Γιορτή για μικρούς και μεγάλους στην Αγ. Βαρβάρα Κρήτης

Με τη συμμετοχή 200 περίπου μικρών και μεγάλων δρομέων στους αγώνες των 10 χλμ. (αθλητές-πεζοπόροι) και 1 χλμ. για παιδιά Δημοτικών-Γυμνασίων, πραγματοποιήθηκε ο 4ος ΔΡΟΜΟΣ ΘΥΣΙΑΣ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ.

Με τη συμμετοχή 200 περίπου μικρών και μεγάλων δρομέων στους αγώνες των 10 χλμ. (αθλητές-πεζοπόροι) και 1 χλμ. για παιδιά Δημοτικών-Γυμνασίων, πραγματοποιήθηκε ο 4ος ΔΡΟΜΟΣ ΘΥΣΙΑΣ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ που διοργάνωσαν από κοινού ο Δήμος Αγ. Βαρβάρας, ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αγ. Βαρβάρας και ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης και τελέσθηκε υπό την αιγίδα της Ν.Α. Ηρακλείου και του Σ.Ε.Γ.Α.Σ.

Ο αγώνας, ο οποίος ήταν αφιερωμένος στους ήρωες που εκτελέστηκαν στην Γερμανική κατοχή, ήταν συμβολικός, χωρίς ανταγωνιστικό χαρακτήρα και έτσι δεν υπήρχαν ηλικιακές κατηγορίες. Οι αθλητές και οι πεζοπόροι που έλαβαν μέρος στα 10 χλμ. απόλαυσαν τη διαδρομή που ήταν η εξής: εκκίνηση από την Αγ. Βαρβάρα – Αγ.θωμάς – Πρεβελλιανά – Μεγάλη Βρύση – τερματισμός στην Αγ. Βαρβάρα ) ενώ οι μικροί δρομείς έτρεξαν 1 χλμ. στους δρόμους της πόλης.
Τον αγώνα τίμησαν με την παρουσία τους οι βουλευτές Ηρακλείου κ.κ. Στρατάκης και Σκραφνάκη και ο Δήμαρχος Αγ. Βαρβάρας κος Νίκος Σχοιναράκης.

Η εκκίνηση του αγώνα των μικρών δρομέων.

Μετά τα αγωνίσματα ακολούθησαν οι απονομές των επάθλων αφού βραβεύθηκαν συμβολικά οι τρεις άνδρες και γυναίκες απο τα 10 χλμ. και τα τρία πρώτα αγόρια και κορίτσια στο 1 χλμ. δημοτικών-γυμνασίων. Επίσης ο Δήμος Αγ. Βαρβάρας και ο Πολιτιστικός Σύλλογος βράβευσαν τον κορυφαίο Κρητικό Μαραθωνοδρόμο και αθλητή υπεραποστάσεων Παντελή Καμπαξή του ΣΜΚ για τις σπουδαίες του επιδόσεις. Τέλος όλοι οι συμμετέχοντες αθλητές και πεζοπόροι έλαβαν ως δώρο αναμνηστικό μετάλλιο- δίπλωμα και μπλουζάκι προσφορά των διοργανωτών και απόλαυσαν την άριστη φιλοξενία τους σε ένα πολύ καλό μπουφέ.
Οι νικητές
Για την ιστορία στον αγώνα των 10 χλμ νικητής στους άνδρες ήταν ο Μιλτιάδης Καμπιτάκης του ΓΕΜ με χρόνο 35’56’’ και στις γυναίκες η Αργυρώ Σιγανού του ΣΜΚ με χρόνο 57’28’’.

Οι νικητές των μικρών κατηγοριών.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η συμμετοχή του πρωταθλητή Παντελή Καμπαξή ο οποίος έτρεξε με τον μικρό του γιό μεταφέροντάς τον με καροτσάκι.

Ο Παντελής Καμπαξής τιμήθηκε για την προσφορά του και συμμετείχε με τον μικρό του γιο στον αγώνα.

Οι πρώτοι αθλητές κέρδισαν και από ένα ταξίδι δωρεάν στην διαδρομή Πάτρα-Βενετία-Πάτρα και μετά από κλήρωση άλλα 4 εισιτήρια στην ίδια διαδρομή (προσφορά των Μινωικών γραμμών) και δύο ποδήλατα για τα παιδιά Δημοτικών-Γυμνασίων.
Ευχαριστίες
Οι Διοργανωτές ευχαριστούν για την βοήθειά τους την Ελληνική Αστυνομία, το ΕΚΑΒ και όλους τους εθελοντές απο τον Δήμο και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Αγ. Βαρβάρας και τον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Κρήτης.
Επίσης τους χορηγούς του αγώνα τα νερά Ρούβας και Ζαρού, τα αναψυκτικά Θαύμα, τις Μινωικές Γραμμές και την εταιρεία του κ.Μπαντουβά για την διάθεση του πούλμαν για την μεταφορά των αθλητών και όλους τους αθλητές και πεζοπόρους που έλαβαν μέρος στον αγώνα.

Αέρας Βυζαντίου
16-11-2008: Ο αγώνας-φόρος τιμής του Δήμου Τεμένους στο μεγάλο Βυζαντινό αυτοκράτορα Νικηφόρο Φωκά δεν αφήνει ασυγκίνητους τους δρομείς δίνοντάς τους την ευκαιρία να δοκιμάσουν εκτός από τις δυνάμεις τους και την κρητική φιλοξενία.
Κάθε χρόνο και καλύτερα
Με μεγάλη αγωνιστική επιτυχία διεξήχθη ο 22ος Ορειβατικός Μαραθώνιος Ολύμπου. Ο Νίκος Κωστόπουλος και η Ειρήνη Μαλιμπόρσκα ήταν οι μεγάλοι νικητές.