Τα αποτελέσματα από την Έδεσσα

Την Κυριακή 8 Μαΐου έγινε ο 2ος «Δρόμος του Κερασιού στην Έδεσσα». Οι αθλητές απόλαυσαν την καταπράσινη φύση όπου η εναλλαγή εικόνων στο ανοιξιάτικο τοπίο και στα φυλλοσκέπαστα μονοπάτια αποζημίωσε τους αθλητές για τη δυσκολία της διαδρομής. Νικητής αναδείχθηκε ο Αντώνης Κουκουτέγος από τη Βέροια που κάλυψε τη διαδρομή των 18χλμ σε 1:32:15 και η η Σούζαν Σαμαρά από την Έδεσσα στις γυναίκες.

Την Κυριακή 8 Μαΐου έγινε ο 2ος «Δρόμος του Κερασιού στην Έδεσσα». Νικητής αναδείχθηκε ο Αντώνης Κουκουτέγος από τη Βέροια που κάλυψε τη διαδρομή των 18χλμ σε 1:32:15. Στη δεύτερη και τρίτη θέση της γενικής κατηγορίας ακολούθησαν ο Κώνστας Βάσσιος από την Πάργα και ο Γιώργιος Φιλημέγκας από την Κοζάνη. Στις επί μέρους κατηγορίες νικητές ήταν η Σούζαν Σαμαρά από την Έδεσσα στις γυναίκες, ο Μιχάλης Παρμάκης ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ και της New Balance στην κατηγορία ως 29 ετών των ανδρών ενώ στη Στην κατηγορία 31-40 την πρώτη θέση κατέλαβε ο Καραγιάννης Ευθύμιος από τη Θεσσαλονίκη, στην κατηγορία 41-50 πρώτος ήταν ο Αντώνης Κουκουτέγος και τέλος στη κατηγορία 50+ πρώτος τερμάτισε ο Φιλημέγκας Γεώργιος και οι δυο με την Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών.

Οι αθλητές απόλαυσαν την καταπράσινη φύση όπου η εναλλαγή εικόνων στο ανοιξιάτικο τοπίο και στα φυλλοσκέπαστα μονοπάτια αποζημίωσε τους αθλητές για τη δυσκολία της διαδρομής. Eκείνο που έμεινε σε όλους τους συμμετέχοντες είναι η χαρά της επαφής με τη μοναδικότητα της Άνοιξης στην Έδεσσα.
Η οργανωτική επιτροπή προσπάθησε για το καλύτερο αποτέλεσμα ενώ τα επαινετικά σχόλια των συμμετεχόντων αποτελεί η εγγύηση για τη συνέχιση της προσπάθειάς της και την επόμενη χρονιά με στόχο ακόμη καλύτερους αγώνες.

Περιβαλλοντική συνείδηση
16-11-2008: Με ένα αγώνα δρόμου θέλησαν οι κάτοικοι της περιοχής της Πτολεμαΐδας να περάσουν το μήνυμα για την αντίθεσή τους στην καταστροφή του λεκανοπεδίου της περιοχής τους.
1ος Δημοκρίτειος Ημιμαραθωνίος Δρόμος Ξάνθης
30-11-2014: Ο Σύλλογος Δρομέων Ξάνθης «Xanthi Runners» σε συνεργασία με το Δήμο Ξάνθης και την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, διοργανώνει τον 1ο Δημοκρίτειο Ημιμαραθώνιο Δρόμο.
Αγώνας στην Πέλλα
Αγώνας απόστασης 38 χλμ. διεξάγεται με αφετηρία την Πέλλα την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου. Ακολουθεί η προκήρυξη των διοργανωτών.