Πάρτι στην Καλαμάτα!

Μία γιορτή του τρεξίματος και του αθλητισμού ήταν ο 12ος Γύρος Καλαμάτας που έγινε το Σάββατο 28 Απριλίου. Η Μεσσηνιακή πρωτεύουσα φόρεσε… τα αθλητικά της και υποδέχθηκε 400 περίπου δρομείς που έτρεξαν τον αγώνα των 10 χλμ. αλλά και πολλά παιδιά που αγωνίστηκαν στο μικρότερο αγώνα των 2 χλμ. Τελικά 350 δρομείς τερμάτισαν στην κεντρική πλατεία της πόλης σε ένα γιορτινό και ευχάριστο κλίμα. Δείτε τα αποτελέσματα.

Μία γιορτή του τρεξίματος και του αθλητισμού ήταν ο 12ος Γύρος Καλαμάτας που έγινε το Σάββατο 28 Απριλίου. Η Μεσσηνιακή πρωτεύουσα φόρεσε τα αθλητικά της και υποδέχθηκε 400 περίπου δρομείς από διάφορα μέρη της Ελλάδας που έτρεξαν τον αγώνα των 10 χλμ. ενώ πολλά παιδιά αγωνίστηκαν στο μικρότερο αγώνα των 2 χλμ.

Περίπου 350 δρομείς τερμάτισαν στην κεντρική πλατεία της πόλης σε ένα ίδιαίτερα χαρούμενο κλίμα με τους ανθρώπους του ΣΔΥ Μεσσηνίας να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό.

Για την ιστορία νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Σάκης Καλδής με χρόνο 33:04 με τους Ηλία Νικολόπουλο και Ηλία Μπάκα να ακολουθούν. Στις γυναίκες, η Μαρία Μάλαι με 40:35 τερμάτισε πρώτη με τις Μαρία Χαραλαμποπούλου και Ελένη Σπυροπούλου να κλείνουν την πρώτη τριάδα.

Στον αγώνα όπου μεγάλος χορηγός ήταν η αθλητική εταιρεία ASICS έλαβαν μέρος 350 δρομείς ενώ δυναμική παρουσία είχαν και οι ομάδες του ΣΔΥ Αθηνών αλλά και η INTERSPORT RUNNING TEAM με περισσότερους από 30 περίπου δρομείς.

Τη διοργάνωση του αγώνα είχε αναλάβει ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Καλαμάτας με τη βοήθεια του Φορέα Κοινωνικής Προστασίας και Αθλητισμού Δήμου Καλαμάτας, της Περιφερειακή Ενότητας Μεσσηνίας της Περιφέρειας Πελοποννήσου, του  Συλλόγου Γονέων Κηδεμόνων και φίλων Ατόμων με Αυτισμό και τη συμπαράσταση του Κέντρου Ημέρας Παιδιών και Εφήβων με Αυτισμό Ν. Μεσσηνίας.

Ο αγώνας έγινε για την ενίχυση των Παιδιών με αυτισμό με όλα τα έσοδα να πηγαίνουν στο Κέντρο ημέρας Παιδιών με αυτισμό και στο Φορέα Κοινωνικής Προστασίας Δ. Καλαμάτας.

Αποτελέσματα

<td class=

Πήγαν πλατεία...
Περισσότεροι από 300 δρομείς πήγαν… πλατεία την Κυριακή 10 Μαίου για να συμμετάσχουν στον 5ο Γύρο Νέας Σμύρνης. Η οργάνωση του αγώνα ήταν πολύ καλή και βοήθησε τους δρομείς να απολαύσουν τον αγώνα παρά την απότομη αύξηση της θερμοκρασίας και τον καυτό ανοιξιάτικο ήλιο.
3ο Μονοπάτι του Aνέμου
6-5-2018: Αγώνες ορεινού τρεξίματος στην Κεφαλλονιά
Η δρομική γιορτή της Δυτικής Μάνης!
Μια γιορτή του αθλητισμού ήταν ο 2ος δρόμος Δυτικής Μάνης που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία ο Δήμος Δυτικής Μάνης σε συνεργασία με το ΣΔΥ Μεσσηνίας που πραγματοποιήθηκε στη Στούπα Μεσσηνίας το Σάββατο 16 Ιουνίου. Δείτε τους νικητές και τα αποτελέσματα.
15 376 ΧΑΡΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ M 1954 0:39:57,4 1 Α50-59 15 ΣΥΛ ΑΡΚΑΔΩΝ ΔΡΟΜΕΩΝ
16 35 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ M 1961 0:40:13,9 2 Α50-59 16 ΣΥΛ ΑΡΚΑΔΩΝ ΔΡΟΜΕΩΝ
36 141 ΚΑΨΑΛΟΠΟΔΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ M 1979 0:43:34,7 14 A30-39 34 ΣΔΥΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
37 147 ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ M 1973 0:43:45,1 15 A30-39 35 ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤ ΑΤΤΙΚΗΣ
38 405 ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ F 1972 0:43:48,2 1 Γ40-49 3 ΣΔΥΤΡΙΠΟΛΗΣ
39 43 ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ M 1961 0:43:49,1 5 A50-59 36 ΣΥΛ ΑΡΚΑΔΩΝ ΔΡΟΜΕΩΝ
40 252 ΝΙΚΟΛΕΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ M 1967 0:44:01,1 4 A40-49 37 ΠΑΤΡΑ
41 267 ΠΑΝΑΓΗΣ ΝΙΚΟΣ M 1996 0:44:06,0 6 A<19 38 ΣΔΥΠΕΙΡΑΙΑ
42 325 ΣΚΟΥΡΒΟΥΛΙΑΝΑΚΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ M 1981 0:44:15,8 16 A30-39 39 ΟΜ.ΥΠΕΡΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ ΚΡΗΤΗΣ
43 114 ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ M 1971 0:44:16,7 5 A40-49 40 ΣΔΥΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
44 274 ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ M 1969 0:44:17,7 6 A40-49 41 ΣΔΥ ΑΘΗΝΩΝ
45 69 ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ JOHN M 1972 0:44:20,1 7 A40-49 42 INTERSPORT Running Team
46 385 ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ M 1982 0:44:34,6 17 A30-39 43 ΜΑΓΓΑΝΙΑΚΟ
47 205 ΜΕΡΑΤΖΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ M 1963 0:44:35,3 8 A40-49 44 ΣΔΥΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
48 283 ΠΑΠΑΘΩΜΑΣ ΧΑΡΗΣ M 1949 0:44:37,2 2 Α60-69 45 ΣΔΥ ΑΘΗΝΩΝ