Παραμονή για την Ελλάδα στην Super League

Η ελληνική ομάδα στίβου κατάφερε να παραμείνει ανάμεσα στις κορυφαίες της Ευρώπης, στο πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε την Κυριακή 21 Ιουνίου στην Λεϊρία της Πορτογαλίας.

Share

Μέχρι τώρα το γνωρίζαμε ως Ευρωπαϊκό Κύπελο. Από φέτος η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία αποφάσισε να αλλάξει το όνομα αλλά κυρίως τους κανόνες διεξαγωγής του, προσπαθώντας να κάνει τους αγώνες αυτούς πιο “εμπορικούς”. Έτσι το Σαββατοκύριακο 20-21 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στην Λεϊρία της Πορτογαλίας το 1ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων και πιο συγκεκριμένα η κατηγορία των κορυφαίων ομάδων, γνωστή και ως Super League με τη συμμετοχή των 12 κορυφαίων ομάδων της Ευρώπης. Οι άλλες 3 κατηγορίες έγιναν στο Μπέργκεν της Νορβηγίας (12 ομάδες), στην Μπάνια Μπίστρικα της Σλοβακίας (8 ομάδες) και στο Σεράγιεβο της Βοσνίας Ερζεγοβίνης (14 ομάδες).
Στους αγώνες αυτούς η προσπάθεια είναι ομαδική και ο στόχος είναι να συλλέξει η κάθε ομάδα τους περισσότερους δυνατούς βαθμούς στα 40 αγωνίσματα του προγράμματος (ανδρών και γυναικών). Οι αλλαγές στους κανονισμούς (διαδοχικοί αποκλεισμοί αθλητών κατά τη διάρκεια των δρομικών αγωνισμάτων, περιορισμός των προσπαθειών στα άλματα και τις ρίψεις κ.α.) έτυχαν ιδιαίτερα αρνητικών σχολίων από την πλειοψηφία των αθλητών, αφού δεν τους επέτρεψαν να αγωνισθούν όπως θα ήθελαν αλλά με περιορισμούς, δημιουργώντας ανισότητες ανάμεσα στα διαφορετικά αγωνίσματα.
Θα πρέπει κάποια στιγμή να αντιληφθούν όσοι διοικούν τον Ευρωπαϊκό και Παγκόσμιο αθλητισμό ότι η εμπορική εκμετάλευση των αγώνων θα πρέπει να έχει ένα όριο και δεν είναι δυνατόν να θυσιάζονται οι προσπάθειες των αθλητών στον βωμό της τηλεθέασης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ελληνική ομάδα που είχε στη σύνθεσή της αρκετά νέα παιδιά, κατάφερε το στόχο της έστω και την τελευταία στιγμή στην σκυταλοδρομία 4Χ400 να κερδίσει την Τσεχία στην μάχη για την 9η θέση που χάριζε την παραμονή στην κατηγορία. Από φέτος η βαθμολογία είναι κοινή για άνδρες και γυναίκες και συνολικά οι αθλητές και αθλήτριές μας συγκέντρωσαν 216,5 βαθμούς. Νικήτρια ομάδα ανακυρήχθηκε η Γερμανία με 326,5 βαθμούς, δεύτερη ήταν η Ρωσία με 320 και τρίτη η Μ. Βρετανία με 303.

Από την ελληνική ομάδα ξεχώρισαν ο Περικλής Ιακωβάκης ο οποίος πήρε την 3η θέση στα 400 μ. με εμπόδια με 50.09, ο Λούης Τσάτουμας 3ος επίσης στο μήκος με 7,91 και η Στέλλα Παπαδοπούλου 3η στην σφυροβολία με 71,18.
Ατομικά ρεκόρ πέτυχαν η Έλενα Φιλάνδρα που κατάφερε επιτέλους να πιάσει το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βερολίνου με 2.01.17, ο Κώστας Μπανιώτης στο ύψος με 2,28, ο Λυκούργος Στέφανος Τσάκωνας στα 200 μ. με 21.08, ο Άγγελος Αγγελάκης στα 100 μ. με 10.48, η Μαρία Κλάδου στα 1.500 μ. με 4.18.29, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Κώστας Νακόπουλος στα 800 μ. με 1.48.60.
Ξεχώρισαν επίσης το 5.65 μ. του Κώστα Φιλιππίδη στο επί κοντώ, το 6,39 μ. στο μήκος της Μαρίας Ελένης Καφούρου και το 74,21 μ. του Σπύρου Λεμπέση στο ακόντιο.

Από τους 216,5 βαθμούς της ομάδας μας τους 110 συγκέντρωσαν οι άνδρες και τους 106,5 οι γυναίκες.
Την μεγαλύτερη συγκομιδή είχαμε στα άλματα με 62,5 βαθμούς (33 άνδρες και 29,5 γυναίκες), ακολούθησαν οι ρίψεις με 55 (25 άνδρες και 30 γυναίκες), τα αγωνίσματα ταχύτητας με 44 (26 άνδρες και 18 γυναίκες), τα αγωνίσματα αντοχής με 29 (14 άνδρες και 15 γυναίκες) και τέλος οι σκυταλοδρομίες με 18 (10 άνδρες και 8 γυναίκες).

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

<!–Ranks sind im Moment 0–
<!–Ranks sin

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
6ος Ημιμαραθώνιος Βόλου 2022 - Νέα ημερομηνία
Δείτε την προκήρυξη της διοργάνωσης
Ο Δ_x0001_ήμος Νάουσας στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τον εορτασμό της 190ης επετείου του Ολοκαυτώματος διοργανώνει αγώνα δρόμου με την επωνυμία«10ος _x0008_Δρόμος Θυσίας» το Σάββατο 21 Απριλίου.
31ος Κορακοβούνιος Δρόμος
6-5-2018: Αγώνες τρεξίματος και πεζοπορίας στην κρήτη
Back to Top

Μετάβαση στο περιεχόμενο
α/αΑγώνισμαΒαθμοίΑθλητής/τριαΕπίδοση
1400m H Men 10Περικλής Ιακωβάκης50.09
2Long Jump Men 10Λούης Τσάτουμας7,91
3Hammer Women 10Στέλλα Παπαδοπούλου71,18
4Pole Vault Men 9Κώστας Φιλλιπίδης5,65
5Long Jump W 9Μαρία Ελένη Καφούρου6,39
6800m Men 8Κώστας Νακόπουλος1.48.60
7Javelin Men 8Σπύρος Λεμπέσης74,21
8Javelin Women 8Σάββα Λύκα58,56
9High Jump Men 7Κώστας Μπανιώτης 2,28
10Triple Jump Men 7Δημήτρης Τσιάμης16,47
11Discus Men 7Στέφανος Κώνστας59,29
12Hammer Men 7Αλέξανδρος Παπαδημητρίου72,68
13Pole Vault Women 7Νικόλ Κυριακοπούλου4,35
14Triple Jump W 7Αθανασία Πέρρα13,79
15Shot Put Wom. 7Ειρήνη Τερζόγλου16,86
16High Jump W 6,5Αντωνία Στεργίου1,91
17400m Men 6Πέτρος Κυριακίδης46.40
183000m SC W 6Ειρήνη Κοκκιναρίου9.52.82
194x100m Men 5Παναγιώτης Σαρρής,
Λυκούργος Στέφανος Τσάκωνας,
Γιώργος Κουτσοθεοδώρου,
Άγγελος Αγγελάκης
40.37
204x400m Men 5Πέτρος Κυριακίδης, Δημήτρης Γράβαλος,
Παντελής Μελαχροινούδης,
Περικλής Ιακωβάκης
3.07.11
21800m Women 5Έλενα Φιλάνδρα2.01.17
223000m Women 5Μαρία Κλάδου9.53.25
234x100m Women 5Μαρία Γάτου, Γεωργία Κοκλώνη,
Μαρία Καρασταμάτη, Ανδριάνα Φέρρα
44.75
24Discus Women 5Ευαγγελία Σοφάνη51,19