Η Αθήνα γιόρτασε τρέχοντας!

Χιλιάδες δρομείς κατέκλυσαν τους δρόμους της Αθήνας την Κυριακή 31 Μαρτίου, στο πλαίσιο του Ημιμαραθώνιου Αθήνας που πραγματοποιήθηκε φέτος για δεύτερη συνεχή χρονιά. Οι κεντρικοί δρόμοι της πόλης γέμισαν δρομείς που έδωσαν τη θετική τους ενέργεια. Δείτε ό,τι έγινε στον αγώνα.

Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο ΣΕΓΑΣ και ο Δήμος Αθηναίων, ένωσαν τις δυνάμεις τους και αυτή τη φορά τα αποτελέσματα ήταν σαφώς καλύτερα. Περίπου 2.400 δρομείς στον Ημιμαραθώνιο και 2.600 στον αγώνα των 5 χλμ. γέμισαν τους δρόμους τη Αθήνας ενώ περίπου 1.000 συμμετείχαν στον αγώνα 3 χλμ. της Wind.

Οι εκκινήσεις των αγώνων πραγματοποιήθηκαν για πρώτη φορά μπροστά από το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη στη Βουλή, ενώ οι τερματισμοί έγιναν στον χώρο μπροστά από το Ζάππειο Μέγαρο σε μία ημέρα με αρκετά καλό καιρό, αφού τα σύννεφα προστάτευσαν τους δρομείς από τις ακτίνες του ήλιου για αρκετά μεγάλο διάστημα.
Νικητής του αγώνα αλλά και του πανελλήνιου πρωταθλήματος ήταν ο Κώστας Πούλιος ο οποίος μπήκε από την αρχή στην κορυφή της κούρσας και δεν απειλήθηκε από τους άλλους δρομείς. Τα περάσματα του Πούλιου ήταν 17:29 στα 5,3 χλμ., 28:28 στα 8,8 χλμ., 32:05 στα 10 χλ.,41:00 στα 12,7 χλμ., 51:42 στα 15,8 χλμ., 1:00:25 στα 18,6 χλμ. και ολοκλήρωσε την διαδρομή σε χρόνο 1:09:07. Δεύτερος ήταν ο Γιώργος Καραβίδας με 1:10:10 και τρίτος ο Αντώνης-Δημήτρης Παπαδημητρίου με 1:12:12.

Πρώτη γυναίκα ήταν η Μάγδα Γαζέα που τερμάτισε σε 1:17:54 και με περάσματα 20:23 στα 5,3 χλμ., 32:52 στα 8,8 χλμ., 36:50 στα 10 χλ.,46:45 στα 12,7 χλμ., 58:43 στα 15,8 χλμ., 1:08:21 στα 18,6 χλμ.Την ακολούθησαν η Ντενίζ Δημάκη και η Παναγιώτα Βλαχάκη με χρόνο 1:22:23 και 1:24:17 αντίστοιχα.

Στον αγώνα των 5 χλμ. νικητής ήταν ο Κώστας Δρόσος που κάλυψε την απόσταση σε 16:53 ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν ο Προκόπης Χατζάκης με 16:57 και ο Talla Yero Piallo με 17:42.Πρώτη γυναίκα ήταν η Βαλεντίνα  Μιχαήλοβα με χρόνο 19:37 και την ακολούθησαν η Αγγελική Καλυβά με 21:53 και η Julia Solopova με 22:37.

Τέλος στον αγώνα των 3 χλμ. νικητής ήταν ο Διομήδης Μπακατσέλος με χρόνο 9:03, στη δεύτερη θέση ήταν ο Γκόρτζης Ξυπολιτίδης με 9:26 και στην τρίτη θέση ο Χρήστος Παπαγιάννης με 9:53. Στην κατηγορία των γυναικών πρώτη αναδείχθηκε η Αλεξάνδρα Ανυφαντή που ολοκλήρωσε την απόσταση σε 12:17 και την ακολούθησαν στη δεύτερη και τρίτη θέση η Έλενα Μπάμπου με 12:42 και η Χριστιάνα Καραντώνη με 13:04 αντίστοιχα.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα

Ο δήμος Καλαμάτας σε συνεργασία με σύλλογο δρομέων υγείας Καλαμάτας διοργανώνουν τον αγώνα
Στις 17 Απριλίου θα γίνει ο γύρος Καλαμάτας για το 2010. Θα υπάρξουν 2 κατηγορίες-αποστάσεις. Μια με 10.500 μέτρα και άλλη μια στα 2.000 μέτρα. Η εκκίνηση θα δοθεί στις 6 το απόγευμα.