Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 – 1η ημέρα

8η η Κάσσου στον τελικό των 3.000μ. – Οι επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών στο Κάλι

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 - Κάσσου

8η η Κάσσου στα 3.000μ.

Την 8η θέση στον τελικό των 3.000μ κατέκτησε η Μαρία Κάσσου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 που διεξάγεται στο Κάλι της Κολομβίας.

Με την εκκίνηση η Κάσσου, που γυμνάζεται με τον Σταύρο Καρρέ, μπήκε επικεφαλής και οδήγησε την κούρσα μέχρι τα πρώτα χίλια μέτρα, ακολουθώντας γρήγορη τακτική. Στη συνέχεια ήταν στο γκρουπ με τις προπορευόμενες αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό τους και τελικά τερμάτισε όγδοη με επίδοση 9.35.90.

Αν και μακριά από το ατομικό της ρεκόρ (9.26.16) η 19χρονη φοιτήτρια της Ιατρικής πρόσθεσε στο ενεργητικό της μια ακόμη επιτυχημένη παρουσία, αυτή στην κορυφαία διοργάνωση της κατηγορίας της ξεδιπλώνοντας το ταλέντο της σε μια επιτυχημένη χρονιά γεμάτη διακρίσεις (χρυσό μετάλλιο στα 1.500 μ. και στα 3.000 μ. στο πρωτάθλημα Κ20, χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού στα 3.000 μ. κλπ).

Νικήτρια ήταν η Μπέτι Τσέλαγκατ (Κένυα) με 9.01.03 και ακολούθησαν η Τσιγιόν Αμπέμπε (Αιθιοπία) 9.03.85 και Νάνσι Τσερόπ (Κένυα) 9.05.98.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των αθλητών μας εδώ.

Ο Ρούμτσιος στον ημιτελικό – 110μ. με εμπόδια

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Χρήστο Ρούμτσιο ο οποίος ολοκλήρωσε άψογα την κούρσα στον προκριματικό στα 110μ με εμπόδια όπου πέτυχε ατομικό ρεκόρ και προκρίθηκε για τον ημιτελικό του αγωνίσματος.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Γούλα αγωνίστηκε στην 3η προκριματική σειρά στον τρίτο διάδρομο και τερμάτισε δεύτερος σε 13.82 βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ που είχε από τις 28 Μαΐου με 13.98. Νικητής στη σειρά του ο Αντουάν Αντριους από τις Μπαχάμες με επίδοση 13.36 που είναι εθνικό ρεκόρ.

Ο ημιτελικός θα γίνει την Τρίτη 2/8 δεύτερη ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος στις 23.10 (ώρα Ελλάδας).

Στους τελικούς δισκοβολίας και επι κοντώ Τριανταφύλλου και Φιλιππίδου

Με την πρώτη βολή η Δέσποινα Αρετή Φιλιππίδου έστειλε τον δίσκο στα 52.48μ βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ (52.32μ.) και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό του αγωνίσματος και μάλιστα με την δεύτερη καλύτερη επίδοση των προκριματικών πίσω από την Σουηδή Εμμα Σπάλα που έριξε 54.21μ. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη (3/8) στις 01:25 ώρα Ελλάδας.

Στο επί κοντώ από τις δύο εκπροσώπους μας η μία κατάφερε να περάσει στον τελικό ενώ η δεύτερη δεν τα κατάφερε.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Κ18 πριν λίγες ημέρες στην Ιερουσαλήμ, με άλμα στα 4.05μ που πέρασε με την προσπάθεια κατάφερε να περάσει στον τελικό. Προηγουμένως η αθλήτρια του Σάββα Κεφαλίδη ξεπέρασε με την δεύτερη προσπάθεια τα 3.60μ και τα 3.80μ. με την πρώτη τα 3.95μ. και με την τρίτη τα 4.05μ. Η Τριανταφύλλου θα αγωνιστεί στον τελικό την Τετάρτη (3/8) στις 23.55 ώρα Ελλάδας.

Αντιθέτως η Αναστασία Ρέτσα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 4.05μ έμεινε στα 3.95μ. επίδοση που δεν ήταν αρκετή για να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Σταματονικολός στον τελικό του μήκους

Ο Νίκος Σταματονικολός από την πρώτη του προσπάθεια έδειξε ότι διεκδικεί δυναμικά θέση στον τελικό. Στο πρώτο άλμα προσγειώθηκε στα 7.53μ. μόλις 3 εκατοστά πίσω από το ατομικό του ρεκόρ (7.56μ.).

Στη δεύτερη προσπάθεια ο αθλητής του Παναγιώτη Μπαλαταδούρου βελτίωσε άλλη μια φορά μέσα στη χρονιά το ατομικό του ρεκόρ με άλμα 7.62μ που τον έφερε στην 9η θέση του προκριματικού και τον… προσγείωσε στον τελικό του αγωνίσματος ο οποίος θα διεξαχθεί την Τρίτη 2/8 μετά τα μεσάνυχτα στις 00.15.

Ο πρωταθλητής μας αγωνίστηκε στο 1ο προκριματικό γκρουπ όπου πήρε την 5η θέση και συνολικά από τα δύο γκρουπ την 9η.

Αγωνίστηκαν ακόμα…

Με καλύτερες επιδόσεις 14.21μ. και 13.58μ. Ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Κάλι στην Κολομβία η Μαρία Ανδρεάδη και η Αναστασία Ντραγκομίροβα καταλαμβάνοντας αντιστοίχως την 17η και 18η θέση στο σύνολο των δύο γρουπ.

Η Βασιλική Καλλιμογιάννη τερμάτισε στην 10η θέση της 1ης προκριματικής σειράς στα 3.000μ με φυσικά εμπ΄όδια με χρόνο 10.58.34 που στάθηκε άτυχη γλιστρώντας και πέφτοντας στη λίμνη κάτι που τις στοίχησε σε χρόνο… Συνολικά από τις δύο προκριματικές σειράς η αθλήτρια του Ιάσωνα Ιωαννίδη κατέλαβε την 19η θέση ενώ προκρίθηκαν για τον τελικό 15 αθλήτριες με επίδοση της 15ης 10.37.77.

Ο Θεοφάνης Μαυροδόντης ήταν ο 10ος αθλητής της Ελληνικής αποστολής, και τελευταίος για την πρώτη ημέρα στο Κάλι, ο οποίος συμμετείχε στον προκριματικό της σφαιροβολίας. Ο αθλητής που προπονείται με τον Ανέστη Καλτζίδη πέτυχε 15.19μ. στην πρώτη προσπάθεια, 15.12μ στη δεύτερη και την καλύτερη στην τρίτη προπάθειά του με 16.50μ. η οποία δεν ήταν αρκετή να τον στείλει στο τελικό του αγωνίσματος. Ο Μαυροδόντης που έχει ατομικό ρεκόρ 18.47μ. κατατάχτηκε στην 25η θέση των προκριματικών ενώ ο 12 αθλητής που προκρίθηκε είχε επίδοση 18.37μ.