δικαιώθηκε με ένα μεγάλο ρεκόρ.