Η αυλαία έπεσε στο Γαλάτσι

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε την Κυριακή 25 Νοεμβρίου ο τελευταίος αγώνας της σειράς alpamayoPRO Trail Project Cup όπου οι φίλοι του trail running ήρθαν αντιμέτωποι τις ανηφόρες του Άλσους Βεΐκου. Στο κάλεσμα του καταστήματος alpamayoPRO ανταποκρίθηκαν 90 δρομείς από τους οποίους νικητές αναδείχθηκαν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος και η Ασημίνα Συλαίου. Δείτε περισσότερες πληροφορίες και τα αποτελέσματα.

Share

Από νωρίς το πρωί της Κυριακής 25 Νοεμβρίου και με την βοήθεια ενός πεντακάθαρου ουρανού 90 δρομείς των ορεινών αγώνων ξεχύθηκαν σε μια διαδρομή με συνεχείς εναλλαγές στο ρυθμό, περιπετειώδη ανεβάσματα και μικρές εκπλήξεις που κάπου – κάπου έκοβαν την ανάσα.
Η απροσδόκητη δυσκολία της διαδρομή δεν έδειξε όμως να πτοεί κανένα και οι κόντρες στα εντυπωσιακά μονοπάτια ήταν συνεχείς.

Ανάμεσα στους δεκάδες δρομείς βρίσκονταν μεγάλα ονόματα του σπορ που, εκτός της θέσης στο βάθρο, διεκδίκησαν το μεγάλο τρόπαιο του κυπέλου οι νικητές του οποίου κερδίzουν τη συμμετοχή τους με όλα τα βασικά έξοδα καλυμμένα στον κορυφαίο από τους αγώνες του πρωταθλήματος SkyRunning που γίνεται τον επόμενο χρόνο στα βουνά γύρω από την λίμνη Garda της Ιταλίας.
 
Στο αγωνιστικό κομμάτι πρώτος τερμάτησε ο αθλητής της SALOMON HELLAS που υποστηρίζεται από το alpamayoPRO, Δημήτρης Θεοδωρακάκος όπου ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 40:56. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Γιώργος Διαλεκτός του PULSE 100 με 44:00 ενώ ο Αλέξης Καμπουρόπουλος (ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ, ODLO-LA SPORTIVA / MOUNTAIN-SPORTS.GR) έλαβε την τρίτη θέση με 45:38.
Στις γυναίκες την πρωτιά πήρε η Ασημίνα Συλαίου της PEARL IZUMI, με 54:04 με δεύτερη την Βίκυ Καρπούζα της SALOMON HELLAS με 56:08 και τρίτη την Έλενα Καβαλιεράτου του ΣΔΥ Πειραιά με 58:39.
Nικητής του κυπέλλου ήταν τελικά ο Αλέξης Καμπουρόπουλος συγκεντρώνοντας συνολικά 480 βαθμούς, με τον Γιώργο Μπατή και Μιχάλη Φωτεινό να ακολουθούν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα με 367 και 358 βαθμούς.
Στις γυναίκες η τελική νικήτρια τριάδα αποτελείται από τις Ασημίνα Συλαίου (490 β.), Βίκυ Καρπούζα (460 β.) και Στέλλα Καλλίνη (365 β.).
 
Η διοργάνωση κατάφερε με σκληρή δουλειά και επιμονή να ανταποκριθεί στα περισσότερα που υποσχθέθηκε από την αρχή της χρονιάς στους φίλους του ορεινού τρεξίματος δημιουργώντας ειδικές διαδρομές για δρομείς κάθε επιπέδου.
Επίσης ήθελαν να ευχαριστήσουν θερμά όλους τους δρομείς που ακολούθησαν την πορεία του νέου θεσμού και φυσικά, τους συνεργάτες τους για την εξαιρετική τους δουλειά, το περιοδικό Runner για την στήριξη του και τις εταιρείες Buff, Petzl, GORERunningWear, Salomon, Suunto, ZipVit, Silva που, σε μια δύσκολη εποχή, στήριξαν την σειρά των αγώνων.
 

Ακολουθούν τα αποτελέσματα του αγώνα:

 

A/A
ΕΠΙΘΕΤΟ
ΟΝΟΜΑ
1st Loop
2nd Loop
Total
1
ΘΕΟΔΩΡΑΚΑΚΟΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
20:12.8
20:43.9
40:56.3
2
ΔΙΑΛΕΚΤΟΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ
21:29.7
22:30.3
44:00.0
3
ΚΑΜΠΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
ΑΛΕΞΗΣ
21:52.7
23:46.5
45:38.7
4
ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
23:34.4
24:18.2
47:52.6
5
ΣΑΜΠΑΝΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
23:48.4
25:06.6
48:54.9
6
ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ
ΕΥΓΕΝΙΟΣ
24:01.6
25:24.5
49:25.5
7
ΒΑΛΑΒΑΝΗΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ
23:54.6
25:44.7
49:38.6
8
ΘΕΟΦΙΛΟΥ
ΠΕΡΙΚΛΗΣ
24:34.2
26:14.5
50:48.7
9
ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
24:58.7
26:07.5
51:06.2
10
ΔΗΜΟΥΛΕΑΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
24:53.9
26:21.8
51:15.7
11
ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ
27:06.9
24:19.6
51:26.5
12
ΜΠΑΤΗΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ
25:17.6
26:53.9
52:11.0
13
ΜΑΣΤΡΟΘΟΔΩΡΟΣ
ΤΑΣΟΣ
25:05.0
27:49.6
52:54.6
14
ΣΟΥΡΑΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ
27:08.0
26:17.0
53:24.9
15
ΦΩΤΕΙΝΟΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ
25:47.7
27:43.1
53:30.9
16
ΑΝΕΣΤΗΣ
ΛΟΥΚΑΣ
25:36.9
28:18.6
53:55.5
17
ΖΑΓΑΡΗΣ
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ
27:09.3
26:48.4
53:57.7
18
ΣΥΛΑΙΟΥ
ΑΣΗΜΙΝΑ
26:06.5
27:57.8
54:04.3
19
ΚΟΥΚΟΛΗΣ
ΠΕΤΡΟΣ
27:02.0
27:10.8
54:12.8
20
ΓΙΑΝΝΑΤΟΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ
25:39.8
29:54.3
55:34.8
21
ΠΑΝΤΑΖΗΣ
ΚΩΝ/ΝΟΣ
27:11.7
28:31.8
55:43.4
22
ΚΑΡΠΟΥΖΑ
ΒΙΚΥ
27:14.7
28:54.3
56:08.9
23
ΝΙΑΡΗΣ
ΚΛΕΑΝΘΗΣ
27:17.1
29:38.5
56:55.6
24
ΑΝΤΩΝΙΟΥ
ΒΑΣΙΛΗΣ
28:11.7
29:46.2
57:57.3
25
ΦΟΥΡΟΥΛΗΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ
27:41.7
30:44.2
58:25.2
26
ΚΑΒΑΛΙΕΡΑΤΟΥ
ΕΛΕΝΑ
28:26.4
30:12.8
58:39.1
27
ΡΑΛΛΗΣ
ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ
29:36.4
30:35.3
00:11.7
28
ΖΑΧΟΣ
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
28:36.8
32:02.5
00:39.3
29
ΙΑΤΡΟΥ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
29:44.7
31:12.7
00:57.3
30
ΔΡΟΣΟΥΛΗΣ
ΑΝΤΩΝΗΣ
29:40.4
31:24.8
01:05.1
31
ΜΠΑΛΛΙΑΝ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
30:05.8
31:13.2
01:19.2
32
ΚΥΠΡΑΙΟΣ
ΘΑΝΑΣΗΣ
29:32.4
31:56.4
01:28.8
33
ΚΑΣΤΑΝΑΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ
30:09.1
31:21.2
01:30.2
34
ΠΟΙΜΕΝΙΔΗΣ
ΑΓΓΕΛΟΣ
30:11.6
31:19.6
01:31.3
35
ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ
30:20.4
31:13.5
01:33.9
36
ΡΟΥΓΓΕΡΗΣ
ΑΝΤΩΝΗΣ
30:13.2
31:46.9
02:00.2
37
ΚΩΣΤΑΡΑΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
30:49.2
32:33.0
03:22.1
38
ΧΑΡΚΙΟΛΑΚΗΣ
ΘΕΟΦΑΝΗΣ
30:28.4
32:57.9
03:26.3
39
ΑΡΓΥΡΗΣ
ΛΑΜΠΡΟΣ
30:47.4
32:40.1
03:27.6
40
ΚΩΣΤΑΡΑΣ
ΜΙΧΑΗΛ
30:43.3
32:46.0
03:29.3
41
ΚΑΛΛΙΝΗ
ΣΤΕΛΛΑ
31:12.5
32:52.9
04:05.5
42
ΣΤΑΜΟΥΛΑΣ
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
31:18.7
33:39.9
04:58.6
43
ΤΣΑΒΛΙΡΗΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
33:09.2
32:47.3
05:56.4
44
PHILLIPSON
JIMMY
33:06.2
33:00.3
06:06.6
45
ΤΣΟΓΚΑΡΑΚΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
31:22.5
34:47.7
06:10.2
46
ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
31:28.3
35:12.3
06:40.6
47
ΚΑΖΑΜΙΑΣ
ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
32:15.8
35:13.7
07:29.5
48
ΣΚΟΥΡΑΣ
ΧΡΗΣΤΟΣ
34:06.3
33:26.6
07:33.0
49
ΕΞΑΡΧΟΥ
ΙΩΑΝΝΗΣ
33:33.7
35:40.7
09:13.8
50
ΖΕΡΒΟΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
33:02.8
36:17.3
09:20.5
51
ΜΠΑΓΙΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
32:33.6
37:50.4
10:24.3
52
ΣΟΛΟΥΚΟΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
34:04.7
36:23.7
10:28.4
53
ΜΕΛΕΤΟΠΟΥΛΟΥ
ΒΙΚΥ
34:41.1
36:59.4
11:40.5
54
ΑΔΑΜ
ΖΩΗ
35:06.3
37:08.9
12:14.9
55
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ
35:01.5
37:26.3
12:27.7
56
ΚΑΤΤΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ
35:11.4
38:00.1
13:11.2
57
ΘΕΟΧΑΡΙΔΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ
34:58.9
38:38.7
13:37.6
58
ΜΗΤΣΑΚΟΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ
36:02.8
37:57.3
14:00.1
59
ΦΙΚΙΑ
ΜΑΡΟΥΣΑ
35:55.7
38:14.8
14:09.8
60
ΚΟΤΣΙΦΗΣ
ΧΡΗΣΤΟΣ
36:43.5
37:28.3
14:11.9
61
ΡΟΥΓΓΕΡΗΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ
36:50.9
37:23.2
14:14.1
62
ΚΟΥΛΙΟΥ
ΧΡΥΣΠΑ
37:06.2
37:47.9
14:54.1
63
ΜΠΟΝΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ
35:58.0
39:14.8
15:12.7
64
ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
36:46.5
38:30.3
15:16.9
65
ΧΑΤΖΗΑΓΟΡΑΚΗΣ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
36:48.2
38:31.3
15:19.6
66
ΚΟΣΚΙΝΑΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
36:54.2
38:40.8
15:34.8
67
ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ
35:40.7
40:00.5
15:41.3
68
ΒΑΓΙΑΣ
ΣΠΥΡΟΣ
36:58.6
38:44.0
15:42.5
69
ΓΑΖΗΣ
ΕΥΘΥΜΙΟΣ
39:59.9
37:07.3
17:07.2
70
ΤΟΠΑΛΙΔΗΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ
36:56.3
40:12.5
17:08.8
71
ΘΩΜΑΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
37:15.0
43:02.4
20:17.4
72
ΤΣΟΥΡΑΣ
ΣΩΚΡΑΤΗΣ
37:13.5
43:05.6
20:19.8
73
ΧΑΡΚΙΟΛΑΚΗΣ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
37:48.8
43:23.9
21:12.7
74
ΓΚΟΓΚΑΣ
ΗΡΑΚΛΗΣ
39:23.0
41:57.2
21:20.2
75
ΒΑΛΣΑΜΟΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
38:50.3
42:34.5
21:24.4
76
ΨΑΡΡΟΣ
ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ
42:25.1
40:36.6
23:01.7
77
ΚΟΥΚΟΜΕΛΑΣ
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
41:04.3
42:37.3
23:41.6
78
ΒΑΤΙΑΝΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
38:58.1
44:49.7
23:47.7
79
ΧΙΤΟΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ
39:57.9
44:55.5
24:53.4
80
ΠΑΓΚΟΥ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ
40:29.7
44:33.2
25:02.9
81
ΜΠΙΜΠΑ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
40:33.9
44:33.3
25:07.0
82
ΤΣΕΡΚΕΖΟΠΟΥΛΟΣ
ΣΤΑΜΑΤΗΣ
42:38.5
42:53.2
25:31.7
83
ΔΗΜΑ
ΔΗΜΗΤΡΑ
42:27.5
43:11.4
25:38.9
84
ΤΣΟΥΡΑ
ΜΑΡΙΑ
42:43.4
45:16.6
28:00.0
85
ΔΕΝΑΞΑΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ
42:13.4
49:23.0
31:36.4
86
ΚΟΝΤΖΙΑΛΗ
ΕΛΕΝΗ
45:12.5
49:48.4
35:00.4
87
ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ
ΝΙΚΟΣ
46:41.5
49:37.1
36:18.7
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
9ος Αγιωργίτικος Δρόμος
1/9/2018: Αγώνας 12,3χλμ. στη Νεμέα
Δρόμος θυσίας "Αγγελής Γοβιός" 2015
18-4-2015: O Σύλλογος Δρομέων και Περιπατητών Ψαχνών σε συνεργασία με τον Δήμο Διρφύων-Μεσσαπίων διοργανώνει το απόγευμα του Σαββάτου 18 Απριλίου αγώνα 14 χλμ.
Ημιμαραθώνιος στην Πτολεμαΐδα
Την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου διοργανώνεται για τέταρτη χρονιά ο Πανελλήνιος Αγώνας Δρόμου ΔΕΗ με την επωνυμία “Μνήμες λιγνίτη” στην Πτολεμαΐδα. Δείτε αναλυτικά όλες τις πληροφορίες για τον αγώνα.
Back to Top