Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 – 5η ημέρα

5η στον κόσμο η Εμμανουηλίδου στον τελικό των 200μ. – Οι επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών στο Κάλι

Εμμανουηλίδου Κάλι 5η θέση στον τελικό των 200μ.

5η στον κόσμο η Εμμανουηλίδου στον τελικό των 200μ

Για άλλη μια φορά η Πολυνίκη απέδειξε ότι είναι αθλήτρια αγώνων και ξέρει να αγωνίζεται για να πετύχει ότι καλύτερο.

Στο Κάλι αγωνίστηκε στα 100μ και στα 200μ κάνοντας πέντε κούρσες υψηλών απαιτήσεων και συναγωνισμού. Στα 100μ έφτασε μέχρι τον ημιτελικό και στη συνέχεια αγωνίστηκε στα 200μ.

Την 5η ημέρα των αγώνων λίγο πριν τον τελικό των 200μ., ξέσπασε, πάλι, μπόρα στο Κάλι, και οι αγώνες διακόπηκαν για περίπου μία ώρα, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για τις αθλήτριες…

Η εκκίνηση ήταν προγραμματισμένη να δοθεί στις 00:30 και τελικά δόθηκε στις 01:35.

Όμως όπως αποδείχτηκε ούτε η καθυστέρηση, ούτε η βροχή επηρέασε την Εμμανουηλίδου η οποία έδωσε για μια ακόμη φορά τον καλύτερό της εαυτό και τερμάτισε στην πέμπτη θέση.

Στον τελικό δισκοβολίας με ρεκόρ ο Παυλίδης

Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξε πως βρίσκεται ο δισκοβόλος Δημήτρης Παυλίδης ο οποίος «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση από την πρώτη βολή.

Ο 19χρονος αθλητής που γυμνάζεται με τον Αλέξανδρο Παυλίδη βελτίωσε το ατομικό ρεκόρ στέλνοντας τον δίσκο στα 60.73μ. (προηγούμενο 60.27μ) και πέρασε στον τελικό ξεπερνώντας το όριο πρόκρισης που ήταν 60.50μ.

Ο πρωταθλητής μας που πέρασε στον τελικό με την τρίτη καλύτερη επίδοση των προκριματικών, χωρίς το άγχος της πρόκρισης σκέφτεται την παρουσία του στον τελικό που θα γίνει το Σάββατο 6/8 στις 23:30.

Στην προηγούμενη διοργάνωση ο Παυλίδης είχε πάρει την 10η θέση.

Στον τελικό του τριπλούν η Σωτηρία Ράπτη

Συμμετοχή στον τελικό εξασφάλισε η Σωτηρία Ράπτη που αγωνίστηκε στο δεύτερο προκριματικό γκρουπ του άλματος τριπλούν και με άλμα στα 12.99μ που είχε στην πρώτη προσπάθεια πήρε την πέμπτη θέση στον γκρουπ και συνολικά την 10η θέση.

Η αθλήτρια που γυμνάζεται με την Δέσποινα Παπαβασιλάκη ήταν στον τελικό και στο προηγούμενο πρωτάθλημα στο Ναϊρόμπι όπου είχε πάρει την 10η θέση.

Ο τελικός του αγωνίσματος θα διεξαχθεί το Σάββατο 6/8 στις 23:50

Αγωνίστηκαν ακόμα…

Ο Κώστας Μπουζάκης αγωνίστηκε στο πρώτο προκριματικό γκρουπ της δισκοβολίας. Με δύο άκυρες βολές, την πρώτη και την τρίτη και μία μόνο έγκυρη στα 5379μ ο αθλητής που γυμνάζεται με τον Γιώργο Μήλιο με ατομικό-φετινό ρεκόρ 61.42μ ολοκλήρωσε έτσι την παρουσία του στο πρωτάθλημα.

Στα 10.000μ βάδην η 17χρονη Αναστασία Αντωνοπούλου, αθλήτρια του Ηλία Γκαραβέλα, τερμάτισε στην 17η θέση με επίδοση 49.27.57.

Στο ίδιο αγώνισμα, 10.000μ βάδην των ανδρών Κ20 η χώρα μας είχε διπλή εκπροσώπηση με τον 19χρονο Ανδρέα Παπαστεργίου που τερμάτισε στην 11η θέση με επίδση 44.11.41 κοντά στο ατομικό του ρεκόρ ο αθλητή του Θανάση Δεληγιάννη (43.37.16).

Ο άλλος αθλητής ήταν ο Ανδρέας Μπαχός τερμάτισε στην 24η θεση με επίδοση 46.15.84. Ο αθλητής που γυμνάζεται με τον Νικο Τσιόφυλα μετείχε στο πρωταθλημα με ατομικό ρεκόρ 43.440.34.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα πατώντας εδώ.

Δείτε τους αγώνες σε livestreaming μετάδοση στο κανάλι της WA στο Youtube και στο Facebook.