Cyprus Marathon

8-3-2015: Την Κυριακή 8 Μαρτίου θα διεξαχθεί για άλλη μία φορά στην Κύπρο ο Cyprus Marathon.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει α) μαραθώνιο (εκκίνηση στις 7:30), ημιμαραθώνιο (εκκίνηση στις 8:30) και γ) αγώνα δρόμου 10 χλμ. (εκκίνηση στις 8:35).
Πρόκειται για επίπεδες διαδρομές με σημεία αναφοράς την Πέτρα του Ρωμιού (εκκίνηση μαραθωνίου) και το κάστρο της Πάφου (εκκίνηση ημιμαραθωνίου και 10 χλμ. – τερματισμοί όλων των αποστάσεων).

Ψηλά με την... πρώτη στην Εορδαία!
Τι κι αν ήταν η πρώτη διοργάνωση, ο κόσμος αγκάλιασε τον Εορδαϊκό ημιμαραθώνιο και τον τίμησε με τη συμμετοχή του δημιουργώντας την ανάγκη για τη συνέχισή του στο μέλλον. Πάνω από 200 δρομείς έλαβαν μέρος και απόλαυσαν τις διαδρομές του ημιμαραθωνίου αλλά και των 8 χλμ. Μεγάλος νικητής στον ημιμαραθώνιο αναδείχθηκε ο Κοσμάς Πλακέτας με 1:25:22 ενώ στα 8 χλμ. πρώτος ήταν ο Νίκος Μπάκος. Δείτε όλα τα αποτελέσματα.