Η λάσπη και το νερό πρωταγωνιστές στο Κρυονέρι

Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες της Κυριακής 17 Φεβρουαρίου 350 φίλοι του ορεινού τρεξίματος έδωσαν το παρών στο λασπωμένο τερέν του Κρυονερίου όπου έγινε ο πρώτος αγώνας του κυπέλλου Pearl Izumi Mountain Cup 2013. Τελικά ο Γιώργος Διαλεκτός και η Μίνα Συλαίου, και οι δύο με εύκολες νίκες, πέρασαν πρώτοι τη γραμμή του τερματισμού. Δείτε όλα τα αποτελέσματα.

Share

Pearl Izumi Mountain Cup 2013
Διαλεκτός και Συλλαίου οι νικητές

Ούτε ο βροχερός καιρός ούτε κρύο δεν πτόησε τους 350 συμμετέχοντες του πρώτου αγώνα της σειράς Pearl Izumi Mountain Cup 2013, οι οποίοι αψηφώντας τις καιρικές συνθήκες τόλμησαν να σταθούν στην εκκίνηση. Φυσικά δικαιώθηκαν για την απόφασή τους αφού λίγα λεπτά πριν ξεκινήσει ο αγώνας, η βροχή που έπεφτε όλη νύχτα σταμάτησε.

Κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα ήταν το νερό και η λάσπη αφού όπου υπήρχε μαλακό χώμα είχε γίνει βάλτος ενώ τα μονοπάτια είχαν μετατραπεί σε ρυάκια! Στην αρχή ήταν όλοι επιφυλακτικοί και προσεχτικοί αλλά σύντομα κατάλαβαν ότι το να προσπαθείς να μείνεις στεγνός δεν είχε κανένα νόημα με αποτέλεσμα στο τέλος όλοι να πλατσουρίζουν ευτυχισμένοι μέσα στα νερά, τερματίζοντας με ένα μεγάλο χαμόγελο.
 
Στη κατηγορία Νέων Ανδρών, ο Γιώργος Διαλεκτός δεν είχε αντίπαλο και τερμάτισε άνετα πρώτος με χρόνο 54.09, ενώ οι Κυριάκος Κάρλος και Σταύρος Στεφανής έδωσαν μάχη μέχρι τέλους τερματίζοντας αντίστοιχα στη δεύτερη και τρίτη θέση. Στην κατηγορία Ανδρών πρώτος ο Λουκάς Ανέστης με 1:04:30, δεύτερος ο Πέτρος Κουκόλης με 1:05:34 και τρίτος ο Τάσος Μαστροθεόδωρος 1:06:49.
Στις γυναίκες η Μίνα Συλαίου επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της σε δύσκολες συνθήκες τερματίζοντας πρώτη με χρόνο 1:09:35, δεύτερη η Πρωταθλήτρια του Μαραθωνίου, Σοφία Ρήγα στην πρώτη της εμφάνιση σε αγώνα βουνού, με χρόνο 1:11:06. Την τριάδα έκλεισε η Έλενα Λεβεντάκη με χρόνο 1:17:00.
Οι απονομές έγιναν στο καφέ Limit Up όπου η συμβολή του, λόγω των καιρικών συνθηκών, ήταν ουσιαστική για την επιτυχία της διοργάνωσης.
Τέλος μετά από κλήρωση, δύο τυχεροί κέρδισαν θεραπεία από το Cryosauna Studio.
Η οργανωτική επιτροπή θα ήθελα να ευχαριστήσει τους Σαμαρείτες του ΕΕΣ, την Πολιτική Προστασία του Δήμου και τους φίλους εθελοντές, οι οποίοι πρόσφεραν τα μέγιστα στην ασφάλεια της διαδρομής και φυσικά όλους όσοι τίμησαν τον αγώνα με την παρουσία τους.
Το ραντεβού της διοργάνωσης με τους φίλους του mountain running ανανεώνεται για τις 10 Μαρτίου και τον δεύτερο αγώνα της σειράς στην Πεντέλη με τους συμμετέχοντες να δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους σε μία όμορφη διαδρομή 11 χλμ. με εντελώς διαφορετικό, όμως, ύφος και αισθητική.
  
Περισσότερες πληροφορίες για τους αγώνες της σειράς στην ιστοσελίδα www.trailproject.gr
 

<td class="xl70"

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με οικολογικό μήνυμα
Ένας αγώνας που αν και είναι νέος έχει καθιερωθεί σε έναν από τους σημαντικότερους της Δυτικής Ελλάδας στον οποίο η λίμνη Παμβώτιδα συγκεντρώνει όλους τους «προβολείς» πάνω της.
6α Διδασκάλεια
9-5-2015: Αγώνας στα Αθίκια Κορινθίας
2ος Ημιμαραθώνιος Άρτας «Ο δρόμος του Γιοφυριού»
27-3-2016: Ο Δήμος Αρταίων διοργανώνει την Κυριακή 27 Μαρτίου τον 2ο Ημιμαραθώνιο Άρτας «Ο δρόμος του Γιοφυριού».
Back to Top

A/A ΟΝΟΜΑ ΧΡΟΝΟΣ
1 DIALEKTOS GEORGE 0:54:09
2 KARLOS KYRIAKOS 0:58:01
3 STEFANIS STAVROS 0:58:22
4 FIJNAUT STAN 1:00:02
5 GOUVAILIS CHRISTOS 1:02:25
6 ZORBAS APOSTOLIS 1:02:56
7 NIKOLOUZOS SPYROS 1:03:00
8 BATIS GEORGE 1:03:10
9 ZAKINTHINOS EVGENIOS 1:03:16
10 KOSTOUROS ANASTASIOS 1:03:51
11 ZIAMPARAS DIMITRIOS 1:03:57
12 ANESTIS LOUKAS 1:04:30
13 GIANNATOS GEORGE 1:04:40
14 LAMPROS APOSTOLOS 1:04:48
15 KEFERLIS DIMITRIS 1:05:20
16 KOUKOLIS PETROS 1:05:34
17 THEOFILOU PERIKLIS 1:05:45
18 KOLAITIS GEORGE 1:05:57
19 PAPADOPOULOS PANAGIOTIS 1:06:01
20 KONTOS IOANNIS 1:06:25
21 MAMOUTIS VASILIS 1:06:31
22 MASTROTHEODOROS TASOS 1:06:49
23 ANDREOU IOANNIS 1:07:02
24 LOUKAKIS MANOLIS 1:07:07
25 TSAFOS IOANNIS 1:07:11
26 RALLIS EYSTRATIOS 1:07:18
27 SYLAIOU MINA 1:08:04
28 TRIANTAFILLOU GEORGE 1:08:04
29 KOUTSIOUKOS GEORGE 1:08:38
30 KALATHAS LEONIDAS 1:08:50
31 BOUHORITIS STAVROS 1:09:12
32 RIGA SOFIA 1:09:39
33 VARVAROS ANASTASIOS 1:09:52
34 KAPIRAKIS GEORGE 1:10:36
35 ESKIOGLOU ASIMAKIS 1:10:49
36 KOUTIS IOANNIS 1:11:08
37 TSAKIRIS APOSTOLIS 1:11:10
38 PAPADOPOULOS STEFANOS 1:11:16
39 BALLIAN DIMITRIS 1:11:27
40 POULOPOULOS GEORGE 1:11:34
41 FOUROULIS SOTIRIS 1:11:49
42 MAKRODIMITRIS GEORGE 1:12:07
43 KARAGIANNIS ANASTASIOS 1:12:24
44 NIKOLAKOPOULOS KONSTANTINOS 1:12:29
45 MOTAKIS GEORGE 1:12:31
46 KOUKOULAS GEORGE 1:12:46
47 VIDALIS PETROS-EIRINAIOS 1:12:51
48 ROUSSOS DIMITRIS 1:12:54
49 GALIMITAKIS PETROS 1:13:00
50 VAMVAKAS MICHAIL 1:13:05
51 TRITOS SPYROS 1:13:09
52 LAMPROULIS NIKOLAOS 1:13:15
53 CHOZOS STELIOS 1:13:19
54 CHOZOS STAVROS 1:13:23
55 PETROPOULOS IOANNIS 1:13:26
56 GALANIS LABROS 1:13:30
57 AVGERIS DIONISIOS 1:13:40
58 KIRIAKAKIS MANOS 1:13:59
59 TSOURELIS ZISIS 1:14:02
60 SPANOS STEFANOS 1:14:03
61 DASKALAKIS CHRISTOS 1:14:12
62 GRAPSAS SPYROS 1:14:19
63 SOUVATZIS VASSILIS 1:14:28
64 VARELAS HARIS 1:14:32
65 CHRONAKIS MICHALIS 1:14:52
66 TSIPRAS DIMITRIS 1:14:58
67 PASTRAS DIONISIS 1:15:04
68 KAZAKIS EVAGGELOS 1:15:07
69 MANOLAS KONSTANTINOS 1:15:10
70 ANTONIOU VASILIS 1:15:33
71 LEVENTAKI ELENA 1:15:38
72 KARAGIANNIS GEORGE 1:15:41
73 ZONARAS DIMITRIS 1:15:48
74 TSIONIS ATHANASIOS 1:15:54
75 PSYC
OGIOPOULOS DIMITRIS
1:16:15
76 MAVROGONATOS ARGYRIS 1:16:17
77 KATSIKAROS MARIOS 1:16:22
78 BARDOUNIAS ANDREAS 1:16:30
79 IATROU ALEXANDROS 1:16:39
80 GIOTIS ALEXANDROS 1:16:52
81 MELLIOS STERGIOS 1:16:58
82 KOSTARELLOS SOTIRIS 1:17:06
83 DEDOUSIS IOANNIS 1:17:14
84 CHRONOPOULOS GEORGE 1:17:17
85 MALLIOPOULOS DIMOSTHENIS 1:17:19
86 CHALVADAKIS VASILIS 1:17:23
87 ANAGNOSTOU DIMITRIS 1:17:26
88 NIKOLIS ANTONIS 1:17:28
89 LAMPROPOULOS GEORGE 1:17:30
90 KOSTARAS MICHALIS 1:17:33
91 PARTSINEVELOS GEORGE 1:17:35
92 NIKOLAOU IOANNIS 1:17:37
93 TSOGARAKIS PANAGIOTIS 1:17:45
94 VLAHOS IOANNIS 1:17:49
95 SIDERIS APOSTOLIS 1:17:54
96 TANTALOS NIKOLAOS 1:18:00
97 DROSOULIS ANTONIS 1:18:06
98 ARGYRIS LAMPROS 1:18:10
99 CHRISTOULA AGATA 1:18:16
100 VLOHAITOPOULOS GEORGE 1:18:20
101 TREKLIS GEORGE 1:18:36
102 PETROPANAGIOTAKIS STRATOS 1:18:55
103 THEODORIDIS ELFTHERIOS 1:18:57
104 KRITIKOS MARIOS 1:19:01
105 KAVALARIS MANTHOS 1:19:07
106 LAMPRINAKIS KONSTANTINOS 1:19:24
107 ZAHARIADIS ALEXIOS 1:19:26
108 PAGONIS GEORGE 1:19:29
109 STERGIOY APOSTOLOS 1:19:31
110 PAPANIKOLAOU GEORGE 1:19:47
111 KORRES DIMITRIS 1:19:49
112 ROUGGERIS ANTONIOS 1:19:52
113 MOUKAS LEONIDAS 1:19:54
114 EVAGGELATOS GERASIMOS 1:20:07
115 KOMNINOS EPAMINONDAS 1:20:34
116 RAPTOPOULOS NIKOS 1:20:37
117 AGGELOPOULOS GEORGE 1:20:39
118 BOUCHORIS PETROS 1:20:43
119 SANOUDOU ZHNIA 1:20:53
120 PAPADOPOULOS NIKOLAOS 1:20:55
121 XIROGIANNIS KOSTAS 1:21:00
122 KEHAGIOGLOU KONSTANTINOS 1:21:02
123 THEODOROPOULOS GEORGE 1:21:06
124 KIPRIOTIS THEODOROS 1:21:09
125 GANTZOUDI POPI 1:21:12
126 CHATZIGEORGIADIS EMMANOUIL 1:21:19
127 PAPANTONIOU IOANNIS 1:21:42
128 CHAREMIS KOSTAS 1:21:45
129 PEROUKIDIS LEONIDAS 1:21:47
130 KAPAMAS PANAGIOTIS 1:21:50
131 PAPADAS MARINOS 1:21:52
132 ZANAS NIKOS 1:22:04
133 SAKELLARIOU SPYROS 1:23:00
134 ZORMPALAS SPIROS 1:23:02
135 KANAROGLOU IOANNIS 1:23:04
136 ANDRIOPOULOS GEORGE 1:23:06
137 PYRSOU MARIANTHI 1:23:12
138 ALEXOS EVAGGELOS 1:23:16
139 ILIOPOULOS ILIAS 1:23:25
140 PANAGIOTOU KONSTANTINOS 1:23:28
141 SKOURAS CHRISTOS 1:23:30
142 PSAROPOULOS IOANNIS 1:23:32
143 APOSTOLOU PETROS 1:24:04
144 RACHIOTIS CHRISTOS 1:24:07
145 PAPAIOANNOU VAGGELIS 1:24:11
146 BAKRATSAS STELIOS 1:24:15
147 KARAHALIOS NIKITAS 1:24:18
148 APOSTOLAKIS APOSTOLOS 1:24:21
149 KILIS NIKOLAOS 1:24:34
150 KOSTARAS IOANNIS 1:24:46
151 KATSAROS IOANNIS 1:25:01
152 GOUROUNAS SPYROS 1:25:10
153 PAPADOPOULOS GEORGE 1:25:12
154 KARAHALIOS ANASTASIOS 1:25:15
155 NIKOLAKOPOULOS ILIAS 1:25:25
156 STAMATIADIS NIKOS 1:25:28
157 MARKOPOULOS DIMOSTHENIS 1:25:31
158 PANAGIOTAKOS GEORGE 1:25:34
159 SIMITSOGLOU IOANNIS 1:25:37
160 MAVRIDIS AKRIVOS-ANTONIS 1:25:38
161 POURLIAKAS PETROS 1:25:40
162 KALOPITTAS CHRISTOS 1:25:39
163 GITSAS CHRISTOS 1:25:42
164 CHARTOFILAX EVAGGE
OS