Απίθανος Μπιτάδος, 2ος στο Παγκόσμιο Τριάθλου Κ23

Σπουδαία διάκριση για τον Έλληνα πρωταθλητή

Ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίηση ο Παναγιώτης Μπιτάδος, αυτή τη φορά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τριάθλου ολυμπιακής απόστασης Κ23!

Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε τη δεύτερη θέση τερματίζοντας πίσω μόνο από τον Ισπανό David Cantero Del Campo, ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 1:45:46.

Πιο συγκεκριμένα, κάλυψε τα 1.500μ. της κολύμβησης σε 18:43, τα 40,8χλμ. της ποδηλασίας σε 55:28, ενώ έτρεξε το τελευταίο δεκάρι σε 30:07, τη στιγμή που στις ζώνες αλλαγής δαπάνησε 1:08 και 23 δευτερόλεπτα.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ούγγρος Kiss Gergely, o οποίος μάλιστα είναι γεννημένος το 2001, με 1:46:11, σχεδόν μισό λεπτό πίσω από τον Μπιτάδο.

Στον αγώνα που έγινε στην περιοχή Τορεμολίνος στην Ανδαλουσία τερμάτισαν 59 αθλητές από όλο τον κόσμο, ενώ εννέα εγκατέλειψαν και δύο ακυρώθηκαν.

Στις γυναίκες, νικήτρια αναδείχθηκε Karolina Horvath από την Ουγγαρία σε 1:57:13, ανάμεσα σε 49 αθλήτριες.