Αέρας Βυζαντίου

16-11-2008: Ο αγώνας-φόρος τιμής του Δήμου Τεμένους στο μεγάλο Βυζαντινό αυτοκράτορα Νικηφόρο Φωκά δεν αφήνει ασυγκίνητους τους δρομείς δίνοντάς τους την ευκαιρία να δοκιμάσουν εκτός από τις δυνάμεις τους και την κρητική φιλοξενία.

Share

Με τη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών, τόσο από την Κρήτη όσο και από την υπόλοιπη Ελλάδα, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 16 Νοεμβρίου ο 7ος Νικηφόρειος Δρόμος.
Ο αγώνας ο οποίος είναι αφιερωμένος στη μνήμη του αυτοκράτορα Νικηφόρου Φωκά διοργανώνεται από το Δημοτικό Οργανισμό Αθλητισμού Πολιτισμού και Νεολαίας Δήμου Τεμένους, τον Όμιλο Υπεραποστάσεων Κρήτης και της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Ηρακλείου.

Οι αθλητές καλούνται να καλύψουν την διαδρομή των 14.700 μ. ξεκινώντας από την Καρδιώτισσα και αφού περάσουν τα Ρουκάνι, Γαλένι, Κυπαρίσσι τερματίζουν στο Δημαρχείο του Προφήτη Ηλεία.

Μετά από 53:55 πρώτος τερμάτισε ο αθλητής του ΣΜΚ Νίκος Καμπιτάκης ενώ ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο Μίλτος Καμπιτάκης του ΓΑΣ ΜΕΣΑΡΑ με 55:23 και τρίτος ο Χρήστος Χατζάκης-Καζάνης του Λιβυκού Ιεράπετρας με 55:06. Στις γυναίκες η Αναστασία Πανταζίδου του Απόλλων Δυτ. Αττικής κατέκτησε την πρώτη θέση με 1:13:25 ενώ οι Δήμητρα Βίτσα του ΟΥΚ Κρήτης (1:21:11) και Ειρήνη Κουράκη του ΟΦΗ (1:22:08) τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.
Παράλληλα διεξήχθησαν και αγώνες 1000 μ. για παιδιά δημοτικών (με πρώτο τον Βασίλη Μαστοράκη με 4:32) αλλά και 1.400 μ. για παιδιά γυμνασίων (με πρώτο τον Γεώργιο Κουνάλη με 7:28). Ευχάριστη νότα στον αγώνα έδωσε ο διαγωνισμός «Κρητικό Βόλι» όπου οι συμμετέχοντες δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στις ρίψεις (με νικητή τον Μανώλη Φρουδάκη με 11.61).

Στην εκδήλωσή έδωσαν το παρόν ο Δήμαρχος Τεμένους κος Γεώργιος Βιτώρος, ο βουλευτής Ηρακλείου κος Μανώλης Στρατάκης και η κα. Μαρία Σκραφνάκη, ο Αντινομάρχης Ηρακλείου κος Νίκος Μπελιβάνης, ο Νομαρχιακός Σύμβουλος κος Γιώργος Πιτσούλης, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Τεμένους , οι Αντιδήμαρχοι του Δήμου Τεμένους, Δημοτικοί Σύμβουλοι Τεμένους, ιερείς, διευθυντές σχολείων, πολιτιστικοί και συνδικαλιστικοί φορείς της περιοχής μας.

Μετά το τέλος των αγωνισμάτων ακολούθησαν βραβεύσεις των νικητών και παραδοσιακό Κρητικό γλέντι με το συγκρότημα του Νίκου Τζουλιαδάκη ενώ πραγματοποιήθηκε γεύμα στη παραδοσιακή ταβέρνα «ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ» για όλους τους συμμετέχοντες στο Νικηφόρειο δρόμο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΈΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ Η ΤΟΠΟΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΧΡΟΝΟΣ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΥ
1 ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ 1967 ΣΜΚ 53:55
2 ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ ΜΙΛΤΟΣ 1967 ΓΑΣ ΜΕΣΑΡΑΣ 54:23
3 ΧΑΤΖΑΚΗΣ-ΚΑΖΑΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1980 ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 55:06
4 ΣΗΦΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ 1973 ΣΜΚ 56:43
5 ΑΜΠΕΣΤ ΑΜΠΝΤΟΥΛ 1990 ΜΑΡΟΚΟ 58:04
6 ΜΟΥΣΟΥΝΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ 1960 ΠΑΤΡΑ 58:18
7 ΦΕΑΡΦΙΛΝΤ ΜΑΡΚ 1956 ΣΜΚ- ΣΚΩΤΙΑ 1:00:04
8 ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1956 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:00:30
9 ΜΠΕΚΑΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1964 ΣΔΥ ΠΕΙΡΑΙΑ 1:04:49
10 ΣΩΜΑΡΑΚΗ ΜΥΡΩΝ 1969 ΣΜΚ 1:07:50
11 ΣΚΟΥΡΒΟΥΛΙΑΝΑΚΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 1981 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:07:58
12 ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΣ ΗΛΙΑΣ 1979 ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 1:09:28
13 ΠΕΤΡΑΚΟΣ ΠΕΤΡΟΣ 1958 ΑΘΗΝΑ 1:10:00
14 ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ 1946 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:11:14
15 ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 1977 ΧΑΝΙΑ 1:11:50
16 ΔΟΥΡΟΥΝΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ 1975 ΧΑΝΙΑ 1:11:53
17 ΧΑΤΖΙΔΑΚΗΣ ΚΛΕΑΡΧΟΣ 1955 ΕΔΥ ΧΑΝΙΩΝ 1:12:13
18 ΚΟΤΖΑΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1959 ΣΔΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 1:12:30
19 ΠΑΝΤΑΖΙΔΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ 1994 ΑΠΟΛΛΩΝ Δ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1:13:25
20 ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1969 ΑΠΟΛΛΩΝ Δ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1:13:25
21 ΠΙΤΡΟΠΑΚΗΣ ΙΑΚΩΒΟΣ 1972 ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 1:13:34
22 ΣΙΔΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1947 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:15:38
23 ΤΑΒΛΑΔΩΡΑΚΗΣ ΧΑΡΗΣ 1977 ΣΜΚ 1:15:48
24 ΜΠΙΤΖΕΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1961 ΣΜΚ 1:16:33
25 ΚΑΛΛΕΡΓΗΣ ΝΙΚΟΣ 1963 ΡΕΘΥΜΝΟ ΣΜΚ 1:17:00
26 ΠΕΠΟΝΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ 1959 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:17:41
27 ΛΙΝΑΡΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1963 ΧΑΝΙΑ 1:17:58
28 ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ 1957 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:18:18
29 ΔΑΦΝΟΜΗΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1961 ΤΑΛΩΣ ΓΑΡΑΖΟΥ 1:18:23
30 ΜΑΡΚΑΤΑΤΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 1965 ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1:19:30
31 VERGNES GUS 1963 ΟΛΛΑΝΔΙΑ 1:19:49
32 SLOWIKOWSKI TOMAS 1977 ΠΟΛΩΝΙΑ 1:20:32
33 ΒΙΤΣΑ ΔΗΜΗΤΡΑ 1974 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:21:11
34 ΚΥΡΙΑΚΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1967 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ 1:21:12
35 ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ 1974 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:21:12
36 ΚΟΥΡΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 1954 ΟΦΗ 1:22:08
37 ΣΕΒΑΣΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1969 ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1:22:35
38 ΜΠΕΝΑΣΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1947 ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1:22:49
39 ΤΖΕΒΕΛΕΚΟΣ ΑΡΗΣ 1976 ΧΑΝΙΑ 1:22:53
40 ΣΥΓΓΕΛΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1954 ΕΔΥ ΧΑΝΙΩΝ 1:24:06
41 ΔΕΛΙΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 1972 ΑΠΟΛΛΩΝ Δ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1:24:09
42 ΜΑΖΟΚΟΠΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1976 ΧΑΝΙΑ 1:26:12
43 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΣ 1975 Ν.ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ 1:26:44
44 ΧΕΙΜΩΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1964 ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1:27:56
45 ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ ΜΑΡΙΝΑ 1971 ΔΗΜΟΣ ΑΡΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ 1:28:30
46 ΠΑΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1958 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:29:58
47 ΡΕΣ ΚΩΣΤΑΣ 1965 ΧΙΟΣ 1:31:52
48 ΝΙΤΑΔΩΡΑΚΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ 1979 ΒΑΧΟΣ ΒΙΑΝΝΟΥ 1:33:16
49 ΣΥΝΤΕΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1954 ΑΘΗΝΑ 1:33:51
50 ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1965 ΜΥΤΙΛΗΝΗ 1:34:49
51 ΣΤΡΙΛΙΓΓΑ ΜΑΡΙΑ 1967 ΡΕΘΥΜΝΟ ΣΜΚ 1:35:20
52 ΒΙΤΣΑΞΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 1947 ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1:35:20
53 ΓΕΝΕΤΖΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1948 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:37:12
54 ΒΕΡΒΕΡΙΔΗ ΓΚΑΛΟ ΣΟΦΙΑ 1963 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ 1:39:53
55 ΖΕΡΒΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1989 ΡΟΥΚΑΝΙ ΤΕΜΕΝΟΥΣ 1:42:11
56 ΑΝΔΡΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1947 ΧΑΡΑΚΑΣ ΜΟΝΟΦΑΤΣΙΟΥ 1:44:35
57 ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1943 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:45:25
58 ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ 1993 ΑΠΟΛΛΩΝ Δ.ΑΤΤΙΚΗΣ 1:45:45
59 ΠΛΕΥΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 1983 ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1:45:47
60 ΜΑΡΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1972 ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1:51:08
61 ΠΛΟΥΜΗ ΑΡΓΥΡΩ 1952 ΟΥΚ ΚΡΗΤΗΣ 1:52:23
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η σελίδα αυτή αποτελεί δοκιμαστική σελίδα περιεχομένου για τα online αποτελέσματα από την εταιρία χρονομέτρησης ChampionChip Hellas. Please keep in mind that this page is the test content for the actual race event live results presented by ChampionChip Hellas
Navarino Challenge 2021
Ανακάλυψε το άθλημά σου και κλείσε σήμερα το πακέτο σου
1ος Δρόμος 9 Μουσών-Κλειώ
12-5-2018: Αγώνας 55 χλμ. από τις Πλαταιές στην Αρβανίτσα
Back to Top