Χρυσή η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα!

Το πρώτο χρυσό για τη χώρα μας στη διοργάνωση

Χρυσό μετάλλιο για την Ντρισμπιώτη στα 35χλμ. βάδην

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στα 35χλμ. βάδην στο 26ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου!

Η 37χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν η μεγάλη νικήτρια μετά από μία πολύ έξυπνη κούρσα, κι έφτασε στη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας της φέρνοντας στη χώρα μας το πρώτο μετάλλιο στη διοργάνωση και μάλιστα το χρυσό!

Η Ντρισμπιώτη τερμάτισε κρατώντας ψηλά την ελληνική σημαία σε 2:46:58 αφήνοντας δεύτερη την Ισπανίδα Raquel Gonzalez περισσότερο από δύο λεπτά πιο πίσω, ενώ τρίτη ήταν η Ουγγαρέζα Victoria Madarasz!

Θυμίζουμε η Ντρισμπιώτη ήταν 4η πριν από έναν μήνα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον!

Στους άνδρες νικητής ήταν ο Ισπανός Miguel Angel Lopez με μεγάλη διαφορά και με χρόνο 2:26:47.

Δυστυχώς οι υπόλοιποι Έλληνες αθλητές στο αγώνισμα η Κυριακή Φιλτισάκου και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ εγκατέλειψαν την προσπάθειά τους, ενώ η Ευσταθία Κουρκουτσάκη πήγε αρκετά καλά και κατέλαβε την 16η θέση σε 3:07:42!

Οι αγώνες ανδρών και γυναικών πραγματοποιήθηκαν ταυτόχρονα σε μία κλειστή διαδρομή 2χλμ. στο κέντρο του Μονάχου με αρκετό κόσμο να παρακολουθεί τις προσπάθειες των αθλητών και των αθλητριών.

Bρετανός έτρεξε στον Μαραθώνιου του Λονδίνου δοκιμάζοντας 25 ποτήρια κρασί!
Ακούγεται ωραίο, αλλά μην το δοκιμάσετε…
Pink Together 2024: Είμαστε μαζί!