Tommy Hughes: 64 και συνεχίζει να τρέχει γρήγορα…

Δείτε τι έκανε στον Μαραθώνιο του Μπέλφαστ

Ο ταχύτερος μαραθωνοδρόμος άνω των 60, Tommy Hughes

Τι κι αν είναι πλέον 64, ο Tommy Hughes συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις επιδόσεις του!

Ο Ιρλανδός δρομέας που έχει στην κατοχή του αρκετά παγκόσμια ρεκόρ σε διάφορες αποστάσεις, αλλά και αυτό της κατηγορίας 60-64 στον Μαραθώνιο με 2:30:02 έλαβε μέρος στον Μαραθώνιο του Μπέλφαστ και σημείωσε και πάλι μία πολύ καλή επίδοση.

Ο Hughes κατέλαβε την 15η θέση του συνόλου καλύπτοντας την απόσταση σε 2:36:37, που είναι και η καλύτερη σύμφωνα με δηλώσεις του ίδιου για 64χρονους (τα ρεκόρ βέβαια αναγνωρίζονται ανά πενταετία).

Μάλιστα ένα κρύωμα που είχε τις περασμένες ημέρες παραλίγο να τον αναγκάσει να μην μπει καν στον αγώνα, ωστόσο, το γεγονός ότι ο αγώνας ήταν στην πόλη του και πως οι καιρικές συνθήκες ήταν καλές τον οδήγησαν τελικά στη γραμμή της εκκίνησης.

Στόχος του από εδώ και πέρα είναι το Παγκόσμιο ρεκόρ της επόμενης κατηγορίας, 65-69, το οποίο είναι 2:41:57 και με δεδομένο ότι θα αγωνίζεται σε αυτήν την κατηγορία από τον ερχόμενο Ιανουάριο, μπορούμε με ευκολία να πούμε ότι είναι πολύ κοντά.

Αν και ο ίδιος είναι ακόμα πιο αισιόδοξος καθώς δήλωσε πως θέλει να τρέξει κάτω από 2:30…

Θυμίζουμε, ο Tommy Hughes υπήρξε αρκετά καλός δρομέας τη δεκαετία του ’90 με ατομικό ρεκόρ 2:13:15 από το 1992, ενώ συμμετείχε και στους Ολυμπιακούς Αγώνες της ίδιας χρονιάς στην Βαρκελώνη καταλαμβάνοντας την 72η θέση.