Αγωνιστική δράση και ρεκόρ σε γαλαζοπράσινο φόντο

Μια πραγματικά όμορφη και ξεχωριστή εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι εκατοντάδες δρομείς, περιπατητές, εθελοντές και θεατές που συμμετείχαν στον Alonissos Challenge 2013, το οποίο ολοκληρώθηκε στο γαλαζοπράσινο νησί της Αλοννήσου την Κυριακή 9 Ιουνίου με μεγάλη επιτυχία. Δείτε περισσότερες πληροφορίες και τα αποτελέσματα.

Μια πραγματικά όμορφη και ξεχωριστή εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι εκατοντάδες δρομείς, περιπατητές, εθελοντές και θεατές που συμμετείχαν στον AlonissosChallenge 2013, το οποίο ολοκληρώθηκε στο γαλαζοπράσινο νησί της Αλοννήσου την Κυριακή 9 Ιουνίου με μεγάλη επιτυχία.

Η εξαιρετικά καλή οργάνωση με τη συμμετοχή περισσότερων από 80 εθελοντές, ο υπερδιπλασιασμός των συμμετοχών στις 5 διαδρομές του προγράμματος και τα τρία νέα ρεκόρ διαδρομών στα 30 χλμ. σε άνδρες και γυναίκες και στα 10 χλμ. στους άνδρες, ήταν τα βασικά στοιχεία που χαρακτήρισαν τη διοργάνωση.
Διοργανωτής και φέτος ήταν ο Οργανισμός Πολιτιστικών Αθλητικών Κοινωνικών Δράσεων Αλόννησου και η εταιρεία AllAboutRunning η οποία είχε αναλάβει τον συντονισμό και την τεχνική υποστήριξη του αγώνα.
Όλοι οι δρομείς εξέφρασαν τον ενθουσιασμό τους για την ομορφιά των διαδρομών και την πολύ καλή οργάνωση και χάρηκαν τη συμμετοχή τους στον αγώνα που τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν το πανέμορφο και ξεχωριστό νησί της Αλοννήσου.

Βασικό στοιχείο των αγώνων παρέμεινε ο χαρακτήρας multi terrain καθώς και αυτή τη φορά οι διαδρομές διέσχιζαν χωμάτινους δρόμους, ασφάλτινα τμήματα και μονοπάτια μέσα στο καταπράσινο δάσος, πλακόστρωτα δρομάκια μέσα στην παλιά χώρα της Αλοννήσου, ακόμα και σκαλοπάτια.
Η εκκίνηση και ο τερματισμός όλων των αγώνων έγινε στο Πατητήρι, το λιμάνι του νησιού όπου σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αρκετός κόσμος έδωσε το παρών τιμώντας όχι μόνο τους νικητές αλλά και όσους συμμετείχαν.

Οι αγώνες
Ο αγώνας των 30 χλμ. και η περιπατητική διαδρομή των 21 χλμ. ξεκίνησαν στις 8:00 το πρωί ενώ ο αγώνας των 10 χλμ. και η αντίστοιχη περιπατητική διαδρομή μισή ώρα αργότερα. Ο αγώνας των 2χλμ. για παιδιά είχε εκκίνηση στις 11:00.
Οι νικητές και τα ρεκόρ τους
Μεγάλος νικητής του αγώνα των 30 χλμ. αναδείχθηκε ο 35χρονος Δημήτρης Καπετάνος του Α.Ο. Πολυγύρου, ο οποίος με 2:28:31 κατέρριψε τον χρόνο του περσινού νικητή Raphael Van Den Broeck (2:47:32). Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Νίκος Γκιόκας του ΣΧΟΠ Θήβας με 2:41:29 ενώ στην τρίτη και τέταρτη θέση και πρώτες στις γυναίκες ήταν η περσινή νικήτρια GabiNaegele μαζί με την Ανδριανή Δόμβρου που ολοκλήρωσαν τον αγώνα σε 2:51:31, επίδοση που αποτελεί επίσης νέο ρεκόρ διαδρομής. Τρίτος στους άνδρες ήταν ο Αθανάσιος Κρίγκας με 2:54:59.

Στα 10 χλμ. είχαμε μία ξεχωριστή στιγμή αφού στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν πατέρας και γιός. Συγκεκριμένα νικητής του αγώνα ήταν ο 24χρονος Γιώργος Παπαχρήστος του Γ.Σ. Νίκη Βόλου με 39:03, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ διαδρομής, δεύτερος ήταν ο MichelMontbertrand με 44:57 και τρίτος ο πατέρας του νικητή Λεωνίδας Παπαχρήστος (62 ετών) του ΣΔΥ Βόλου με 48:37.

Στις γυναίκες είχαμε έντονο συναγωνισμό αφού οι τρεις πρώτες νικήτριες είχαν διαφορά πέντε μόλις δευτερόλεπτα. Νικήτρια ήταν η Νορβηγίδα LivMelling με χρόνο 57:34, δεύτερη η Ηλιάνα Πλατή της IntersportRunningTeam με 57:35 και τρίτη από την ίδια ομάδα η Τατιάνα Ράντου με 57:39.

Φέτος πραγματοποιήθηκαν και οι δύο περιπατητικές διαδρομές των 10 και 21 χλμ. στις οποίες συμμετείχαν συνολικά περισσότεροι από 60 περιπατητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό.
Μεγάλη συμμετοχή όμως είχαμε και στον αγώνα των 2 χλμ. των παιδιών, ο οποίος έκλεισε το πρόγραμμα των αγώνων, με τους μικρούς δρομείς να απολαμβάνουν το δυνατό χειροκρότημα των θεατών για τη συμμετοχή τους. Συνολικά έτρεξαν 27 μικροί δρομείς (πέρσι ήταν μόλις 12) ενώ πρώτοι τερμάτισαν ο Αρμάντο Λούμση με 9:41 και η Καρολίνα Κράουτς με 12:07.
Τη χρονομέτρηση του αγώνα πραγματοποίησε η ChampionChip Hellas.

Πρόταση… γάμου
Έναν ιδιαίτερα πρωτότυπο τρόπο επέλεξε ο Παναγιώτης Σίννης, που συμμετείχε στον αγώνα των 30 χλμ., για να κάνει πρόταση γάμου στην καλή του, Άννα Δομενικιώτη. Μόλις έφτασε στον σταθμό τροφοδοσίας στην Παλιά Χώρα της Αλοννήσου (25ο χλμ.), όπου η Άννα ήταν εθελόντρια, έβγαλε το δακτυλίδι και γονατιστός της ζήτησε να μοιραστεί μαζί του το υπόλοιπο της ζωής της. Εκείνη δέχθηκε βέβαια και ο Παναγιώτης ευτυχισμένος συνέχισε τη διαδρομή του προς το Πατητήρι.

Σημαντική βοήθεια
Πολύτιμη ήταν η βοήθεια που προσέφεραν οι υποστηρικτές όπως η εταιρεία εισαγωγής φρούτων Dole όσο και τα ενεργειακά τζελ GU Energy Gel που χάρισαν πολύτιμη ενέργεια σε όλους τους δρομείς.
Ξεχωριστή αναφορά θα πρέπει να γίνει στους εθελοντές οι οποίοι έδειξαν έντονη διάθεση να προσφέρουν και έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην επιτυχία της διοργάνωσης. Η συμμετοχή της τοπικής κοινωνίας σε τέτοιες εκδηλώσεις είναι ιδιαίτερα σημαντική και οι Αλοννησιώτες αγκάλισαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον αγώνα.
Ο αριθμός των εθελοντών ξεπέρασε τους 80, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια των τεχνικών υπηρεσιών του Δήμου Αλοννήσου, της Υγειονομικής υπηρεσίας του νησιού και των γιατρών που εθελοντικά κάλυψαν τον αγώνα, της Αστυνομίας, του Αθλητικού Ομίλου Αλοννήσου, του Λιμενικού και των Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού του τμήματος Λάρισας.
Ο Δήμαρχος του νησιού κ. Πέτρος Βαφίνης, εξέφρασε την χαρά και την ικανοποίηση του για τη φετινή διοργάνωση, η οποία όπως ανέφερε χαρακτηριστικά «έχει γίνει θεσμός για το νησί και αποτελεί μία από τις σημαντικότερες εκδηλώσεις που γίνονται σε αυτό», και ανακοίνωσε την ημερομηνία για το AlonissosChallenge 2014, που θα πραγματοποιηθεί στις 8 Ιουνίου.

<td class="xl7

5ος Αγώνας Δρόμου Αλμυρού «Almyros City – Zerelia Lakes»
Δείτε την προκήρυξη της διοργάνωσης
PROκλητικά ανανεωμένο!
Σχεδόν δύο εβδομάδες έμειναν για τη διεξαγωγή του φετινού alpamayoPRO Trail Race 2011 και ήδη σχεδόν 300 αθλητές έχουν δηλώσει συμμετοχή στις τρεις διαδρομές του αγώνα. Θα πρέπει να τονισθεί ότι έχουν μείνει 100 κενές θέσεις αφού μόλις συμπληρωθεί το όριο των 400 αθλητών η διαδικασία εγγραφής θα σταματήσει αυτόματα. Γι’αυτό μη χάνετε χρόνο! Δηλώστε τώρα συμμετοχή στο www.trailrace.gr