Γκούνκο και Καλοφύρης πρώτοι στον Ορεινό Μαραθώνιο Ζαγορίου

Ο Αλέξης Γκούνκο και ο Νίκος Καλοφύρης τερμάτισαν μαζί στην πρώτη θέση του 1ου Ορεινού Μαραθωνίου Ζαγορίου με χρόνο 4:44.18 και 4:44.20 αντίστοιχα. Οι δύο δρομείς έτρεξαν βήμα βήμα την καταπληκτική διαδρομή απόστασης 43 χλμ. Στις γυναίκες επικράτησε η Ιρένα Μαλιμπόρσκα με 5:43.02. Στον μεγάλο αγώνα ξεκίνησαν 154 δρομείς ενώ στον μικρό των 10 χλμ. 120. Δείτε όλα τα αποτελέσματα.

Όταν ένα όνειρο γίνεται πραγματικότητα, η ικανοποίηση είναι μεγάλη. Όταν αυτή την πραγματικότητα τη δημιουργούν και την μοιράζονται εκατοντάδες άνθρωποι τότε ξεπερνά το αίσθημα της ικανοποίησης και γίνεται μία μοναδική εμπειρία.
Αυτό συνέβη και με τον 1ο Ορεινό Μαραθώνιο Ζαγορίου που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 24 Ιουλίου με τη συμμετοχή 300 περίπου δρομέων.

Με εκκίνηση το πέτρινο τοξωτό γεφύρι του Κόκκορη 155 δρομείς από την Ελλάδα και το εξωτερικό, ξεκίνησαν για μία διαδρομή που πέρασε από τις εκβολές Μεζαριάς, διέσχισε το φαράγγι του Βίκου, πέρασε από της πηγές του Βοϊδομάτη και το Μικρό Πάπιγκο, ανέβηκε στο καταφύγιο στην Αστράκα και στη συνέχεια στη Λίμνη Ρομπόζι, κατηφόρισε προς τον Αυγερινό και περνώντας από την αριστουργηματική σκάλα του Βραδέτου τερμάτισε στον ειδικά διαμορφωμένο προαύλιο χώρο της Πασχάλειου Σχολής που χτίστηκε το 1861 στο γραφικό Καπέσοβο.

Εκεί οι δρομείς που τερμάτισαν έχοντας ζήσει μια μοναδική εμπειρία τρέχοντας στα μονοπάτια του Ζαγορίου, κουρασμένοι αλλά πανευτυχείς, δέχτηκαν τη θερμή υποδοχή των διοργανωτών και των κατοίκων του Καπέσοβου αλλά και των άλλων χωριών του Ζαγορίου και απόλαυσαν τις ξακουστές πίτες της περιοχής.
Λίγο νωρίτερα 130 περίπου δρομείς έτρεξαν στον αγώνα των 10 χλμ. παίρνοντας μία μικρή γεύση από τον μεγάλο αγώνα.
Στον αγώνα (μόνο στον μαραθώνιο) υπήρχε ηλεκτρονική χρονομέτρηση από την εταιρεία ChampionchipHellas ενώ όλοι οι δρομείς και των δύο αγώνων παρέλαβαν αμέσως μετά τον τερματισμό τους ένα ξεχωριστό χειροποίητο ξύλινο μετάλλιο και το αναμνηστικό πιστοποιητικό συμμετοχής με τη θέση και τον χρόνο τους.

Μαραθώνιος
Τον αγώνα τίμησαν με τη συμμετοχή τους μερικοί από τους κορυφαίους δρομείς ορεινούς τρεξίματος της χώρας μας οι οποίοι ήταν και οι μεγάλοι πρωταγωνιστές. Ο Αλέξης Γκούνκο και ο Νίκος Καλοφύρης αθλητές της ομάδας της Salomon τερμάτισαν μαζί στην πρώτη θέση με χρόνο 4:44.18 και 4:44.20 αντίστοιχα. Οι δύο δρομείς έτρεξαν βήμα-βήμα την καταπληκτική διαδρομή απόστασης 43 χλμ. και πλησιάζοντας προς το τέλος παρέδωσαν μαθήματα άμιλλας. Στην τρίτη και τέταρτη θέση τερμάτισαν επίσης μαζί με χρόνο 4:57.29 ο Νίκος Κωστόπουλος και ο Ηρακλής Μωυσίδης.
Στις γυναίκες επικράτησε η Ιρένα Μαλιμπόρσκα με 5:43.02, ενώ δεύτερη ήταν η Μάρα Καλογήρου με 5:43.50 και τρίτη η παλιά πρωταθλήτρια της κωπηλασίας Αγγελική Γκρέμου με 6:40.39.
Στην κατηγορία των ανδρών Μ50 νικητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βενετικίδης με δεύτερο τον Λάζαρο Ρήγο και τρίτο τον Χρήστο Βουλγαρίδη.

Αγώνας 10 χλμ.
Στον αγώνα των 10 χλμ. νικητής αναδείχθηκε με εντυπωσιακό τρόπο ο Ευγένιος Ζακυνθινός με 45:03, δεύτερος ήταν ο Γιάννης Τσουρής με 45:22 και τρίτος ο Βασίλης Γούλας με 48:00. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ειρήνη Χριστάκη με 1:01.50, δεύτερη η Δήμητρα Ανδρούτσου με 1:02.05 και τρίτη η Αλεξάνδρα Τσουκανέλη με 1:02.15. Στον αγώνα τερμάτισαν 124 δρομείς.

Στην τελετή των απονομών παρευρέθησαν ο αντιπεριφερειάρχης Ηπείρου και παλιός πρωταθλητής των 800 μ. Παντελής Κολώκας, ο Δήμαρχος Ζαγορίου Γαβριήλ Παπαναστασίου, η αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Αθλητισμού Αγγελική Αγγέλη, ο πρόεδρος του Καπέσοβου Θουκιδίδης Παπαγεωργίου και ο τεχνικός διευθυντής του αγώνα Βασίλης Τζουμάκας.

Τιμώμενα πρόσωπα ήταν οι πρωταθλητές της κωπηλασίας Αλεξάνδρα Τσιάβου, τα αδέλφια Νίκος και Αποστόλης Γκουντούλας, Γιάννης Τσίλης και Γιώργος Τζιάλας οι οποίο σημείωσαν σημαντικές επιτυχίες στο πρόσφατο παγκόσμιο κύπελλο στη Λουκέρνη, ο παλιός πρωταθλητής των 800 μ. Φώτης Δεληγιάννης και o Χρόνης Δρούγιας, αθλητής και ιατρός, γνωστός για την πολύ μεγάλη προσφορά του στις εθνικές ομάδες, η απουσία του οποίου από τον αγώνα ήταν αισθητή και ελπίζουμε στην επόμενη διοργάνωση να είναι παρών τόσο στο αγωνιστικό όσο και στον οργανωτικό κομμάτι.

Οι διοργανωτές ευχαρίστησαν όλους τους δρομείς για την παρουσία τους, τον Ερυθρό Σταυρό και τις ομάδες των Διασωστών που υποστήριξαν τον αγώνα, τους ραδιοερασιτέχνες που φρόντισαν την επικοινωνία με όλους τους σταθμούς, την Ελληνική Αστυνομία για τη ρύθμιση της κυκλοφορίας, τους χορηγούς του αγώνα και βέβαια τους δεκάδες εθελοντές που κατάφεραν σε ελάχιστο χρόνο να φέρουν εις πέρας με υποδειγματικό τρόπο ένα τόσο δύσκολο έργο.
Όλοι οι δρομείς εξέφρασαν την χαρά τους και την ικανοποίηση για όλες τις πτυχές του αγώνα και ανανέωσαν το ραντεβού για την επόμενη χρονιά εκφράζοντας την άποψη ότι ο αγώνας αυτός θα αποτελέσει σημείο αναφοράς για το ορεινό τρέξιμο στη χώρα μας και γιατί όχι στο μέλλον και για το εξωτερικό.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ
(Θ1: Θέση στην γενική κατάταξη, Θ2: Θέση ανά φύλο, Θ3: Θέση στην ηλικιακή κατηγορία, KAT.: Ηλικιακή κατηγορία)

22 20 2 11 ΡΗΓΟΣ ΛΑΖΑΡΟΣ M50 02:13:44 05:54:06 ADVENTURE ZONE
23 21 9 38 ΑΒΟΥΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ M 02:18:23 05:55:09 Σ.Α.Φ.Α.Ν.Σ.

Ο αγώνας θα γίνει και φέτος στον Άγιο Δημήτριο
21-9-2014: Ο τέταρτος αγώνας της σειράς Run Greece θα διεξαχθεί στην πόλη της Καστοριάς.
Έλαμψε η Θεσσαλονίκη
Mε πολλή μεγάλη επιτυχία έγινε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ο 1ος Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος της πόλης αλλά και ο αγώνας των 5 χλμ. Περισσότεροι από 1.400 δρομείς έτρεξαν στη μικρή απόσταση ενώ στα 21,1 χλμ. αγωνίστηκαν περισσότεροι από 850 σε μία άδεια από αυτοκίνητα αλλά πανέμορφη Θεσσαλονίκη που χθες εκτός από τη δική της λάμψη φωτίστηκε και από τη λάμψη των δρομέων. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Γιάννης Παπαδόπουλος επικράτησε σχετικά άνετα με 1:10:00.