Γέφυρα με το παρελθόν

Με τη συμμετοχή 35 αθλητών πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 7 Δεκεμβρίου ο αγώνας υπεραπόστασης «Στ’ Αχνάρια του Μίνωα» που διοργανώνεται από το Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Κρήτης σε συνεργασία με τον Σύλλογο Ευχείδα Πλαταιών.

Το πρωί της Κυριακής 35 δρομείς έδωσαν το παρόν στην αφετηρία του 6ου Δρόμου Υπεραπόστασης «Στ’ Αχνάρια του Μίνωα», την έναρξη του οποίου έδωσε ο Δήμαρχος Τυμπακίου, από τον αρχαιολογικό χώρο της Φαιστού και αφού κάλυψαν την απόσταση των 70 χλμ. τερμάτισαν (οι 13) στον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το μέλος του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης (ΣΜΚ) με πληθώρα συμμετοχών σε αγώνες τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό Παντελής Καμπαξής με χρόνο 4:45:03. Τις επόμενες δύο θέσεις κατέκτησαν επίσης μέλη του ΣΜΚ και συγκεκριμένα τη δεύτερη θέση ο Μανώλης Σηφάκης με χρόνο 5:24:31 και την τρίτη ο Μαρκ Φέαρφιλντ με 5:33:12.

Τιμητική διάκριση έλαβαν οι Παναγιώτης Αντωνόπουλος, πρόεδρος του συλλόγου Ευχείδας Πλαταιών και ο Αριστοτέλης Κακογεωργίου, πρόεδρος της ομάδας Έψιλον και διοργανωτής πολλών αγώνων της βόρειας Ελλάδας ενώ την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο βουλευτής Ηρακλείου κος Μανώλης Στατάκης και ο πρόεδρος του 4ου Δημοτικού Διαμερίσματος κος Κοπανάς.

Γέμισε και πάλι δρομείς το Ελληνικό
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία και πάνω από 140 δρομείς ο 2ος Αγώνας Μητροπολιτικού Πάρκου Ελληνικού απόστασης 10 χλμ. Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παπανδρεόπουλος με 36:32 ενώ στις γυναίκες πρώτη ήταν η Βαλεντίνα Μιχαήλοβα με 45:01. Δείτε όλα τα αποτελέσματα.