Γκούνκο και Αρκουμάνης νικητές στον “Ηρακλή”

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 5ος Ορεινός Μαραθώνιος Οίτης «Ηρακλής» στη Υπάτη Φθιώτιδας. Την πρώτη θέση στο μαραθώνιο μοιράστηκαν ο Αλέξης Γκούνκο και ο Φώτης Αρκουμάνης με χρόνο 3:53:45 που αποτελεί και ρεκόρ διαδρομής. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Βίκυ Καρπούζα με 5:25:52. Στον μικρό αγώνα 10χλμ με την ονομασία Fun Trail Itis την πρώτη θέση κατέλαβε η Ασημίνα Συλαίου μαζί με τον Κων/νο Κορομπέλη. Δείτε όλα τα αποτελέσματα.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 5ος Ορεινός Μαραθώνιος Οίτης «Ηρακλής» στη Υπάτη Φθιώτιδας. Για πρώτη φορά φέτος έγινε και αγώνας 10χλμ με την ονομασία Fun Trail Itis. Συνολικά και στους δύο αγώνες έλαβαν μέρος πάνω από 150 αθλητές από όλη την Ελλάδα και ξεχώρησε με τον αριθμό αλλά και το επίπεδο των δρομέων που συμμετείχαν.
Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν το Σάββατο στις 12:00 με το άνοιγμα της γραμματείας και την υποδοχή των αθλητών στην πλατεία της Υπάτης. Στο Αστεροσχολείο της Υπάτης (θεωρείται το 3ο πλανητάριο της Ελλάδας) έγινε προβολή – παρουσίαση από τον κ. Σφήκα η οποία ενθουσίασε τους αθλητές που την παρακολούθησαν. Το απόγευμα τη σκυτάλη πήραν τα παιδιά που είχαν την ευκαιρία να τρέξουν στον «Λαγοπόδαρο». Ο αγώνας είχε χαρακτήρα μη ανταγωνιστικό και στα 1.300 μέτρα της διαδρομής, οι μικροί δρομείς έκαναν το γύρω της Υπάτης. Αξίζει να αναφέρουμε πως αρκετοί γονείς έτρεξαν εμψυχώνοντας τα παιδιά τους και τερμάτισαν χέρι-χέρι με αυτά. Στους μικρούς σαν αναμνηστικό δόθηκε καπελάκι (χορηγία του κ. Κατσίφα) και έπαινος.

Μικρή διαδρομή

Στις  8:00 το πρωί της Κυριακής, δόθηκε η εκκίνηση των αγώνων. Στον μικρό αγώνα, του οποίου την χάραξη είχε αναλάβει ο κ. Στέλιος Συλεούνης διευθυντή του ΚΠΕ Υπάτης, ξεκίνησαν και οι 33. Αρχικά η διαδρομή ήταν κοινή αλλά φυσικά πρώτοι στην πλατεία της Υπάτης τερμάτισαν οι αθλητές της μικρής διαδρομής οι οποίοι δεν άλλοι από τους Συλαίου Ασημίνα και Κορομπέλη Κων/νο που έκοψαν το νήμα χέρι-χέρι.

Μαραθώνιος

Στην απόσταση των 38 χλμ. από τους 145 εγγεγραμμένους αθλητές στο μαραθώνιο εκκίνηση πήραν οι 117 όπου συμμετείχε η ελίτ των Ελλήνων αθλητών ορεινού τρεξίματος. Από τα πρώτα χιλιόμετρα ξεχώρισε μια τριάδα από τους Ακουμάνη, Γκούνκο και Διαλεκτό. Ακολουθούσαν οι Κουρκουρίκης, Κωστόπουλος και Μάτρας με μικρές διαφορές μεταξύ τους. Περίπου στα μισά της διαδρομής ο Διαλεκτός εγκατέλειψε ενώ ο Μάτρας προσπέρασε τον Κωστόπουλο. Την πρώτη θέση στο μαραθώνιο τελικά μοιράστηκαν ο Γκούνκο Αλέξης και ο Αρκουμάνης Φώτης με χρόνο 3:53:45 που αποτελεί και ρεκόρ διαδρομής. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Σλάβομιρ Μάτρας με 4:02:13 και την τρίτη ο Γιάννης Κουρκουρίκης με 4:07:50. Τέταρτος τερμάτισε ο Νίκος Κωστόπουλος που ήταν ο νικητής τις δύο προηγούμενες χρονιές. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Βίκυ Καρπούζα με 5:25:52, δεύτερη η Άννα Μαργαρίτη με 5:33:10 και τρίτη η Άντζελα Τερζή με 5:35:11.

Μετά το τέλος των αγώνων έγιναν οι απονομές στους νικητές έκανε ο αντιδήμαρχος Λαμιέων κ. Μουστάκας.

Αξίζει να αναφερθούν και οι χορηγοί του αγώνα με την στήριξη των οποίων πραγματοποιείται η διοργάνωση. Τα δώρα των νικητών ήταν μια προσφορά της Odlo, ενεργειακά τους αθλητές κάλυψε με τζελ η εταιρία GU, χορηγός επικοινωνίας ήταν το περιοδικό Runner ενώ φωτογραφικά τον αγώνα κάλυψε το www.actionphotos.gr.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο πρωτάθλημα Skyrunning
Ο αγώνας της Οίτης ήταν και ο τελικός του 1ου Ελληνικού Πρωταθλήματος Skyrunning. Νικητής του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Μάτρας Σλάβομιρ με δεύτερο τον Κωστόπουλο Νίκο και τρίτο τον Κουρκουρίκη Γιάννη. Στις γυναίκες το πρωτάθλημα κέρδισε η Καρπούζα Βίκυ με δεύτερη την Τερζή Άντζελα και Τρίτη τη Naegele Gabi.
Οι νικητές του πρωταθλήματος Skyrunning κέρδισαν ένα ταξίδι στην Ισπανία για τον τελικό του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Skyrunning που είναι προσφορά του τουριστικού γραφείου Fairways.

Πατήστε εδώ για να δείτε περισσότερες πληροφορίες.